pop-art-stili-dekorasyon

Pop Art stilinde her yer rengarenk! İç mimaride Pop-Art konsepti

Son güncelleme:

Pop art nedir? İç mimaride pop art konsepti ne anlama gelir? Dekorasyonda pop art nasıldır? İşte detaylar…

İÇ MİMARİDE POP-ART KONSEPTİ

Şüphesiz ki “konsept” içeriği iç mimarinin temel unsurudur. Bir iş öncesinde belirlenen konsept, ilerleyen safhalarda işin en ince detaylarına kadar, etki etmektedir. İç mimari konsept denince aklımıza birçok tür gelmektedir. Bunlardan bir tanesi de pop-art konseptidir.

Zaman içerisinde iç mimarinin de gelişimi ile beraber iç mimaride pop art konsepti terimi ortaya çıkmıştır. Hatta dönemin eleştirmenlerinden Lawrence Alloway, “Architectural Desing” isimli dergide yazdığı yazıda ilk kez pop-art dan bahsetmiştir. Pop art iç mimaride, temelde dinamiklik, enerji ve duygu temalarını işler. İç mimaride pop art kullanımı günümüzde genel olarak kafelerde, restoran ve ofislerde görülmektedir. Pop art nedir diye tanımlayacak olursak, popüler tüketici ürünlerin, “sanatsal” değerlerin yüklendiği “sanat” olarak bilinmektedir.

Pop-Art iç mekanlarda mizah duygusunu işlemekle beraber, karakteristik bir özelliği savunur. Bu konsepti uygulamak isteyen kimse, popüler kültür ikonlarını temel içmimari unsurlarıyla birlikte desteklemelidir. Bu mobilya olabilir, halı olabilir herhangi bir temel ürün olabilir. Canlı renkleri, doğru renklerle kombinleyerek şahane bir pop-art mekanı yaratılabilir.

Pinterest

POP ART İÇ TASARIM STİLİ: GÖKKUŞAĞINDAKİ YAŞAM

Parlak renkli iç sergiler plastik, sentetik elyaftan, çekici formdaki işlevsel nesnelerden, tekrarlanan aksesuarlar, posterlerden ve peluş kalp gibi ucuz popüler hediyelik eşyalardan oluşur.

 • Farklı boyutlarda aynı eşyalar farklı seviyelere yerleştirilir.
 • Camın üzerine tanınabilir bir resimle büyük baskı veya fotoğraf yerleştirilebilir: alanın ortasına yerleştirilebilir: dini figürlerin veya ürünlerin portreleri (Che Guevara’nın bir portresi veya yatak odasındaki yatak odasında Coca-Cola’nın reklamı stil tercihleriyle mükemmel bir şekilde eşleşir) ).
 • Tanınmış firmaların logosuna sahip halılar veya açıkça sentetik hayvan derileri, yinelenen ve tanınabilir desene sahip duvar karoları.
 • Mobilya – parlak renkler, belki çekici bir desenle – parlak yüzeyler veya plastik ile

POP SANAT STİLİNDE VURGULANAN YAPAYLIK

Duvarlar, tavan ve zemin görsel olarak görsel yükü taşımaz, sanatçı tarafından tasarlanan tek bir dekorasyonda birleşebilir. İç mekandaki pop art tarzı, aynı anda birbirine zıt, beyaz ile karışan asit renkleri sağlar. Bir orantı hissi, yalnızca bu kadar çığlık atan sahnelerde uzun süre kalma kabiliyetiniz tarafından belirlenir.

Pinterest
 • Duvarların renge göre en uygun şekilde bölünmesi, bir duvarın krem ​​veya bej kalması ve alışılmadık şekilde şekillendirilmiş veya stilize edilmiş baskıların aynasına uyması, diğer ikisi ise parlak tonlarda boyanması, ancak dördüncü – ki bu basit süs teknolojisinde – bir kapı veya pencere içerir.
 • Tavan, parlak düzlemli yüzeye sahip olmasının yanı sıra, renkli aydınlatmayla çok katlı ve asimetrik olabilir.
 • Zemin, kompozisyonun en nötr kısmıdır. Fakat burada parlak halıyla (ya da kaotik bir desenle sınırlı renkleri) tanışabilirsiniz.
 • Mobilya miktarı az. Ancak, fütüristik, sıradışı bir şekle, bodur ve özel incelemeyi hak ediyor.
 • Dolap, çekmeceli ve dolaplı podyum ile değiştirilir.
 • Aksesuarlar plastik, krom fakat her zaman eğlenceli. Örneğin bir kadın silueti veya çizgi roman kahramanı şeklinde.

POP ART KUMAŞLAR

Başta Marilyn Monroe olmak üzere, Charlie Chaplin, Elvis Presley, Clark Gable gibi bir dönemin efsane starları son dönemlerde sıradışı bir tarz olan pop art dekorasyonun vazgeçilmezi yüzleri haline geldiler. Ancak Pop Art dekorasyon tarzı sadece bu dünyaya damgasını vurmuş yıldızların yüzleri ile sınırlı değil değerli binbirdekor.com dostları, pop art kumaşlarda başta Superman olmak üzere bir çok çizgi roman kahramanları da hayat buluyor. Bu kumaşlarla kaplanan koltuklar, berjerler ise şu sıralar pek revaçta, öyle ki TV programlarında bile bu tip kumaşlarla döşenmiş koltuklar kullanılıyor.

POP ART NEDİR?

Pop Art sanatı, 1950’li yıllarda Amerika Birleşik Devletleri ve İngiltere’de birbirlerinden bağımsız olarak ortaya çıkmıştır. Soyut dışavurumculuğa tepki gösteren sanatçılar, 1950’li yılların başında ortaya koydukları Pop Art sanatını, 1960’lı yıllarda ise bir akım haline getirmişlerdir.

Popüler kültür imgelerini sunan Pop Art sanatı, tamemen kişisellikten arınmış olmalıdır.

Bu sanat akımında sanatçının asıl hedefi, eserlerinde günümüz dünyasında yaşayan sıradan insanı ve duygularını yansıtmaktır. Görsel etkinin çarpıcı ve dikkat çekici olmasını amaçlayan Pop Art sanatçıları, elit sanat anlayışının karşısında durmuş ve akımlarını entelektüel bir altyapıya dayandırmamışlardır.

POP ART AKIMININ ÖZELLİKLERİ

 • Pop art, gündelik sanat olarak kabul edilir.
 • Soyut dışavurumculuk anlayışına tepki olarak doğmuş olup, toplumsal gerçeklik ile sanat arasında bağ kurma amacına sahip bir akımdır.
 • Ruhsal derinlikten uzak bir sanat amacı güder.
 • Pop art etkisi altındaki eserlerde seri üretim ve hazır yapım objeler kullanılır. Bu objeler, çoğunlukla kolaj, kes yapıştır gibi tekniklerle bir araya getirilir.
 • Pop art eserlerinde günlük hayat, çizgi romanlar, kitlesel medya, ünlü şahıs figürleri, reklamlar gibi konular ele alınmıştır.
 • Pop art, boya tabancası, baskı, şablon gibi teknikler kullanılan bir sanat türüdür.
 • Eserlerde canlı renkler, dolgun çizim detayları ve kalın çizgilerden oluşan çarpıcı görüntüler yer alır.

İç Mimar Gizem Uçkun Tiryaki

Pop renklerle eviniz enerji doluyor!