Şehir merkezinde ama şehir dışında gibi

Kır evi hayatını şehirde de yaşatmak üzere, Seba Carina Evleri’nde yeniden tasarlanan bu bahçeli villa, sahipleri kadar dingin ve samimi bir atmosfere sahip.

Ne çok büyük, ne de çok küçük bir villa burası. Tam da çekirdek bir ailenin ihtiyaçlarına cevap vermek üzere tasarlanan odalardan, akıllı depolama çözümlerine ve stil sahibi kişisel köşelere kadar pek çok detayı içinde barındırıyor.

ÇEKİRDEK AİLE EVİ

Ev, Derin-Seda Altan çifti ile oğulları Emre için Pozitif Mimarlık tarafından tasarlanmış. Evin bir üyesi daha bulunuyor: Köpekleri Ihlamur… Derin ve Seda Altan çifti aslında bankacıymış; ancak ev sahibesi uzun yıllar bankacı olarak çalıştıktan sonra çalışmaya bir süreliğine ara vermiş. Spor yapmayı çok seven çiftin boğazda yürüyüş ve bisiklete binmek başlıca hobileri arasında.

Oturma odası ve yemek odasının paylaşımlı olarak kullanıldığı bu alana dinginlik hakim. Mavi ve toprak tonlarını barındıran iç mekanda, yumuşak bir doku elde etmek için duvar kağıdı tercih edilmiş. Kanepe ve sehpa Casa Mobilya’dan. Şömine ise Meda’dan.

BAHÇEDE BULUŞMALAR, YEMEKLER, PARTİLER

Ayrıca bahçede dost buluşmaları, büyük aile yemekleri, ılık havalarda yapılan barbekü partileri de en az spor yapmak kadar hoşlandıkları aktiviteler arasında. Oğulları Emre anaokulu öğrencisi; onun da en sevdiği aktiviteler arasında anne ve babası ile bisiklet yarışı yapmak ve tenis oynamak yer alıyor.

ODA SAYISI 4’TEN 3’E DÜŞÜRÜLDÜ

Mimari ekip villanın yeni planı için, yapı henüz inşaat aşamasındayken çalışmalara başlamış. Bu yüzden kapsamlı bir dönüşümden de söz etmek mümkün. İnşaat aşamasındayken, iç mimari çözümlere ailenin ihtiyacına göre müdahale edilmiş. Üst katta daha ferah bir ebeveyn yatak odası suiti oluşturmak ve evin tek çocuğuna daha büyük bir oda yaratmak adına dört olan oda sayısı üçe düşürülmüş.

Ailenin en küçük üyesinin oyuncaklarını depolayabileceği, hayal gücünü zenginleştirecek ve araba tutkusunu ön plana çıkaracak bir oda tasarlanmış. Yatak Çilek Mobilya’dan tercih edilmiş. Oyuncak dolabı ve çalışma grubu sipariş üzerine alana uygun yaptırılmış.

Alt katta da mutfak büyütülerek ve salonla ilişkisi geniş sürgü kapılarla güçlendirilerek mimari revizyon yapılmış. Ev sahipleri sıcak ve sade, ancak country motifler içeren bir ev istedikleri, sık sık dostlarıyla bir araya geldikleri ve aile büyüklerini ağırladıkları için hem iç, hem dış mekanlar olabildiğince geniş planlanmış.

YEMEK ODASI VE MUTFAK

Mutfakta mimarların ev sahipleriyle birlikte esas hedefledikleri şey aile hayatını kolaylaştıracak bir alan yaratmak olmuş. Bu sebeple dost toplantıları ve yemek davetlerinde ihtiyaçları rahatlıkla karşılayabilecek bir yemek odası ve mutfak ilişkisi tasarlanmış. Zemin katta yer alan mutfak, kış bahçesi ile yemek odasının hemen arasında konumlandırılmış. Yemek odası ile arasında bulunan sürgülü kapı ise gerektiğinde açılarak servisi ve işleri büyük oranda kolaylaştırıyor.

Zemin Seranit’e ait. Dayanıklı olması açısından porselen tercih edilmiş. Country stili mutfak Nolte marka. Sandalyeler Ikea, aksesuarlar ise Lucky Art’tan alınmış.
Zeminde ABM Parke’den alınan döşemeler sıcaklık hissinin pekiştiriyor. Yemek masası, Kütükhane’ye özel olarak yaptırılmış. Sandalyeler Milano Mobilya’dan. Büfe özel yapım.

YATAK ODASI BİR YAŞAM ALANI OLARAK KURGULANDI

Yatak odası başlı başına bir yaşam alanı olarak kurgulanmış. Bu sebeple odada puflu bir berjer, bir TV ünitesi yer alıyor. Oldukça geniş olan yatak odasının içinde bir de giysi odası yer alıyor. L şeklinde tasarlanan bu odaya hakim olan beyaz renk, alanı ferahlatıyor. Separasyon sistemi ise giyinme bölümünü odanın mavi-bej atmosferinden yumuşak bir geçişle ayırıyor.

Yatak odasında hem yatak, hem de yatak başı Yatsan’dan. Sıcaklık hissini pekiştirmek için kumaş bir başlık tercih edilmiş. Koltuk ve puf Casa Mobilya’dan.

KIŞ BAHÇESİNİN TASARIMI

Ev sahiplerinin, rahatlığı ön planda tuttuklarını, kış bahçesinin tasarımından da anlaşılıyor. Kış bahçesinde dış mekan mobilyaları ve masif mobilyalar hakim. Yazın dışarı çıkarılan salıncak ise kış aylarında ideal bir okuma köşesi haline geliyor. Yerden ısıtma ve mini soba sayesinde burada kış aylarında hiç üşümeden uzun saatler geçirebiliyorlar.

Zeminde kullanılan oksitli kaplama yapının modern atmosferini tamamlıyor. Ayrıca kahvenin bu sıcak tonu en soğuk kış günlerinde bile sıcaklık hissini pekiştirmeyi başarıyor. Zemin kaplama Seranit’in. Oturma grubu Snoc’a ait. TV ünitesi ise Kütükhane’ye özel olarak yaptırılmış.
Kır evi stiline gönderme niteliğindeki eskitme dresuar antrenin odak noktasını oluşturuyor. Dresuar Wenge Home’dan alınmış. Uyumlu bir kontrast yaratan aydınlatma Dekon’dan.
Ebeveyn yatak odasının genişletilmesiyle birlikte banyo için de geniş bir alan açılmış. Koridorda Emre’ye ait bir banyo bulunuyor.
Eskitme görünümlü mavi dolabın yer aldığı banyo misafirlere ayrılmış. Zemin katta yer alan bu banyoya daha etnik bir stil hakim. Batarya Grohe, zemin ve duvar kaplamaları Çakmak Yapı’dan.

HAZIRLAYAN: İLKE YILMAZ
FOTOĞRAFLAR: FEVZİ ONDU
Evim Dergisi 2019

Bodrum Gümüşlük’te iyi bir yaşam: Gözlerden uzak inziva