Renk psikolojisi uzmanı, bu yıl evinizde olması gereken 8 rengi paylaştı

Renk uzmanı Amy Wax 2023’te ev tasarımı için hangi tonların kullanılmasının beklediğini Insider’a açıkladı. Daha sıcak beyazlar ve yumuşak parşömen tonları, sade ve steril renklerin yerini alıyor. Yeşil ve narin allık tonlarının sakin etkisi, evde yatıştırıcı bir ortam yaratıyor.

PASTEL TONLARI DİNLENDİRİCİ BİR ORTAM OLUŞTURUYOR

pn28/Shutterstock

Sanatçı ve renk uzmanı Amy Wax, 2023’te pek çok ev sahibinin huzurlu bir ortam yaratan tonlara yöneleceğini tahmin ediyor . Wax, nötr tonlar yerine, narin pastel tonları gibi eve yumuşaklık, güzellik ve bir renk fısıltısı ekleyen tonları tercih edecek.

Wax’a göre Benjamin Moore Love Story 1213 gibi bir renk tonu herhangi bir nötr rengi tamamlayabilir ve yatak odasına veya oturma odasına bir dinginlik hissi katabilir.

Çok pembeye gitmeden “beyazdan biraz daha fatklı renk” olan bir ton denemek isteyenler için, yumuşak renk tonları öneriliyor.

SICAK BEYAZ SOFİSTİKE BİR HAVA KATAR

myboys.me/Shutterstock

Wax’a göre, geçmişin sade ve steril ultra modern beyazları bu yıl yerini daha zengin, daha sıcak tonlara bırakacak.

Uzman, “gözleri yormayan ve çamurlu veya çok mat olmayan sıcak renklerin” trend olacağını tahmin ediyor. 

Daha kremsi beyaz tonlar , bir yemek veya oturma odasına incelik katmak , dingin ve dinlendirici bir yatak odası alanı yaratmak veya bir ev ofisinde zıt renklere nötr bir zemin sağlamak için mükemmel bir seçenektir .

KLASİK MAVİ GÜÇLÜ BİR İFADE KATAR

Klaus Vedfelt/Getty Images

Cesur, zengin bir şekilde aşılanmış renkler, özellikle görsel derinlik ve doku ekleyen tonlar da daha yaygın hale gelecek. Wax, vintage-mavi tonlarının evde bir açıklama yapacağını söyledi.

Wax’a göre, Sherwin Williams Peacock Plume SW 0020 gibi bir renk zarif mavi görünecek ve zamana karşı dayanıklı olacaktır . “Dolap, boyalı mobilyalar veya karo ile bir açıklama yapmak istiyorsanız, Peacock Plume, vintage bir kaliteye sahip bir zenginliği paylaşıyor” dedi.

YUMUŞAK PARŞÖMEN RENGİ

Josep Gutierrez/Getty Images

Beyazın yumuşaklığından hoşlanan ama toprak tonlarında bir varyasyon isteyenler için Wax, parşömen ailesinden bir renkle devam edilmesini öneriyor.

Parşömen ailesindeki renkler, görsel olarak açık alan hissini kolaylaştırmaya yardımcı olabilir . Uzun ömürlü açık kat planı biraz zemin kaybetmiş olsa da, Wax birçok insanın duvarlarda ve hatta tavanda daha yumuşak renkler kullanarak aynı açıklık ve ışık için çabaladığını görüyor.

Örneğin Wax, Sherwin Williams’tan Drift of Mist 9166’yı hem “yatıştırıcı hem de narin” olduğu ve daha açık bir toprak tonu kalitesine sahip olduğu için seviyor.

KAHVERENGİ, PARLAK NÖTR TONLARLA ZENGİN BİR TON

Shutterstock

Parlak nötr tonlarla zengin bir kontrast sunar. Daha cesur renkler eve ilgi ve sıcaklık katabilir, bu nedenle Wax daha fazla insanın dünyevi kahveleri kullanmasını bekler.

Wax’a göre turuncu-kahverengi renkler “sıcak ve lezzetli” olabilir ve “daha parlak nötr renklerle kontrast oluşturmak için mükemmel bir seçim” olabilir. 

Cesur, sıcak kahverengiler oturma odasında, yemek odasında ve hatta banyoda vurgu rengi veya parçası için kullanılabilir.

SAKİN BİR YEŞİL YIKAMA EVİ FERAHLATIR

Shutterstock

Taze, deniz camı yeşillerinin de 2023’te bir anı olacak. Wax’a göre, sakin yeşiller bir odaya hafif ve ferahlatıcı doğadan ilham alan bir his katarken, odaya bir renk kimliği kazandırabilir.

Bu yeşiller, ana banyoda, oturma odasında veya ev ofisinde toprak tonlu ailedeki daha ağır renkleri tamamlayabilir.

MAVİ-GRİ KLASİK BİR ÇEKİCİLİK SUNAR

Shutterstock

Gri solmaya başlayan bir trend gibi görünse de, mavi ile karıştırılan daha yumuşak tonlar zamansız bir çekicilik sunabilir.

Wax’a göre, mavi-gri bir ton, ” biraz renk istediğiniz bir oda için çok bunaltıcı veya baskın olmadan mükemmel renk” olabilir .

MAVİ-YEŞİL TONLARI RAHATLATICI BİR ALAN YARATIR

Scovad/Getty Images

Balmumu aynı zamanda sakinleştirici bir his verirken eve renk katmak için biraz gri ile hafif, sessiz mavi yeşilliklerde bir artış öngörüyor.

Modern mutfakların her zamankinden daha sıcak bir his ve daha fazla renk kimliği ile tasarlandığını, bu nedenle renk ve sakinlik arzusu arasında köprü kuran seçeneklere sahip olmanın önemli olduğunu söyledi .

Evin girişini hangi renkler aydınlatır?  Mekanınıza ışık ve hayat katacak 5 renk