Pişmiş yemekler nasıl saklanmalı? Kaç kez ısıtılabilir?

Pişmiş yemekler nasıl saklanmalı? Yemek kaç kez ısıtılabilir? Sıcak bir tencere ne kadar dışarıda bekletilebilir? Pişmiş yemekleri saklamanın ipuçlarını Makarna, Lütfen!’nin kurucusu ve Gıda Mühendisi Tuğba Bayburtluoğlu’na sorduk:

PİŞMİŞ YEMEKLER NASIL SAKLANMALI?

Yemeğin pişmesi besin değeri açısından hem kayıp hem kazanım demektir. Salata ile çiğ beslenmenizin yanı sıra pişmiş besinler sayesinde de sindirimi kolaylaştırırsınız. Örneğin ruşeymi hem olduğu gibi tüketebilir, hem de çorbalara katabilirsiniz. İki yöntemin de besin değeri açısından farklı faydaları bulunuyor. İşte pişmiş yemekler nasıl saklanmalı sorusunun yanıtı ve detaylar…

ETLİ VE ETSİZ YEMEKLER NE KADAR BEKLETİLEBİLİR?

• Etli yemekler, sebzeli et yemekleri de dahil 1-2 günden fazla saklanmamalı. Burada etten kasıt her türlü et, hatta krema ve yumurta dahil tüm hayvansal ürünler.

• Etsiz yemekler, çorbalar, zeytinyağlılar ise en fazla 3-4 gün saklanmalı.

Pişmiş yemekler nasıl saklanmalı? Kaç kez ısıtılabilir?

YEMEKLER KAÇ KEZ ISITILABİLİR?

• Yemeklere bir pişirme ve en fazla iki ısıtma yapılması gerekiyor. Örneğin pazar günü dondurucudan çıkardığınız bezelyeyi etsiz pişirdiniz (1 pişirme). Pazartesi işten gelince bir kez ısıttınız. Yanına bir de pilav yaptınız. Pilav bitti (Ki pilavda konu özel-tek pişirimlik yapın pirinç pilavını). Bezelye biraz artınca, buzdolabına atabilirsiniz.

Salı akşamı az suda bir erişte haşlayabilirsiniz, belki biraz da sebze çeşnisi ile kavrulmuş kıyma ile beraber bezelyeyi harmanlayıp lazanyavari bir yemek planlayabilirsiniz. Üstüne kaşar ile fırına verebilirsiniz. Bu da bezelye için ikinci ısıtma demek.

PİŞİRİLEN YEMEK NE KADAR DIŞARIDA TUTULMALI?

• Ayrıca pişirdiğiniz yemekleri 2 saatten fazla dışarıda tutmayın ve bu süre içerisinde mutlaka buzdolabına kaldırın. Havanın çok sıcak olduğu yaz günlerinde ise yemeklerin bir saatten fazla dışarıda kalmamasına özen gösterin. Yemeğiniz hafif sıcak olsa bile mutlaka buzdolabına kaldırın.

Patatesli yemek tarifleri: Kolay patatesli tarifler

Yanmış çelik tencere nasıl temizlenir?