Saksı bitkilerinde hangi böceklenmeler olur? Kurtulma yolları

Son güncelleme:

Saksı bitkilerinde hangi böceklenmeler olur? Kurtulma yolları ile ilgili detayları Bitkili Evim’den Naz Irmak Saf anlattı. Saksı bitkilerinin bakımında bazen ne yazık ki olumsuzluklar yaşayabiliyoruz. En çok rastlanan olumsuzluklardan biride böceklenme problemi. Genellikle ilk karşılaştığımızda ne yapacağımızı bilemeyiz ve çoğumuz insanlara da zararı var mı diye düşünüp temas kurmakta çekiniriz. Peki bitkilerimizde böceklenme problemi ile karşılaştığımızda neler yapabiliriz gelin hep birlikte inceleyelim.

SAKSI BİTKİLERİNDE HANGİ BÖCEKLENMELER OLUR?

  • Beyaz sinekler
  • Bitler
  • Çiyan, kırkayak, kulağakaçan
  • Solucan
  • Kurtçuk
  • Minik sinekler

BİTLER

Bazı bitkilerin topraklarında minik beyaz böcekler hızlı hızlı hareket eder. Seçmesi zor ama seçince ne kadar fazla olduklarını görünce korkutan bitlerdir. Çok miniklerdir. Bunlar aslında bitkiye çok fazla zarar vermez. Aksine faydaları bile dokunmaktadır.

Detaylar: Çiçeklerde unlu bit neden olur? Unlu bitten kurtulma yolları

BEYAZ SİNEKLER

Fakat bir de yine beyaz küçük ama gözle daha net gözlenenler vardır. Bunlar beyaz sineklerdir. Bitki köklerine zarar verebilirler. Bu nedenle müdahale etmek önemlidir. Kaliteli bir toprak karışımı temin edip toprak değişimine gidilebilir.

Detaylar: Çiçeklerde sineklenme neden olur? Minik sineklerden nasıl kurtuluruz?

ÇİYAN, KIRKAYAK VE KULAĞAKAÇAN

Toprağı bilmediğiniz dış mekandan temin edip, elemeden direk iç mekan bitkilerinizde kullanırsanız çiyan, kırkayak gibi böceklerle karşılaşmanız mümkün. Eğer bir bahçe toprağı kullanacaksanız ve bunu kendiniz temin edecekseniz mutlaka belli ölçeğe sahip elekten elemeyi ihmal etmeyin. Böylelikle böcekleri evlerinize taşımamış olursunuz.

Yine bahçe toprağı ile birlikte evinize gelebilecek bir diğer böcek kulağakaçandır. Önünde minik kıskaçları olan siyah bir böcektir. Özellikle bahçedeki ürünlerden beslenmeyi sever. Çiyan, kırkayak görünüm olarak karıştırılabiliyor. Özellikle çiyana dikkat etmekte fayda var. Hangisi olduğuna emin değilseniz eldiven ya da koruyucu bir materyal yardımıyla evinizden ve bitkinizden uzaklaştırmaya çalışın. Çiyanın insana zararı olabilir. Fakat toprak bitlerini yediği için bitkiye faydası vardır. Yine topraktaki organik çürüntüleri yerler.

SOLUCAN

Topraklarda en çok rastlanan canlılardan biri de soluncandır. Solucan demek o toprağın ne kadar kaliteli bir toprak olduğunu gösterir aslında. Ve toprağı havalandırdığı için verimli güzel bir toprak demektir. Solucan sayısı çok fazlaysa eğer saksıda bitki kökler sıkışabilir ya da etkilenebilir. O zaman toprak değişimine gidilebilir. Fakat solucanlara zarar vermeden onları doğaya bırakarak bu işlemi gerçekleştirmeniz çok önemli 😊

KURTÇUKLAR

Bitki toprağında en sık rastlanan ve köklere zarar veren bir diğer canlı ise kurtçuklardır. Fakat kurtçuklar genellikle bahçe toprağı içerisinde oluşur. İç mekan bitkilerinde olması için toprağı bahçeden temin etmiş olmanız gerekir.

MİNİK ÇİÇEK SİNEKLERİ

Çiçeklerde sineklenme neden olur

Bitkilere zarar veren bir diğer oluşumda minik sineklerdir. Meyve sinekleriyle çok benzerler. Çok rahatsız edici sineklerdir. Siz bitki yanına yaklaştığınız anda yüzünüze doğru saldırıya geçerler. Hatta bazen ısırırlar 😊 Bitkinin yeni gelişen yavrularına zarar verebilirler. Sineklenme problemi yaşamamak adına toprağı uzun süre ıslak bırakmamak gerekir. Yine bitkilerinize uyguladığınız bazı gıda püreleri bu tarz sinek ve bakteri oluşumlarına neden olacaktır. Son yıllarda hazır paketli torf topraklarla evimize misafir olan sineklerin oluşma nedeni toprakta henüz çürümenin henüz tamamlanmadığı organik maddelerin olmasından kaynaklanır. İyi bir torf toprakta sineklenme problemiyle karşılaşmanız pek mümkün değildir.

Bitkilerinizde böcek ve bit gibi sorunlar yaşamamak için kuruyan yaprakları mutlaka temizleyin. Düzenli olarak yapraklardaki tozları nemli bir bezle silin. Yine duş altında yıkama işlemi de yapabilirsiniz.

Bitki sorunları ve çözümleri ile ilgili detaylı bilgilere “BİTKİ SORUNLARI” sayfamızdan ulaşabilirsiniz.

Çiçeklerde küflenme sorunu nasıl çözülür? Bitki küflenmesi nedeni