sinerelya-çiçeği bakımı
sinerelya-çiçeği bakımı

Sinerelya çiçeği bakımının püf noktaları: Hikayesi ve özellikleri

Sinerelya çiçeği bakımı nasıl olmalı? Sinerelya nasıl ortamda yetiştirilir? Sinerelya çiçeğinin hikayesi nedir? Bitkili Evim’den Naz Irmak Saf, Evim’e anlattı…

SİNERELYA NEDİR?

Sinerelyaların familyaları papatyagillerden türleri ise Pericallis’ten gelmektedir. Botanik adı  ‘cineraria cruentis’ ( ya da senecio cruentis ) olan bu çiçeğe halk arasında ve çiçekçilerde  ‘Sindirella’ da  denmektedir. Sinerelya, gerçekten de masal kahramanı, külkedisi (sindirella)  gibi büyüleyici ve masalımsı bir çiçektir.

SİNERELYA ÇİÇEĞİ HİKAYESİ

Sinerelya bitkisi üzerine kurgulanmış birçok hikaye vardır. Fakat en çok bileneni ve yaygın olanı şudur; bilindik bir tepede birçok çiçeğin bir arada yaşadığı söylenir. Çok fazla çeşitteki çiçekler tek mevsimlik olduğu için, son bahar aylarında çiçekler rüzgardan ve yağmurdan solup gidecektir. Çiçeğin bir tanesi ise daha kuytu bir bölgede olduğu için rüzgar ve yağmur bu çiçeği etkilemeyeceği düşünülür. Bunun üzerine tüm çiçekler kendilerine ait tohumları hiçte güzel olmayan fakat kuytu bir bölgede olan çiçeğe bırakırlar. Çiçek ise diğer çiçeklerin tohumlarını koruyacağına söz verir. Fakat kış aylarında tohumlar açık sarılarak tüm tohumların genlerini bir araya toplar. Bu durumda da sinerelya çiçeği meydana gelir.

SİNERELYA ÇİÇEĞİ RENKLERİ

Sinerelya bitkisi papatya şeklinde mavi, leylak, pembe, beyaz ve lacivert renklerde çiçek açar.

SİNERELYA NASIL ORTAMLARDA YETİŞTİRİLMELİDİR?

Fazla sıcağı ve soğuğu sevmez.  Aydınlık, direk güneş almayan, serin ve yarı gölge yerleri sever. Toprağı humusça zengin, geçirgen ve nemli olmalıdır. Hem saksıda hem de bahçe çiçeği olarak yetiştirilir.

SİNERELYANIN ÇİÇEK AÇMASI İÇİN PÜF NOKTA

Sinerelya oldukça narin bir çiçektir. Sinerelya bitkisi tohumdan yetiştirilir. Çiçekleri solunca tohumları olgunlaşıncaya kadar bekletilir ve daha sonra sökülür.

Yaz gelmeden çiçek açtığı için çiçekleri solduktan sonra saplarından kopartmak gerekmektedir. Böylece 4 hafta içerisinde yeniden çiçeklendiklerini görebilirsiniz. 

Zinya çiçeği özellikleri nelerdir? Zinya çiçeği anlamı ve bakımı