Prefabrik evlerin bakımı nasıl yapılır? Çevre koşullarına dayanıklı mıdır?

Prefabrik evlerin bakımı nasıl yapılır? Çevre koşullarına dayanıklı mıdır? sorularının yanıtı sıklıkla merak ediliyor. Öncelikle prefabrik evlerle ilgili detaylar için “Prefabrik evler hakkında A’dan Z’ye tüm yanıtlar” yazımızı inceleyebilirsiniz. Gelelim bu soruların yanıtlarına…

Günümüzde barınma ihtiyacını karşılayan ve sıklıkla tercih edilen prefabrik evler, ekonomik bir şekilde üretilebilen ve oldukça estetik bir görünüme sahip olan evlerdir. Betonarme binalar ile birçok açıdan benzerlik gösteren prefabrik evler, kullanım şekline ve hava şartlarına bağlı olarak zamanla hasar alabilir. Prefabrik evlerde oluşan bu hasarlar, kısa süre içerisinde onarılmaz ise prefabrik evlerin ömrü kısalabilir. Dolayısıyla aynı betonarme evlerde olduğu gibi prefabrik evlerin bakımını düzenli olarak gerçekleştirmek gerekir.

PREFABRİK EVLERİN BAKIMI NASIL YAPILIR?

Prefabrik evlerin bakımını yaparken dikkat etmeniz gereken hususlar; 

  • Prefabrik evler, modüler özelliğe sahiptir. Modüler özelliğe sahip prefabrik evleri oluşturan parçaların ısıya karşı genleşme katsayıları birbirinden farklıdır. Bu sebepten dolayı prefabrik evlerde bulunan panel aralarında çatlaklar görülebilir. Bu çatlaklar uygun bir şekilde mastik ile tamir edilmelidir. Aynı zamanda çatlak oluşan bölgelerin kısmi boyalarla kapatılması önem arz eder. 
  • Betonarme evlerde olduğu gibi prefabrik evlerde de boya kullanılır. İç ve dış cephelerde kullanılan boyalar hava koşulları gibi çeşitli koşullara bağlı olarak hasar görebilir. Dolayısıyla prefabrik evlerin boyası da düzenli olarak yapılmalıdır. Bu nokta prefabrik evde silikon içerikli boyalardan tercih edebilir, uzun vadede kullanım kolaylığı sağlayabilirsiniz. Prefabrik evlerin dış cephesinde silikon içerikli boyalar kullanılması gerekirken, iç cephelerinde ise su bazlı boyaların kullanılması gerekir. 
  • Prefabrik evlerin elektrik ve su tesisatları düzenli olarak gözden geçirilmelidir. Tesisatlarda görülen hasarlar en kısa zamanda tamir edilmelidir. 
  • Prefabrik evlerdeki çatı kaplaması ve yalıtım da düzenli olarak kontrol edilmelidir. 

Görüldüğü üzere betonarme binalarda yapılması gereken çoğu bakım işlemi prefabrik evlerde de yapılmaktadır. Prefabrik evlerin bakımını düzenli olarak gerçekleştirmek oldukça önemlidir. Düzenli olarak bakımı yapılan prefabrik evlerin daha uzun ömürlü olduğu bilinen bir gerçektir. 

Prefabrik Evler Çevre Koşullarına Dayanıklı Mıdır?

  • Dayanıklı ve uzun ömürlü olması ile bilinen prefabrik evler, depremin yıkıcı etkilerini azaltmak amacı ile tercih edilen evler haline gelmiştir. Prefabrik evlerin üretiminde kullanılan çeşitli malzemeler, bu evlerin çevresel bir takım faktörlere çok daha dayanıklı olmasını sağlar. 
  • Prefabrik evlerin çevre koşullarına dayanıklı olmasını sağlayan temel unsurlardan birisi de üretimine kullanılan nitelikli malzemelerdir. Nitelikli malzemelerden üretilen prefabrik evlerin sel, deprem, fırtına gibi doğa olaylarına karşı dayanıklılık gösterdiği görülür. 
  • Prefabrik evlerde bulunan yalıtım sistemi de bu noktada önem kazanır. İyi bir yalıtım sistemi ile donatılmış olan prefabrik evler; karlı, yağmurlu havalara ve sıcaklığın yüksek olduğu havalara karşı dayanıklılık gösterir. 
  • Prefabrik evlerin üretiminde bulunulan coğrafi bölge göz önünde bulundurulur. Bulunulan coğrafi bölgenin hava şartlarına özel olarak üretilmiş olan prefabrik evler, çevre koşullarına büyük oranda dayanıklık gösterir. 

Konteyner ev nasıl yaptırılır? Konteyner evde mutlaka olması gerekenler

California’daki 9.3 milyon dolarlık akıllı prefabrik ev çok şık