Ev turu: Denizli’deki bu çatı katı, ev sahibinin el emekleri ile harmanlanmış

Merve ve Ergin Akbıyık çiftinin 1 sene önce taşındıkları Denizli’deki çatı katı dairesine konuk oluyoruz. 145 metrekare kullanım alanı bulunan ev 2+1 planlı. Oldukça geniş bir oturma alanı bulunan ve aynı zamanda belli alanlarında keyifli köşeler kurgulanan mutfak, iki oturma odası, yatak odası, kiler, banyo ve teras çatı katının bölümlerini oluşturuyor.

“ÇATI KATI, KENDİMİZİ ÖZGÜR HİSSEDEBİLECEĞİMİZ BİR YAŞAM ALANI”

“Neden bir çatı katı?” sorusunu “Çatı katı, kendimizi özgür hissedebileceğimiz bir yaşam alanını bizim için. Tam bir doğa sever ve aynı zamanda, fırsat buldukça kamp yapmayı seven bir çiftiz. Şehir hayatından uzaklaşıp doğayla iç içe bir evde yaşamak, hele bir de terası varsa, bu tam olarak istediğimiz şeydi. Terasın manzarası da bizi buraya çeken detaylardandı. Ayrıca yağmur damlalarını dinlemek de çatı katlarında son derece keyifli oluyormuş.” diye yanıtlıyor.

Evin ana girişi mutfaktan olduğu için kapısı boyanmış. Mutfakta samimi bir oturma köşesi de yer alıyor. Sedir divan ve ampullü aydınlatma Ikea, kırlentler @sevdizayn.comm… Merve Hanım, çember, pampas otu ve okaliptüs dallarıyla yaptığı bohem avizeyi, sofra üstü ürünlerle tamamlayarak, iki kişilik keyifli bir masaya imza atmış. Masa örtüsü ve şamdan English Home, bambu kumaşlı servis altlığı ve kalpli peçete halkası @alp_mom hesabından… Koçtaş’tan alınan yaprak çit ise kombiyi gizliyor. Tekli koltuklar, boyayıp döşemelikleri değiştirilerek dekorasyona dahil edilmiş.

@catidakiev hesabının sahibi Merve Eryiğit, “Minimalist bir insan olmaya çalışsam da olmadığımı fark ettim. Aşırıya kaçmamak kaydıyla değişik parçaları bir araya getirmekten, bohem stilden hoşlanıyorum. Eski eşyaları boyayıp modernize etmeyi seviyorum. Kahve köşesi ise çıkış noktam oldu. Burayı eğlenceli bir hale getirmeye çalıştık. Eskiden gri olan duvarı, dev bir noktadan yola çıkarak boyadık. Her sabah güne kahve ile başladığımız için, burası bir yerde, yeni bir güne açılan kapı oldu bizim için.” diyor. Masa ve sandalye Pamukkale Mobilya’dan, halı trendyol.com’dan alınmış.

YÜKSEK TAVANLI BİR EV

Çatı katı denince genellikle akla basık tavanlı, şekilsiz ve güneş almayan bir yer gelir. Bu evin en güzel yanı ise, yüksek ve bombeli bir tavana sahip olması. Bağımsız terasının oluşu ise bir artı. Hem çiftin enerjisini yükseltiyor hem de evi daha keyifli kılıyor. Bir avantajı da sağladığı yükseklik ve genişlik duygusu. Duvar ya da koridor gibi görsel engellerin bulunmayışı bu hissi veriyor. “Çatı katında kişilerin kendine özgü bir düzen yaratması da oldukça kolay. Bir de yaşarken fark ettim, çatı katını havalandırıp temizlemek de çok daha kolay.” diyor ev sahibi.

Kahve köşesinin duvarı, soft kiremit-gül kurusu renginde boyanmış. Raflar Ikea, tabureler @kastonya_bodrum, pano bardaklık @eqru.concept, porselen tabak @nilkayiliworkshop, motto @walldeco.ra, kraft torbaları @unicustom, gökkuşağı makrome @pettycozycraft, ahşap yazı panoları @visionart_ hobi, ev formlu raf @chimahome…

“AMACIM BURAYI DAHA İŞLEVSEL HALE GETİRMEKTİ”

Dekore ederken de çatı katı olmasının avantajlarını yaşamış Merve Hanım. “Burayı dekore ederken, fazladan yaşam alanları kazandırdığımda daha kullanışlı ve daha işlevsel bir evimiz oldu. Çatı katlarının dekorasyonu nispeten zor. Eğimli tavan nedeniyle kullanım alanı oldukça daralan çatı katı odalar, doğru bir dekorasyon ile son derece şık ve işlevsel hale getirilebilir. Amacım da burayı daha işlevsel hale getirmekti. Tavanın bombeli ve yüksek oluşunun artılarını kullandım. Pencerelerin küçük olmasının gün ışığının eve girmesine engel olacağını düşünüyordum, evimizin konumundan dolayı bu sorunu yaşamadık.”

Evi dekore ederken belli bir dekorasyon stiline bağlı kalmamış ev sahibi. Gözüne güzel gelen her parçayı seviyor, ama seçerken renk uyumuna mutlaka dikkat etmiş.

Ikea servis altlığı, şömine duvarında dekoratif olarak kullanılmış. Beyaz ayna siyaha boyanmış. Hasır sepet ve heykel H&M Home, tekli kazayağı berjer Pamukkale Mobilya. Hobi köşesindeki komodin ve tabure Ikea, kırlent @halatcihome, çerçeve kasnaklar English Home, tekli krem berjer Relax Mobilya.
Oturma odasındaki sarı koltuk Relax Mobilya, kırlent @halatcihome, koltuk şalı @floretta, plak @dr_dunyasi, halı Ikea, puantiyeli bardaklar @porcelain. Siyah beyaz kilim ve saat-tablo Ikea, gri-beyaz koltuk Pamukkale Mobilya, kırlentler @sevdizayn.comm, puf trendyol.com, avize Tekzen.
Salonda siyah, beyaz ve griye soft tonlar eşlik ediyor. Hobi köşesindeki eskitme boya yapılan kitaplık, yuvarlak el örgüsü gri kilim Merve Hanım’ın el emeği…
Oturma odasının bir duvarında @denizliduvarcitalama tarafından çıtalama yapılarak, soft tonlarda samimi bir köşe hazırlanmış. Duvarı ise, koyu zeytin ve adaçayı tonlarını karıştırarak Merve Hanım boyamış. Saksılı makrome @tanglemacrame, makrome ayna @izelinatolyesi, zarflı kırlent @alp_mom, üçgen şömine Koçtaş, sallanan sandalye @melegin.hobiatolyesi…
Kullanılmayan TV ünitelerinden biri ayak ucu bankı olarak yatak odasında değerlendirilmiş. Yatak ve bank Pamukkale Mobilya, duvar yazısı @walldeco.ra, tül perde, aydınlatma, raflar, yatak örtüsü Ikea, bambu stor Koçtaş, sepetler Mudo Concept, kırmızı battaniye @ipekcehome, kırlentler @sevdizayn.comm ve LCW Home.

Ev Turu: Maltepe’ye tepeden bakan rezidans dairesindeyiz