ev terapisti yanıtladı

Renkli koltuklarımızla uyumlu renkli bir ev nasıl olmalı? Ev terapisti yanıtladı

Son güncelleme:

Evim okuyucusundan gelen sorulardan biri de renkli koltuklara uygun, renkli bir ev dekorasyonu nasıl olmalı sorusu oldu. Ev terapisti yanıtladı…

BOL RENKLİ BİR EV İSTİYORUZ, NE YAPMALIYIZ?

Merhabalar,
Yeni evimizin duvar, perde ve halı renkleri için tereddütte kaldık. Koltuk ve kanepeler açık mavi ve ayrıca sarı bir puf tamamlıyor. Televizyon ünitesi beyaz ve kapakları antrasit gri. Bol renkli bir ev istiyoruz ama renklendirirken de mahvetmek istemiyoruz. Bu konuda önerileriniz neler?

Merhaba Makbule Hanım,
Koltuk takımınız için iddialı bir renk ve desen seçiminde bulunmuşsunuz. Renk seçiminde mekanının aldığı ışık miktarı da çok önemli. Fazla ışık almıyorsa beyaz, krem gibi bir duvar rengi ve bunu bölmeyen açık bej, ekru gibi perdelik tonları seçin. Eğer ışık alan bir salonunuz varsa, duvarlarda küf yeşilinin açık tonu, pastel sarı gibi destekleyen bir renk uygulanabilir. Bej tonlarında perde ve turkuvaz desenli bir tülle konbinleyebilirsiniz.

ÇOCUK OLAN EVDE KOLTUK KUMAŞI NASIL OLMALI?

Merhaba,
Salondaki krem renkli koltuklarımızın döşemesini değiştirmek istiyoruz. Ancak doğru kumaşın ne olduğu konusunda kararsız kaldık. Bu arada küçük bir kızımız var ve koltuklarımız leke içinde, silinebilir ya da yıkanabilir kumaş olabilir mi? Gabardin, keten, pamuklulardan hangisi tercih edilmeli?

Zuhal Hanım Merhaba,
Leke tutmayan kumaş seçenekleri için uğrayabileceğiniz pekçok adres var. Persan, Dokumacı ve vaktiniz varsa Unkapanı İMÇ gibi adreslerde tüm seçenekleri bir arada görebilirsiniz. Kumaş türleri için kadifemsi ama leke tutmayan sentetik esaslı kumaşları önerebilirim. Koton esaslı outdoor kumaşlar da leke tutmaz ve solmaz. Ayrıca bu kumaşlardan kılıf da diktirilebilir. Keten, pamuklu gibi doğal kumaşlardan da kılıf diktirebilirsiniz. Böylece çıkartıp yıkamak çok daha kolay bir çözüm. Tarçın kahve, hardal sarı, yeşil, koyu bej, kesekağıdı gibi renk ve bol desenli seçeneklere yönelebilirsiniz. 

Salonuma uygun perde ve halı nasıl olmalı? Ev terapisti yanıtladı

Hangi kumaş nasıl yıkanır? Kadife, ipek, kot, şifon ve dahası