Pano duvar kağıtları ile duvarda mucizevi dönüşüm

Bir odanın görünümünde yüzeyler büyük rol üstleniyor. Bunların en başında ise duvarlar geliyor. Bir mekanda ilgi çekici bir ambiyans yaratmak içinse ilk önerimiz: Pano duvar kağıtları.

Hazırlayan İlke Yılmaz

Pano duvar kağıtları girdiği her mekana büyük bir değişim getiriyor ve derinlik hissini maksimum düzeye çıkarabiliyor. Uygulaması ise oldukça basit, çünkü teknik olarak duvar kağıdı yapıştırmaktan pek farklı değil. Onları duvar kağıdından ayıran özellik ise tek bir sahneyi yüzeye taşıyor olmaları.

  • NEREDEN ALABİLİRSİNİZ?- Bu panoları duvar kağıdı satan adreslerden temin edebilirsiniz.
  • UYGULARKEN- Hava kabarcıkları ya da simetrik olmayacak yapıştırma hatalarının önüne geçmek için duvar panosunu başka bir kişinin yardımıyla yapıştırın. Özellikle de panonuz tek parça gelmişse…

DUVARINIZI HAZIRLAYIN

Duvar panonuzun düzgün görünebilmesi için ilk gereklilik uygulanacağı duvar yüzeyinin düz olması. Herhangi bir çıkıntı ya da girinti olmaması gerekiyor. Bu sebeple çıkıntı yapan kısımların zımparalanması, girintilerin ise mutlaka alçı ile doldurulması gerekiyor.

GEREÇLER

Başlamadan önce basit bazı aletleri yanınıza alın. Makas, maket bıçağı ya da keskin bir bıçak, metre, boş bir kap, duvar kağıdı yapıştırıcısı, su, rulo ve hava boşluklarını almak için kenarı düz bir tepsi.

DUVAR PANOSUNUN AYARLANMASI

Duvar panosu: (200×200 cm) 905 TL., tendaexlusive. com.tr

Duvar panolarında görsel devamlılık esastır. Yani desenin bozulmaması için ek yerlerine çok dikkat etmeniz gerekir. Seçeceğiniz desenin de duvar ölçünüzle eşleşmesi gerekir. Ölçeklendirmesi sizin ölçülerinize uygun olmayabilir, bu durumda farklı bir motif de tercih etmeniz gerekebilir. Duvar panoları dar bir duvar için tek parça gönderilebilir. Ancak 5 metrelik bir yüzey için 2 ya da 3 parça halinde de gelebilir.

YAPIŞTIRILMASI

Duvar panosunun ilk parçasını ters bir biçimde zemine yayın. Hazırladığınız yapıştırıcıyı panonun arka kısmına ruloyla sürün. Yapıştırmaya üstten aşağıya, soldan sağa doğru başlamalısınız. Burada metre, cetvel yardımıyla düz bir biçimde yapıştırıp yapıştırmadığınızı kontrol edebilirsiniz. Parçalarınız büyükse hava kabarcıklarını yok etmek için kenarı düz bir tepsi ile kabarcıkları duvar yönünde ittirmelisiniz.