Sokak hayvanları için kulübe yapımı (El yapımı barınak)

Son güncelleme:

Sokak hayvanları için kulübe yapımı fikirleri arıyorsanız, Koçtaş, soğuk ve karlı kış günlerinde sokak hayvanlarını ısıtacak pratik kulübe yapımı önerileri sunuyor. Minik dostlarımız için dayanıklı kulübeler yapmak isteyenler aradıkları tüm detaylara Koçtaş Yaşayan Evler Blog’dan ulaşabiliyor. 

SOKAK HAYVANLARI İÇİN KULÜBE

Hem kedilere hem de köpeklere dayanıklı kulübe yapmak için strafor ve koli kullanılabilir. Kolinin üst kısmının barınağın çatısı olacak şekilde ölçüsü alındıktan sonra kesme ve katlama bölümlerinin belirlenmesi gerekiyor. Ardından fazlalıkları kesilerek, belirlenen noktalardan koli katlanarak ve koli bandı ile yapıştırılarak çatı oluşturulabilir.  

Minik dostlarımızın evlerine girebilecekleri yeterli büyüklükte bir kapıyı yapmak için maket bıçağı kullanılabilir. Kapı açma aşamasının ardından kulübenin dış yüzeyine, aralıklı bir şekilde, çift taraflı bant yardımıyla ısı yalıtımı sağlayan bir malzeme olan strafor sağlam bir şekilde yapıştırılabilir.

Koçtaş uzmanları straforları yapıştırmadan önce hiçbir açık yer kalmaması için ölçü alınmasını ve ölçü alınırken straforların üst üste geleceğinin hesaplanmasını öneriyor. Çatı dışında, tabanı da dahil olmak üzere kulübenin her yerinin strafor ile kaplanması hem minik dostlarımıza sıcacık bir ortam sağlıyor hem de onları kötü hava koşullarının etkisinden koruyor.

Straforların üzerine bir kez daha çift taraflı bant yapıştırarak kulübenin daha korunaklı olmasını sağlayacak naylon ile sabitlemek de büyük önem taşıyor. Son olarak yapışkanlı plakayı, çatı ölçüsünde kesip çatıya sabitleyerek ve çatı izolasyonunu sağlayarak kulübe yapımı tamamlanabilir. 

Kedi ve köpeklerin içeride rahat uyuyabilmeleri için yumuşak bir yastık kulübenin içerisine yerleştirilebilir. Koçtaş uzmanları sokak hayvanlarının kış mevsiminde her zamankinden zor bir şekilde yemek bulduğunu düşünerek kulübenin yakınına düzenli olarak bir kap su ve bir kap mama konmasını da tavsiye ediyor.  

Alternatif bir kulübe yapımı için aşağıdaki yazımızı da inceleyebilirsiniz. Sokak hayvanları için kulübe yapımı fikirleriniz varsa yorumlarda bizimle paylaşabilirsiniz.

El yapımı kedi evi ve kedi yatağı nasıl yapılır? Videolu tarif

Kedi severler için evdeki sorunlara 4 kolay çözüm