Aşkın gözyaşı çiçeği bakımı, sulaması ve çoğaltılması nasıl yapılır?

Aşkın gözyaşı çiçeği bakımı nasıl yapılır? Mother of millions ya da dilimizdeki adıyla Aşkın Gözyaşı Çiçeği (Kalanchoe Daigremontiana) bitkisinin bakımı, sulaması ve çoğaltılması ile ilgili püf noktaları sizler için derledik.

Aşkın Gözyaşı çiçeği aslında bir dış mekan bitkisidir. İşte Aşkın Gözyaşı çiçeğinin bakımıyla ilgili önemli noktalar:

AŞKIN GÖZYAŞI ÇİÇEĞİ BAKIMI

Aşkın gözyaşı çiçeği bakımı hakkında dikkat etmeniz gereken birkaç püf nokta var. İç mekanda bakıldığında hava ihtiyacı iyi karşılanmalıdır. Ama en hızlı ve güzel gelişimi dış mekanda bakarak elde edebilirsiniz.

Kısa sürede bitkinizin büyümesi için bol aydınlık ve güneşi gün içinde az da olsa görebileceği bir konumda bakmanız yeterli olacaktır.

Bakımını eksiksiz gerçekleştirirseniz yaprak kenarlarında oluşan minik bitkilerinizde bir o kadar çok çıkacaktır.

Aşkın gözyaşı çiçeği bakımı

AŞKIN GÖZYAŞI ÇİÇEĞİNİN FİLİZLERİNE DİKKAT

Aşkın gözyaşları bitkisinin yaprak kenarlarında oluşan minik filizleri özellikle çocuklardan ve hayvanlardan uzak tutmak gerekir. Bu minik filizlerin zehirleme özelliği olduğu için öldürücü olmasada bir kaç gün sizi hasta edebilecek etkiye sahiptir.

Aşkın gözyaşı çiçeği filizleri

NASIL SULANMALI?

Nisan ayında bitki eğer uygun ortam sıcaklığını yakalarsa çiçeğini açar. Suyu bünyesinde tutmayan toprak tercih edilmelidir. Ayrıca hava almayı seven bir bitki olduğu için iç mekanda bakılacaksa eğer hava delikleri geniş ve birden fazla olan saksı tercih edilmelidir.

Sulaması toprak nemi kontrol edilerek yapılmalıdır. Sulama yaparken yaprakların üstünden değil toprağa doğru sulama yapılmasına dikkat edilmelidir. Ve suyun miktarı kontrollü şekilde verilmelidir.

AŞKIN GÖZYAŞI ÇİÇEĞİNİN ÇOĞALTILMASI

Aşkın gözyaşı bitkisi (Kalanchoe Daigremontiana) çoğaltılması en kolay bitkilerdendir. Yaprak kenarlarındaki minik filizler toprağa düştüğü anda yeni bir bitkiniz daha olmuş demektir. Bunun dışında herhangi bir dalı yeniden dikildiğinde de hayata hemen tutunur.

aşkın gözyaşı

Aşağıdaki çiçek bakımı yazılarımız da ilginizi çekebilir.

Orkide bakımı nasıl yapılır? Evde orkide nasıl çoğaltılır?

Evde Benjamin Bitkisi bakımı, sulaması nasıl yapılır? İşte püf noktaları

Bonsai bakımı nasıl yapılır? Bonsai nedir?