Patates nasıl hasat edilir? – Mahsulünüzden en iyi şekilde yararlanmak için öneriler

Patates nasıl hasat edilir ? En iyi sonuçlar için her şekil ve boyutta patatesin nasıl hasat edileceğini öğrenin…

Evde yetiştirilen ürünlerden en iyi şekilde yararlanmak istiyorsanız, patateslerin nasıl hasat edileceğini bilmek çok önemlidir. Bitkinizin tam olarak kaç tane lezzetli yumru sağladığını keşfetmek için mahsulü ortaya çıkarmanın heyecanı, her sebze bahçıvanının yılının en önemli noktası olmalıdır ve çocukları ve ilk kez sebze yetiştiricilerini kendi bitkilerini yetiştirmeye teşvik etmenin harika bir yoludur.

Patatesleri ister bebekken, ister hemen tadını çıkarmak için erken yetiştiriyor olun , ister patatesleri depolamak istediğiniz için ana mahsul yetiştiriyor olun, hasat tekniği büyük ölçüde aynıdır, ancak ürüne zarar vermemek istiyorsanız, doğru şekilde yapmaya özen göstermelisiniz.

Patateslerin ne zaman hasat edileceğini gösteren temel işaretleri tanımak da en iyi sonuçları elde etmek için yararlıdır ve sizi cezbedecek pek çok sıra dışı çeşit vardır.

Patatesleri güvenle hasat etmeyi öğrenmek oldukça basit ve oldukça iyi sonuçlar verir. West Coast Seeds ekibi, “Patates hem kendine yeten bahçıvan hem de gurme bahçıvan için önemlidir” diyor. ‘Büyümesi kolay ve son derece besleyici, mutfakta her kullanım için bir çeşit var. Bazıları yemek pişirmek için, bazıları salatalarda en iyisi ve bazıları patates kızartması gibi garnitür olarak uygun.’

PATATES NASIL HASAT EDİLİR?

Patates nasıl hasat edilir?

Patatesler birkaç farklı türe ayrılır: bebek veya yeni patates (ilk erkenci olarak da bilinir); ikinci erkenci ve ana mahsul çeşitleri. Her biri ilkbahar boyunca hafifçe kademeli olarak ekilir ve donlar gelmeden hazirandan sonbahara kadar hasat için hazırdır.

Hangi tür patates yetiştiriyor olursanız olun, onları çıkarmak için en iyi zamana karar vermenize yardımcı olmak için bitkinin yapraklı üst büyümesine çok dikkat etmelisiniz. Burpee , “Patates hasat etmek için, üst kısımlar öldükten yaklaşık iki hafta sonraya kadar bekleyin” diyor. ‘Patatesleri bir kürek veya kürek çatalı ile dikkatlice kazın – bu işlem sırasında patatesi kesmekten veya ezmekten kaçınmalısınız. Patateslerinizi yaklaşık iki saat kurumaya bırakın, kiri silebilirsiniz – suyla yıkamayın.’

PATATESLERİ ÇOK ERKEN HASAT EDEBİLİR MİSİNİZ?

Bitki çiçek açmadan patatesleri çıkarmak mümkündür, ancak mahsulün küçük olması ve oldukça hayal kırıklığı yaratması muhtemeldir. Bunun yerine, yumruların maksimum potansiyellerine ulaştığını gösterdiğinden, üst kısımlar öldükten sonra iki hafta beklemek en iyisidir.

PATATESLERİ ÇOK GEÇ HASAT EDEBİLİR MİSİNİZ?

Patatesleri çok uzun süre yerde bırakmak onların çürümesine ve bozulmasına neden olur. Genellikle yeni veya bebek patates olarak yetiştirilen birinci ve ikinci erkencilerin kabukları ince olma eğilimindedir, bu nedenle hasat zamanından iki veya üç haftadan daha uzun süre bırakılmamalıdır.

Ana mahsul çeşitleri çok daha kalın bir örtüye sahiptir ve iyi saklanır, ancak ıslak, bataklık zeminde veya soğuk koşullarda kalmayı sevmezler, bu nedenle ekimden 20 hafta sonra hasat etmeyi hedefleyin, böylece yumru köklerin sertleşebilmesi için toprakta fazladan 10 gün bekleyin. Zehirli olabilecekleri için yumuşak veya yeşile dönmüş yumruları daima atın.

Patates kabuklarını çöpe atmayın! Bakın evde ne işe yarıyor?