bitki bakımında sık yapılan hatalar
bitki bakımında sık yapılan hatalar

Bitki bakımında en sık yapılan hatalar ve çözümleri

Son güncelleme:

Bitki bakımında en sık yapılan hataları ve çözümlerini bir araya getirdik. Eğer siz de evinizdeki bitkileri canlı tutabilmek için mücadele eden pek çok insandan biriyseniz, size yardımcı olabilecek ipuçlarımız var.

İngiltere’nin Guildford kentinden ev bitkisi bakımı konusunda uzman olan Secret Garden’dan Angela, bitki bakımı hakkında püf noktaları anlattı.

Aşırı sulamayı işaret eden uyarılardan kışın bitki bakımında dikkat edilecek noktalara kadar işte bitki bakımında sık yapılan hatalar ve çözümleri…

1- EV BİTKİLERİNDE SULAMANIN PÜF NOKTALARI

EV BİTKİLERİNİ NE SIKLIKLA SULAMALISINIZ?

İnsanın doğasında, bir şeyleri yetiştirme arzusu vardır. Ev bitkisi bakımı söz konusu olduğunda ise işler biraz zorlaşabilir.

Ev bitkilerinizi haftada bir kez, ya da hava çok sıcaksa iki kez sulamalısınız.

Emin olamıyorsanız, parmağınızı toprağa biraz batırın; ikinci ekleme kadar nem hissetmezseniz, sulama zamanı gelmiş demektir.

ALTTAN SULANAN EV BİTKİLERİ

Adı üstünde alttan sulama yani bitkiyi toprağın üzerinden değil, tabandan suladığınız zamana verilen isimdir. Bu sulama şeklinin etkili olması için, drenaj delikleri olan bir saksıya ve bir saksı tabağına ihtiyacınız var.

Mümkün olan her bitki için alttan sulama yapılması tavsiye ediliyor. Çünkü bu şekilde sulama kökleri neme doğru yani aşağı doğru büyümeye teşvik eder. Bu durum köklerin daha güçlü olmasını sağlar.

BİTKİLERİ SIK VE AZ SULAMA

Bitkilerinizin neden hep öldüğünü merak ediyor musunuz? Bitkilerin ölmesinin en yaygın nedeni aşırı sulamadır. Aşırı nem kökleri çürütür ve öldürür, bu nedenle az ve sık sulamak ve bitkilerinizin gelişmesi için en iyi seçenektir.

Kuru bir bitkiye su vermek, onu bataklıktan çıkarmaktan çok daha kolaydır!

2- BİTKİLER İÇİN IŞIK İHTİYACI

Hepimiz bitkilerin ışığa ihtiyacı olduğunu biliyoruz, ama ne kadar? Soru bu.

Ev bitkileri asla doğrudan güneş ışığında ve tam karanlıkta olmamalıdır (gece hariç). En ideal seçenek, aydınlık ve havadar bir odada gölgeli bir alanda olmalarıdır.

Evinize nereye yerleştireceğinizi seçmeden önce ışık seviyelerini dikkatlice düşünün.

3- BİTKİLERİ BESLEMEK

Saksıdaki bitkilerin çoğu artık vitaminli toprakla geliyor ancak bu yeterli mi? The Secret Garden’dan Angela’ya göre, tüm bitkiler bitki besinlerinden faydalanmalı.

Bitkileriniz için, yüksek kaliteli kompost kullanmak da oldukça önemli. Bu, kendi başına bitkileri mümkün olduğunca besleyecektir.

4- KIŞ AYLARINDA EVDEKİ BİTKİLERE NELER YAPILMALI?

Kış aylarında düşük sıcaklıklar ve don olayları bitkileri öldürür. Bu nedenle, kışın bitkilere daha fazla dikkat etmek gerekir. Bitkilerinizi pencereden uzak tutun ve doğrudan radyatörlerin yakınına yerleştirmekten kaçının.

Yaz aylarında, bitkilerinizi biraz daha fazla sulamalısınız. Ne kadar ışık aldıklarını yeniden inceleyerek gerekirse konumlarını değiştirmek iyi bir fikir olacaktır.

ÖLEN BİR BİTKİ NASIL CANLANDIRILIR?

Zaman zaman herkes bitkilerdeki sararmalarla karşılaşmıştır. Ancak bu uyarı işaretlerinin ne anlama geldiğini anlamak gerekir. Bitkilerinize yardımcı olmak için bu işaretlerin anlamlarını anlatalım.

1. BİTKİLERİN YAPRAKLARI NEDEN SARARIYOR YA DA KAHVERENGİ OLUYOR?

Ev bitkilerinizin neden sarıya veya kahverengiye döndüğünü mi merak ediyorsunuz? Onlar hasta!

Renksiz yapraklar sulama, ışık veya sıcaklık ile ilgili sorunları gösterebilir.

SU İÇİNDE KALMIŞ OLABİLİR

Önce toprağı kontrol edin. Aşırı nemliyse, bitkinizin renk bozulmasının en olası nedeni aşırı sulama olacaktır. Eğer toprak tamamen kurumuşsa, muhtemelen susuzdur.

BİTKİLERİNİZ YETERİNCE IŞIK ALMIYOR OLABİLİR

Sarı veya kahverengi yaprakların bir başka yaygın nedeni de yeterli ışık almıyor olmasıdır. Ev bitkileri fotosentez için suya ve ışığa ihtiyaç duyar.

Bitkileriniz iyi aydınlatılmış bir alanda görünüyor olabilir ancak güneşin konumunu ve ışığın gün boyu yer değiştirebileceğini unutmamalısınız. İhtiyacı olan ışığı alıp almadığını anlamak için birkaç kez kontrol edin.

2-BİTKİLERİM NEDEN SOLUYOR?

Bitkiniz yeterince mutlu değilse solacaktır.

BİTKİNİZ SUSUZ KALMIŞ OLABİLİR

Bitkiler susuz kalınca, kapanmaya başlarlar. Fotosentez yapamazlar, yani yiyemezler ve sonuç olarak enerjileri biter. Enerji olmadan her şey zayıflar ve solgunlaşır.

3- BİTKİMİN YAPRAKLARI NEDEN DÖKÜLÜYOR?

Bazı yaprak kayıpları gayet normal olsa da, dökülen yaprak sayısında artış fark ettiyseniz, bakım rutininizi yeniden değerlendirmelisiniz.

BİTKİNİZİ ŞOKE ETMİŞ OLABİLİRSİNİZ

Bitkilerin duyguları olmadığını düşünebilirsiniz ama çevrelerindeki değişikliklere tepki verirler. Örneğin ani sıcaklık değişimi onları strese sokabilir ve yaprakların dökülmesine neden olabilir.

SUSUZ KALIYOR OLABİLİRLER

Ev bitkisi bakımının en kolay ve aynı zamanda en zor kısımlarından biri, nem seviyelerini doğru oranda tutmaktır.

Ev bitkilerinizi yeterince sulamadığınızı gösteren işaretlerden biri de yapraklarının dökülmesidir. Su az geldiğinde, bitkileriniz suyu mümkün olduğunca tasarruflu kullanmak için bazı yapraklarını dökebilir.

BİTKİLERİM NEDEN BÖCEKLENİYOR?

Bitkileriniz sürekli böcekleniyor mu? Bunun nedenini öğrenme zamanı…

YANLIŞ SULAMA YAPIYOR OLABİLİRSİN

Yanlış bitki sulamasıyla gelen sorunların sonu yok. Bitkilerinize çok fazla su verdiğinizin bir başka işareti, hayatta kalmak için suya ihtiyaç duyan mantar, sivrisinek gibi canlıların toprak üzerinde ortaya çıkmasıdır.

Ayrıca, aşırı sulamanın bir sonucu olarak çürüyen kökler de sinekleri ve diğer böcekleri bitkilerinize çekecektir.

Bitkilerde bir sorun olduğunu anlamanın yolları