Romantik kış çiçekleri ve mis kokular arasında iyi hissedin

Soğuk günlerin kasvetli etkisini en iyi ne dağıtır? İlkbaharı anımsatan çiçekler ve içinizi ısıtan baharat kokuları. Bu harika ikili sadece ruhunuza da değil evinize de iyi gelir.

ÇATI KATI HUZURU

Küçük de olsa evinizde böyle bir çatı arası varsa üzerine yayılacağınız yumuşak minderli bir kanepeyi bolca yastıkla doldurup kendinize huzurlu bir kış köşesi oluşturun.

Stocksund kanepe, Lisabo sehpa, Lohals jüt yolluk, Ikea. Kırmızı ve sarı yastık, lacivert örtü, Cihangir Mobilyacısı. Negro şifoniyer, çizgili yastık, radyo, lacivert kavanoz, Mudo Concept. Çizgili yastık, LCW Home. Lacivert kavanoz, kaktüs vazo, sepet, tüylü minder, ahşap vazo, şamdan, H&M Home. Beyaz çerçeve, hardal örtü, Zara Home. Kuş biblo, mini vazolar, cam kana, mavi cam vazo, mini cam vazolar, fener, yapay çiçekler, Paşabahçe. Strafor duvar paneli, güllü duvar kağıdı, Koçtaş.

Her mevsimin kendi manzaraları, sesleri ve kokuları vardır. Tıpkı kışın beyaz örtüsü, kozalakları, dumanı tüten bacaları olduğu gibi. Kalın tekstiller sandıktan çıkar, koyu renklere yer açılır, içinizi ısıtan yiyecekler pişer… Isınma isteği insanın doğasında var. Ama bu sadece kalın şeylerle olur diye bir kural yok. İlkbaharla örtüşen çiçek ve kuş desenleri, battaniyeler ve koyu renk ahşaplarla kombinlendiğinde atmosfer bir anda ısınır. Buna sıcak baharat kokuları eklemeyi ihmal etmeyin. Beş duyunun her birine hitap eden dokular, kokular ve sesler eşliğinde kışın keyfini çıkarmaya hazırsanız başlayalım:

Görme: Kışlık giysiler, erken başlayan gecede yıldızlı gökyüzü, bitki örtüsünü kaplayan kar taneleri ve göçmen kuşlar.

İşitme: Sakince yağan karın dingin sesi, rüzgar uğultusu, karda oynayan çocuk kahkahaları.

Tatma: Sıcak kakao ve çikolata, ferahlatıcı mentol, balkabağı tatları, taze narenciyeler, kar tanesi lezzeti, tarçın, karanfil.

Dokunma: Yüzünüze dokunan soğuk hava, elinizin altındaki kar, kabuklu kozalak, çam dalları, yün ve keçe.

MUTFAĞA KIŞ GELDİ Pişen ekmeğin, elmalı tartın, portakallı, zencefilli kekin mis gibi kokusunun eve yayıldığı tek yer mutfak. Öyleyse bu aromaları daha zengin kılmak için raflara tarçınlı, karanfilli kış kokulu mumlar serpiştirin ve mutlaka taze bir çay ya da kahve demleyin.

Kristal kana, çiçekli peçeteler, seramik kase ve kupa, yapay çiçekler, Paşabahçe. Sarı cam vazo, çiçekli kurulama bezleri, Zara Home. Baharatlı mum, H&M Home. Korken şişe, Flimra bardak, Flimra kadeh, Ikea. Çiçekli duvar kağıdı, Koçtaş.

İYİ FİKİR Rengarenk boyadığınız farklı ebatta tahta kasaları birbirlerine gelişigüzel sabitleyip duvara asın ya da isterseniz hazır olanlarından bir set yapın.

Renkli ahşap kasa seti, Tahta kasa, purupa.com. Kitap kumbara, lacivert kavanoz, Mudo Concept. Tüp vazo, fırfırlı mini vazo, fil obje, Paşabahçe. Pjatteryd resim, yapay çiçekler, kokulu mumlar, Ikea. Norwall Rose Garden duvar kağıdı, HannaHome.

ÇİÇEKLERLE ROMANTİZM

Kalın battaniyeler, ham ahşabın yoğun dokusu arasından sızan minik, romantik bahar çiçekleri… Mevsimin yatak odası teması artık belli!

Tarva karyola, Forsa lamba, PS 2014 halı, Blarips çizgili nevresim, Ikea. Çiçekli nevresim. triko yastık kılıf, LCW Home. Seramik tabure, ahşap çerçeve, triko örtü, kupa, ev mumluk, ekose yastık, Mudo Concept. Gri çerçeve, gold çerçeve, hasır örgü sepet, Zara Home. Beton saksı, Stoneware saksı, çam ağacı süs, fener, Paşabahçe. Pembe vazo, yeşil vazo, tiftik battaniye, H&M Home. Gri sepet, tuğla strafor duvar paneli, Koçtaş. Norwall Rose Garden duvar kağıdı, HannaHome.

HANGİ ODAYA HANGİ ÇİÇEK KONULMALI?

Zara Home.

EV KOKUMU BEN YAPTIM

Aslında sevdiğiniz kokuyu kendi karışımlarınızla ve istediğiniz yoğunlukta hazırlamak zor değil. Eğer böyle uğraşlara merakınız varsa birkaç yağ, esans meyve kabukları ve suyla evde de deneyebilirsiniz.

Orman kokuları: 3 damla frankincense (günlük yağı), 2 damla köknar esansı, 1 damla sandalağacı esansı.

Baharatlı Chai: 3 damla kakule esansı, 2 damla tarçın esansı, 2 damla karanfil esansı, 1 damla zencefil esansı. Bu yağ ve esans karışımını hazırladıktan sonra küçük boy sprey şişeye suy koyun ve içine birkaç damla esans karışımından dökerek kullanın.

Ayrıca soğuk zamanlarda iyi hissettirecek, içinizi ferhalatacak, hatta bağışıklık sisteminizi güçlendirecek seçenekler de var. Mesela: 1 damla biberiye, 1 damla karanfil, 1 damla okaliptüs, 1 damla tarçın ve 1 damla portakal çiçeği esansı karıştırıp odanıza yerleştirin. Bu bağışıklık sisteminize çok iyi gelir. Eğer stresli bir zamandaysanız 2 damla greyfurt, 2 damla bergamut, 2 damla lime, 2 damla sandalağacı karışımını deneyin. 3 damla portakal, 2 damla lavanta ve 1 damla frankincense (günlük yağı) karışımıysa ruhunuz canlandırır, mutlu eder.

HAZIRLAYAN PELİN ÖZKUL FOTOĞRAFLAR PTS/AHMET GÜL YAPIM ASİSTANI İBRAHİM GEZER