Saç kurutma makinesi difüzör ne işe yarar?

Saç kurutma makinesi difüzör ne işe yarar? Saçları kurutma ve saçlara şekil verme amacı ile sıklıkla kullanılan saç kurutma makineleri, kullanıcılara birtakım aparatlar ile birlikte sunulur. Saç kurutma makinesi başlığı aparatlarından biri olan difüzör, kıvırcık saç başlığı olarak bilinir.

SAÇ KURUTMA MAKİNESİ DİFÜZÖRÜ NE İŞE YARAR?

Saç kurutma makinesi difüzör ne işe yarar

Tarak şeklinde bir forma sahip olan difüzör, vigo başlık olarak da tanımlanır. Saç kurutma makinesi aparatlarından biri olan difüzörün saçları dalgalandırma ve hacim kazandırma gibi işlevleri bulunur.

Dalgalı ve kıvırcık saçlı kullanıcılar tarafından sıklıkla tercih edilen difüzör, saç buklelerinin ve dalgalarının oldukça belirgin hale gelmesi amacı ile de kullanılır. Düz saç yapısına sahip kullanıcılar tarafından da saç dalgalandırma amacı ile sıklıkla tercih edilir.

Saç bakım ürünleri ile birlikte kullanılan difüzör aparatını kullanmak için birtakım adımları izlemek gerekir. 

Difüzör Kullanmanın Avantajları Nelerdir?

Difüzör kullanımının sağladığı pek çok farklı avantaj bulunur. Difüzör kullanmanın size sağlayacağı avantajlar şu şekildedir; 

 • Difüzor, saçları kurutma makinesinden gelen yüksek sıcaklıktan koruyarak saçların zarar görmesini engeller. 
 • Dalgalı saçlara hacim vererek saçların daha hacimli ve gösterişli olmasını sağlar.
 • Dağınık dalgaları kontrol altına alarak daha temiz ve düzenli bir saç görünümü sağlar. 
 • Kıvırcık saçlar için difüzör adeta bir mucizedir. Sıkı bukleleri öne çıkarırken aynı zamanda karışık buklelerin düzenlenmesini sağlar. Böylelikle saçların havalı bir görünüme kavuşmasını sağlar. 
 • Kıvırcık saçların daha doğal görünmesi açısından da difüzör kullanımı önerilir. 

Difüzör Kullanırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Saç kurutma makinesi difüzör ne işe yarar
 • Difüzör kullanımı ile saç doğrudan olmasa da yüksek ısıya maruz kalır. Dolayısıyla difüzör ile saçlarını şekillendirmeden önce saçları ısıdan koruyucu özelliğe sahip bir saç bakım ürünü kullanmalısınız. Difüzör kullanırken saç kurutma makinesinin ayarının çok yüksek olmamasına dikkat etmelisiniz. Saç kurutma makinesinin ayarını orta düzey olacak şekilde ayarlayabilirsiniz. Böylelikle saçlarınızın yüksek ısıdan zarar görmesini önleyebilirsiniz. 
 • Difüzör kullanımının yanı sıra difüzörün niteliği de oldukça önemlidir. Kullanacağınız difüzör aparatının dayanıklı malzemelerden üretilmiş olmasına dikkat etmelisiniz. Bunun yanı sıra sık dişli difüzör modellerinden birini tercih etmeniz tavsiye edilir. 
 • Difüzör ile saç şekillendirme işlemini gerçekleştirirken saçınızdan ince tutamlar yerine kalın tutamlar almalısınız. Aldığınız kalın tutamların uç ve boy kısımlarına difüzör ile uygulama yapmalısınız. 
 • Difüzör kullanımından daha fazla verim almak için difüzörü başınızı aşağı eğerek kullanabilirsiniz. Difüzörü baş aşağı eğerek kullandığınız takdirde saçlarınızın daha hacimli ve dolgun göründüğüne tanık olabilirsiniz. Difüzörü bu şekilde kullandığınızda saçınız olduğundan daha kabarık görünebilir. Bu durumda endişe etmenize gerek yoktur. Saçlarınız yalnızca yarım saat sonra mevcut kabarıklıktan kurtulacaktır.

Difüzör Nasıl Kullanılır? 

 • İlk olarak difüzörü saç kurutma makinesinin ucuna takmalı ve orta ısı ile saç kurutma makinesini çalıştırmalısınız. 
 • Ardından kafanızı yana doğru eğerek difüzörü saç diplerine doğru yerleştirmelisiniz. Ardından saç dibi kuruyana kadar difüzörü sabit bir şekilde tutmalısınız. 
 • Ardından difüzörü dairesel hareketlerle hareket ettirerek saçlarınızı kurutmalısınız. 
 • Difüzör ile saçlarınızı kuruturken diğer yandan da saç uçlarınıza doğru ilerlemelisiniz. Saçlarınız tamamen kuruyana kadar difüzör ile dairesel hareketler yapmaya devam etmelisiniz. Difüzörü kullanırken saç uçlarına inebilir ve dalgalarınıza baskı yapabilirsiniz. 
 • Eğer kıvırcık saçlara sahipseniz difüzör ile saçlarınızın yalnızca dip kısımlarını kurutmalısınız. Saçlarınızın uç kısımlarını kendiliğinden kurumaya bırakarak kabarmasını ve elektriklenmesini önleyebilirsiniz. 
 • Difüzör ile saçlarınızı kuruturken ellerinizi mümkün olduğunca kullanmamalısınız. Aksi takdirde saçlarınız elektriklenebilir ve doğal bukleleriniz bozulabilir. 
 • Difüzör ile saçlarınızı kuruttuktan sonra saç spreyi kullanabilirsiniz. Böylelikle saçlarınızın şeklini gün içerisinde korumasını sağlayabilirsiniz. Difüzör kullanımı sonrasında saç kremi ya da saç serumu kullanarak saçlarınızın daha parlak bir görünüme kavuşmasını sağlayabilirsiniz. 

Ev aletlerinin ömrünü uzatmanın yolları