OTURMA ODASI
OTURMA ODASI

Oturma odasının ABC’si

Aşağıda sıraladığımız noktalara dikkat ederek ailenizle birlikte yaşayabileceğiniz, rahat bir yaşam alanı oluşturabilirsiniz.

OTURMA ODASINDA ODAK NOKTASININ ÖNEMİ

Her odada bir odak noktası olmalıdır. Oturma odası için gerçek veya yapay bir şömine iyi bir başlangıç olabilir. Yapımda kullanacağınız kütük ve alet edavatınızı hazırlayın. Yazdan istiflediğiniz huş ağaçlarını parlaklık için kullanın ve kullanılmayan ısıtıcınızın önüne de yemyeşil eğrelti otları ya da bir masa yerleştirebilirin.

OTURMA ODASINDA MOBİLYA DÜZENİ

Koltuklarda sunbrella, denim, şönil, süet, deri gibi kullanıcı dostu kaplamalar veya yıkanabilir kılıflar kullanın. İçinden tepsi çıkabilen yan sehpalar veya katlanınca masa olan etajer gibi çok kullanımlı eşyalar ekleyin.

DEPOLAMA ÖNEMLİ

Oyuncaklar, kitaplar, oyunlar, elektronik eşyalar ve koleksiyonlar için depo alanı oluşturmak bir gerekliliktir. Evde yapabileceğiniz ya da dışarıdan alabileceğiniz hem açık hem de kapalı saklama imkânı sunacak raflar kullanın. Fazla olan eşyaları da sepetlerde, kovalarda ya da başka saklama kutularında depolayın.

SES VE GÖRÜNTÜ SİSTEMLERİ

Büyük medya oynatıcılara düşkünseniz; DVD, CD ve bunun gibi size eşlik eden eşyaları koymak için yer oluşturun.

GÜZELLEŞTİRİN

Kırlentler, örtüler ve çarpıcı parçalarla oturma odanıza renk ve desen katın, kişiliğinizi yansıtın.  Evinizin genel dekoru ve renk skalasına göre çalışın. Ayrıca canlı bitkiler kullanabilir ya da raflara kitap tutucu olarak bir vazo çiçek ya da minyatür kaktüsler yerleştirebilirsiniz.

OTURMA ODASINDA DÜZEN

Ev trafiğinin en fazla olduğu oturma odalarında özellikle ayak altında olan fazla eşyalar sebebiyle dağınık bir görünüm oluşabilir. Bu nedenle yer kazandıran çözümlere başvurarak çift işlevli depolama seçeneklerinden faydalanmak en doğrusu olacaktır.

Duvara monte edilen raflar da fazla eşyaların dekoratif bir şekilde düzenlenmesine ve el atında bulunmasına yarayabilir. Dergi, gazete ve birçok kağıt broşür ortalıkta kolayca birikebileceğinden çekmeceli ya da raflı masa ve sehpalar kullanarak bu tip eşyaları ya da ufak tefek diğer eşyaların ortada görünmesini engelleyebilirsiniz.

Raflarınızda ya da çekmecelerinizdeki fazla eşyaları zaman zaman değerlendirerek, işinize yaramayanları atabilirsiniz. Dinlemediğiniz ya da seyretmediğiniz CD ve DVD’lerinizi de gözden geçirerek, fazlalıklardan kurtulabilirsiniz.

DVD player gibi her türlü teknolojik özelliği üzerinde taşıyan televizyonlar oturma odasındaki eşya kalabalığını azaltabilir. Televizyonu duvara monte ederek yerden kazanabileceğiniz gibi dolaplı televizyon üniteleri ile de depolama alanlarına sahip olabilirsiniz.

Fotoğraf:Shelterness

OTURMA ODASI DEKORASYONU VE SIK YAPILAN HATALAR

https://www.evimdergisi.com.tr/oturma-odasinda-yapilmamasi-gereken-hatalar/
https://www.evimdergisi.com.tr/cocuklu-aile-icin-oturma-odasi/