Evin girişini hangi renkler aydınlatır?  Mekanınıza ışık ve hayat katacak 5 renk

İç mimarlar ve endüstri uzmanları, parlak ve davetkar bir giriş yolu oluşturmak için en iyi renkleri paylaşıyor.

Bir giriş yolunda renk kullanmak, alanın görünümünü ve hissini dönüştürmenin hızlı ve kolay bir yoludur. Konukların evinize girerken gördükleri ilk alan olduğundan, giriş yolunun kişisel tarzınızı yansıtırken aynı zamanda davetkar hissettirmesi de önemlidir. Giriş duvarları için hangi rengi seçeceğiniz bu konuda büyük bir rol oynayabilir, ancak aralarından seçim yapabileceğiniz pek çok renk tonu göz korkutucu bir karar olabilir.

Küçük, dar alanlar genellikle çok az ışık aldığından, girişler karanlık ve kasvetli hissettirebilir. Evinizde durum buysa ve yeniden dekore etmeyi planlıyorsanız, bir giriş yolunu hangi renklerin aydınlatacağını bilmek gerçekten kullanışlı olabilir.

Bu tasarım tartışmasının temeline inmek için, bir giriş yolu tasarlarken duvar renklerini seçme konusunda uzmanlardan tavsiyelerini aldık ve size ilham verecek bir dizi fikir ve ipucunu aşağıda topladık.

Bir Giriş Yolunu Hangi Renkler Aydınlatır?

Koyu renkler harika bir şekilde dramatik olabilir ve iç mekanlara rahat, koza hissi verebilirken, hangi renklerin bir girişi aydınlattığına gelince, genellikle daha açık ve daha cesur renkler sizin tercihinizdir. Beyaz ve nötr renkler, ışığı yansıtmak ve küçük giriş yollarında alan hissini en üst düzeye çıkarmak için pratik seçimlerdir , ancak uzmanlara göre, rengi seviyorsanız koridorlar ve girişler, canlı gölgelerle deneyler yapmak için harika bir yer olabilir.

Evin geri kalanını daha nötr tutmak istiyorsanız, girişler renk katmak için harika alanlardır; Kitesgrove tasarım başkanı Clara Ewart, insanlar bu alanlarda uzun süre oyalanmayacak, ancak geldiklerinde rengin güçlü bir etkisi olacak’ diye açıklıyor.

‘Girişinizde doğal ışık yoksa, adaçayı yeşili tonu veya turuncu ve sarı alt tonlu nötr tonlar, alanınızı anında aydınlatacaktır. Amara’nın kurucu ortağı Sam Hood, bu davetkar duvar renklerini vurgulu aydınlatma ve ışığı yansıtmak için bir aynayla birleştirin’ diye ekliyor.

Bununla birlikte, cesur renkler çekici olabilse de, Susan Deliss İç Mimar, “Karttaki en parlak rengi seçmemenizi tavsiye ediyor – Hindistan gibi parlak güneş ışığına sahip bir yerde değilseniz, en iyisi rengi biraz azaltmaktır” diye açıklıyor iç mimar.

Dekorunuza karar vermenize yardımcı olmak için uzmanlar bir alanı aydınlatmak için en sevdikleri antre boyası fikirlerini anlattı.

1. Beyaz

(İmaj kredisi: Alice Leigh Design / Mary Wandsworth)

Çoğu iç mimar, beyazla dekorasyon yapmanın küçük koridorları daha hafif, daha parlak ve daha büyük hissettirmek için güvenli bir yol olduğu konusunda hemfikirdir.

2. Alanı Sıcak Nötrlerle Yumuşatın

Little Greene

Little Greene’in kreatif direktörü Ruth Mottershead, soğuk tonlu beyazlar ve griler, giriş yollarını soğuk hissettirebilir, bunun yerine ‘canlandırıcı ama sakinleştirici bir şema için, daha sıcak, daha dünyevi nötrleri daha derin tonlarla birleştirerek çağdaş bir görünüm elde etmeyi düşünün’ diyor.

3. Güneş Sarısı Deneyin

Little Greene

Neşeli bir ilk izlenim bırakmak istiyorsanız, sarı koridor fikirleri çok iyi olur. Zulufish iç tasarım stüdyosunun kurucusu Caroline Milns , “Sarı, bir salon için mükemmel bir renktir ve evinizin girişini anında taze ve canlandırıcı hissettirir” diyor.

4. Çok Yönlü Bir Yeşil Seçin

Little Greene

Son derece çok yönlü ve doğa ile eşanlamlı olan yeşil, seçtiğiniz gölgeye bağlı olarak bir canlılık patlaması veya yatıştırıcı bir his getirebilen bir giriş yolu için harika bir seçimdir. Taze bir elma ya da botanik yapraklı gölge ile adımlarınıza bahar katın ya da adaçayı yeşili ile sakin olun. Little Greene’s Edith’s Eye veya Pale Lime gibi sarı bir ipucu ile açık yeşil tonlar, alana ince bir sıcaklık verecektir.

5. Portakalla Sıcaklık Getirin

Little Greene

Rengi seviyorsanız ama kullanmak konusunda temkinliyseniz, giriş yolu, içinde uzun süreler geçirmediğimiz bir bağlantı alanı olduğundan, daha cesur tonları denemek için harika bir yerdir. Sıcak ve enerji veren bir ton olan turuncunun iç tasarımda giderek daha fazla kullanıldığını görüyoruz ve özellikle bir koridorda veya girişte kendini ifade etmek için iyi çalışıyor. Turuncu duvardan duvara dekorasyon çok fazlaysa, duvarları sessiz tutmayı ve bunun yerine canlı bir kilim ve merdiven rayı eklemeyi düşünün .

Roger Oates

İç mimarları rahatsız eden 5 küçük ev girişi hatası