Sıkıcıdan ışıldayan salona, işte öncesi ve sonrası

Son güncelleme:

Sıkıldığınız, hatta eskisi kadar özen göstermediğiniz pejmürde haldeki salonunuza yepyeni bir görünüm kazandırarak stilinizle göz kamaştırabilirsiniz.

ÖNCESİ

PERDE: Rustik perdeler son yıllarda moda olsa da kalın güneşlikler devri kapandı gibi. Bu model perdeleri stor mekanizmalarla kombinleyebilirsiniz. Ayrıca perde borusu için düz bitişler yerine daha dekoratif seçenekler kullanmak monotonluğu kırar.

DUVAR: Islak hacimlerle ortak kullanılan duvarlara kağıt uygularken neme ve izolasyona dikkat edilmesi gerekir. Aksi halde buradaki gibi kağıt kalkabilir ve duvarda oluşan nem lekeleri kötü bir görüntü yaratır.

YASTIKLAR: Eskinin goblen veya klasik desenli yastıkları 1950’lerden kalma bir kanepede şık durabilir ancak günümüzde klasik stilde döşenmiş ve nötr renklerin hakim olduğu bir mekanda yastıklar canlandırıcı bir görev de üstleniyor.

ÖRTÜ: Her gün kullandığınız mekanlarda koltuk ve kanepe döşemelerinin kirlenmemesi için üzerini örtmek doğru bir uygulama. Ancak böyle bir koltuk şalı veya battaniyeyle kaplamak eskide kaldı. Ayrıca odaya pejmürde bir görünüm veriyor. Bunu yerine çok şık kılıf alternatifleri diktirmek mümkün.

SONRASI

TABLO: Duvar kağıdı ile hareketlendirmek yerine aydınlık tonlarda bir tablo veya bu şekilde kanvas resimler asmak daha doğru bir uygulama. Dilerseniz stilinize göre kendinden çerçeveli seçimler de kullanabilirsiniz.

AYDINLATMA: Eski model bir abajur yerine krom ayaklı zarif bir lambaderle mekanı çok daha verimli aydınlatarak ışıktan faydalanabilirsiniz. Lambader başlığınız için çiçekli ve düz iki seçenek yaptırırsanız mevsime ya da ruh halinize göre değiştirerek de kullanabilirsiniz.

YASTIK: Yazlık ince kumaştan ve solgun bir renk yerine saten, kadife gibi parlak kumaştan ve drapeli yastıklar kanepeleri dekoratif bir biçimde hareketlendirir.

ÇERÇEVELER: Birbiriyle uyumsuz ve aynı ölçüde çerçeveler yerine farklı formda ve dekorasyonunuzu tamamlayan stillerde çerçeveleri irili ufaklı bir arada sergileyerek sehpa üzerine kişisel yorumlarınızı katabilirsiniz.

BUNLARI DA DENEYİN

Salon ve oturma odanızı dağınık, “pejmürde” ve sıkıcı görünümünden kurtarmak için harcayacağınız bütçe ve ayırabileceğiniz zamanın da önemi var. Eğer ekstra vakit ayırma şansınız varsa bunları da deneyebilirsiniz:

1. Duvarları daha güncel ve aydınlık renklerde boyayabilirsiniz. Sadece bir ya da iki litre boya odanızı değiştirmeye yeterli olur. Güncel ve modası çabuk geçmeyen kum beji, fildişi, kırık beyaz gibi doğala yakın tonlar seçin. Bu renkler mekanı geniş ve ferah da gösterir.

2. Yeni mobilyalar için ayıracağınız ekstra bir bütçeniz yoksa mevcutları yeniden düzenleyerek de odanın havasını değiştirebilirsiniz.

a) Öncelikle gereksiz parçaları mekandan çıkartın.

b) Koyu renk ahşap mobilya ve koltuklarınız varsa, bunları parlak renkli yastıklarla canlandırın.

c) Zemine büyük ve tek parça bir halı serin. d) Biblo ve objelerin hepsini sergilemek yerine gruplara bölün ve dönüşümlü olarak kullanın.

3. Tekdüzeliği kırmak için oda köşelerine veya pencere önüne ev bitkileri, yeriniz varsa bir akvaryum yerleştirebilirsiniz.

4. Sıra dışı malzemeler kullanın. Klasik bir salonda şeffaf pleksi sehpalar, modern stildeyse varaklı objeler görsel açıdan şaşırtıcı ve dikkat çekici durur.

5. Küçük cam fanuslarda mumlar, aynalı bir tepside vazolar ya da içine kum, deniz kabuğu, ağ parçası ve deniz atı doldurduğunuz cam kaseler gibi farklı sergileme teknikleri deneyin.

Öncesi sonrası görüntülerle bir mutfağın dönüşümü