once-sonra-2

Sadece boya ile mutfakta büyük değişim (Önce-sonra)

Son güncelleme:

İstanbul İçerenköy’deki evin mutfağı, fırça darbeleriyle yepyeni bir görünüm kazanmış. Mutfak dolaplarından duvara, zeminden masaya kadar mekandaki her şey boyanmış.

Ev sahipleri çok para harcamadan mutfaklarının yenilenmesini istemiş. Bu nedenle Zuhal Ufuk (@mydesignerzu) sadece boyalarla yeni bir eşya almadan mutfağı yenilemiş.

ORTADA KALAN KOLONA DEKORATİF SÜSLEMELER

Mutfağın küçük bir balkonu varmış ve ev sahipleri mutfağı büyütmek için bu balkonu içeriye dahil etmişler. Bu dönüşümden dolayı ortada bir kolon kalmış. Zuhal Hanım kolonu ve etrafındaki kemerleri siyaha boyayarak mutfağa modern bir hava katmaya çalışmış. Diğer duvarlarda ise gri renk kullanılmış. Kolonun üzerine beyaz renk boya ile stencil desenleri çalışılmış.

SONRASI

Mutfaktaki mevcut perdeler, siyah beyaz çizgili, keten kumaşlarla değiştirilmiş.

MUTFAK DOLABI FONKSİYONEL HALE GETİRİLDİ

Daha önce pencerenin önünde olan ve içinde erzaklar ve kavanozlar bulunan dolap mutfağın girişine taşınmış. Dolabın içindeki raf sayısı artırılarak kullanım açısından daha fonksiyonel hale getirilmiş. Turuncunun birkaç tonu karıştırılarak kimi yerlerde de eskitme yapılarak dolap yenilenmiş.

SONRASI

Dolabın kapağındaki camlar çıkarılarak yerine tel takılmış. Kulplar ise Mobilya Eskitme Aksesarları’ndan alınmış. Dolabın yan tarafındaki taşıyıcı kemere, Paşabahçe’den alınan siyah döküm bir kuş evi asılmış.

MASA TARZI DEĞİŞTİRİLDİ

Mevcutta kullanılan masanın tarzı yapılan dekorasyona uymadığı için Zuhal Hanım marangoza bu mutfağın ölçülerine uygun ham mdfden torna ayaklı masa yaptırmış. Sandalyeleri değiştirme şansı olmadığı için beyaz keten giydirme bir kılıf diktirilerek hem modeli gizlenmiş, hem de rustik bir görüntü elde edilmiş.

MUTFAK DOLAPLARI BOYANDI

Mutfak dolaplarının kapakları eskimiş beyaz renk, tezgahı siyah renk ve aradaki fayanslarda eskimiş beyaz renk kullanılarak 3 kat boya yapılmış. Mutfak dolaplarının kapaklarına mat vernik, tezgah üstüne taş vernik aradaki fayanslara da sır vernik uygulanmış.

ÖNCESİ

ZEMİN RENGİ DEĞİŞTİRİLDİ

Yer karoları mavi renge boyanmış. Eskimiş beyaz, marin mavi, parlement mavi ve lila renkleri karıştırılarak bu ton elde edilmiş. Sonrasında yerlere stencil ile desen yapılmış. Zuhal Hanım yurtdışında bulduğu bir deseni Stencil Tasarım’dan Bedia Hanım’a özel olarak yaptırmış. Zuhal Hanım, “Perdelerin çizgili, yerlerin desenli olması ve duvarlarda stencil’ler kullanılması kimilerine göre karışık gelebilir, fakat ben karışıklık içinde sadeliği yakalamayı seviyorum” diyor.

HAZIRLAYAN: GÜNSELİ BÜYÜKSAĞİŞ
FOTOĞRAFLAR: FEVZİ ONDU

Mutfağın siyah beyaz, modern dönüşümü (Öncesi – sonrası)