vermikülit-toprak-ve-perlit

Perlit ve vermikülit nedir? Bitkilere faydaları nelerdir?

Perlit ve vermikülit nedir, ne zaman kullanılır? sorusu bitkilerle iç içe yaşamayı seven bitkiseverler tarafından merak ediliyor. Perlit ve vermikülitin faydalarını ve özelliklerini Bitkili Evim’den Naz Irmak Saf anlattı

VERMİKÜLİT NEDİR?

vermikülit minerali

Vermikülit yüksek ısıda oluşan bir mineraldir. Mika mineraline benzer. Yüksek ısıda kıvrılır. Adı, ortaya çıkan solucan benzeri, kıvrık görüntüsünden dolayı adı “böcek larvası” anlamına gelen Latince vermikulustan gelmektedir.

Vermikülit tarım faaliyetlerinde dünya çapında yaygın bir kullanıma sahiptir. Son yıllarda iç mekan bitki bakımında da sıkça toprak karışımları içerisinde yer verilen bir malzeme haline gelmiştir. Nem tutucu özelliği nedeniyle nem seven bitkilerin toprak karışımlarında belli ölçülerde rahatlıkla kullanılabilir.

Vermikülit minerali tarım açısından yapısı gereği uygun bir bitki yetiştirme ortamı oluşturmaktadır. Genellikle torf veya turba yosunu ile karıştırılarak kullanılmaktadır. Vermikülit/torf veya Hindistan cevizi kabuğu formülasyonu bir bitkinin büyüyebilmesi için ideal koşulları oluşturur. 

VERMİKÜLİT FAYDALARI

vermikülit bitki

Vermikülit tanecikleri toprak karışımı içerisinde drenajın sağlanmasında önemli rol oynar. Toprağı havalandırmaya yardımcı olur. Yine retansiyon neminin gelişmesine ve eklenen gübreler serbest kalırken vermikülit potasyum, magnezyum ve diğer küçük elementlerle katkıda bulunur. 

Vermikülit/torf ve hindistan cevizi kabuğu karışımında hava/su oranı iyi bir dreneja sahip olur. Kökün büyümesi için ideal bir stimülasyon sağlar. Böylelikle daha sağlıklı genç bitkilerin üretilmesine yardımcı olur. 

Bitki yetiştiriciliğinde vermikülit, bitki kök, gövde ve tohumların daha hızlı büyüyebilmesi için ihtiyaç duyduğu toprağın havalandırılmasının yanı sıra nemini ve gereksinim duyduğu nutritleri sağlamaktadır.

Toprak karışımlarında yer verilen vermiküllit minerali bitkinin hızlı büyümesine ve genç köklerin hızlı bağlanmasına yardımcı olur. Karışıma dahil edilen vermiküllit bitkinin hava almasına, beslenmesine yardımcı olur. Ve toprağın nemliliğini sabit tutar.

Vermiküllit iyi bir malç malzemesidir. Toprağın phını düşürdüğü için tercih edilir. Yine tuzlanma sürecini yavaşlatır.

VERMİKÜLİT ÖZELLİKLERİ

vermikülit
 • Vermikülit , toksit içermez ve steril bir malzemedir. Kokusu yoktur. 
 • Bozulmaz, küflenmez ya da çürümez. 
 • Vermikülit minerali, katyon değiştirme yeteneğine sahip olması sebebiyle, amonyum, potasyum, kalsiyum ve magnezyumu bünyesine alarak, bitki büyüdüğü sırada açığa çıkartır. 
 • Vermikülitin çok hafif ve kolay kullanılabilir olması, topraklar ve yardımcı bileşiklerle kolayca karışabilir ve taşıyıcı olarak kullanıldığında ise yardımcı bileşiklerin homojen dağılımını sağlar.​
 • Hafif bir malzemedir. Toprak ph açısından nötr özellik gösterir. Ph değişiklikleriyle mücadele etmeye gerek kalmaz. Pahalı bir malzeme değildir. Ülkemizde de çıkarıldığı için ulaşması kolay bir malzemedir.

PERLİT NEDİR?

Perlit, köken itibariyle volkanik bir camdır. Su, camın yumuşama sıcaklığını düşürdüğü için sertleşmiş köpük benzeri bir ürün elde edilir. Perlitin ezilmesi ve 1100 ° C sıcaklığa ısıtılmasıyla elde edilir. Hızlı genişleyen su, plastik sıcak kütleden çıkar ve küçük hava kabarcıkları nedeniyle başlangıç ​​hacmini 20 katına çıkarır. Genleşmiş perlitin gözenekliliği % 90’a ulaşır. 

Perlit, tarımda da sıkça kullanılan bir materyaldir.  Son yıllarda iç mekan bakımında da toprak karışımlarına ilave edilen vazgeçilmez bir malzeme oldu diyebiliriz. Topraksız tarım saksılarında kullanılan küçük strafor parçalarına benzeyen beyaz malzemedir. Unlu bitle çok karıştırılır. Ama elinize alınca süngerimsi yapısı nedeniyle hemen ayırt edebilirsiniz. 

PERLİT ÖZELLİKLERİ

perlit

Doğal haliyle, “perlit” beyaz parlak inci benzeri bir yapıya sahiptir. 

Vermikülit ve perlit birbirinden tamamen farklı iki madde olsa da, bazı ortak yönleri vardır. İkisi de hafif malzemelerdir. İkisi de mineraldir. Topraktan çıkarıldıktan sonra ısıtma işlemine maruz kalarak elde edilen malzemelerdir.

Steril malzemelerdir.

Besin içermezler.

PERLİT FAYDALARI

perlit, toprak, saksı
 • Bitki köklerinde yeni sürgünleri desteklerler.
 • Nem tutucu özelliğe sahiptirler.
 • Toprağın havalandırılmasına yardımcı olurlar.
 • Toprağa drenaj sağlamada yardımcı olurlar.
 • Vermiküllit perlite göre daha fazla su tutma potansiyeline sahiptir. Perlitte toprakta hava boşlukları sağlayarak daha iyi drene olmasına yardımı olur.
 • Perlit cam olduğu için sert olmasına rağmen kırılgan özelliktedir. Perlitin vermiküllite göre eksi yanı, cam granülü olduğu için zamanla aşınacaktır.
 • Toprak karışımındaki perlitin rengi iyice kahverengileşmeye başlarsa toprak değişimine gidilmelidir. 

Saksıdaki bitkileri neden sallamalıyız? Çiçekleri sallamanın faydaları!