Oturma odası avizeleri nasıl olmalı?

Oturma odası, bir evde en çok vakit geçirilen alanlardan biridir. Gündelik yorgunluğun atıldığı, yemek davetlerinin düzenlendiği oturma odalarında yer alan avizeler, odanın genel dekorasyonu açısından oldukça önemlidir. Oturma odası avizeleri, aydınlatma özelliğinin yanı sıra oturma odasına farklı bir hava katmak açısından da sıklıkla tercih edilir.

OTURMA ODASI AVİZELERİ NASIL OLMALI?

Oturma odası avizesi seçimi yaparken dikkat etmeniz gereken noktalar şunlardır: 

 • Avize seçimi, uzun vadeli bir yatırımdır. Dolayısıyla oturma odası avizesi seçerken kullanılan malzeme kalitesine dikkat edilmelidir. Bu noktada sağlam ve dayanıklı malzemelerden imal edilmiş olan oturma odası avizesi modellerinden birini tercih edebilirsiniz. Bu doğrultuda porselen, cam gibi malzemelerden üretilen avize modellerini inceleyebilir, aynı zamanda bu avizelerin yüksek ısıya karşı dayanıklı olduğuna da dikkat etmelisiniz. 
 • Oturma odası avizelerinin şık bir görünüm açısından oldukça önemli olduğu ortadadır. Fakat şık bir görünümün yanı sıra işlevsel özelliklere sahip olması da önem arz eder. Oturma odasında kullanacağınız avizenin odayı yeteri kadar aydınlatabiliyor olması gerekir. Göz sağlığınız açısından da oldukça önemli olan bu hususu göz önünde bulundurmalısınız. 
 • Oturma odasında kullanılacak olan avizenin, odanın genel dekorasyonu ile uyum halinde olması gerekir. Bu noktada oturma odasında yer alan diğer eşyalarınızı da göz önünde bulundurarak avize seçimi yapabilirsiniz. 

Oturma Odası Avize Modeli Nasıl Olmalı?

Oturma odası avizeleri nasıl olmalı

Fonksiyonel özellikleri ile dikkat çeken avizeler, farklı modelleri ile oldukça geniş bir yelpazeyi kapsar. Led, sarkıt, pervaneli, balon ve kristal gibi birçok farklı avize modeli arasından seçim yapmadan önce kişisel zevklerinizi ve tercihlerinizi göz önünde bulundurmalısınız.

Oturma odanıza seçebileceğiniz avize modelleri şunlardır:

 • Eğer oturma odanıza şık ve elegan bir görünüm katmak istiyorsanız sarkıt biçiminde tasarlanmış olan avize modellerinden birini tercih edebilirsiniz. Özellikle yemek masanızın üzerine konumlandıracağınız sarkıt avize modeli, oturma odanıza oldukça farklı bir hava katacaktır. 
 • Şık bir görünümün yanı sıra işlevsel özelliklere sahip bir avize arayışındaysanız; akrobat avize modellerinden birini tercih edebilirsiniz. Akrobat avize modelleri, odanın her tarafına yeterli ışık sağlayarak oturma odanıza yenilikçi bir görünüm katar. 
 • Modern görünüm ile birlikte geleneksel görünümden de vazgeçmeyenlerdenseniz şapkalı avize modellerini tercih edebilirsiniz. Bu noktada abajur avize modelleri de oturma odanız için oldukça uygun olabilir. 
 • Modern bir görünüme sahip olan oturma odanıza eğlenceli ve keyifli bir hava katmak için örümcek avize modellerinden brini tercih edebilirsiniz. Adeta bir örümceğin gövdesinden ve bacaklarından esinlenilerek üretilen örümcek avize modelleri, oturma odasında sıklıkla tercih edilen avize modelleri arasında yerini alır. 
 • Pervaneli avize modelleri, oturma odasının ısı/nem dengesini sağlamak ve gözle görülmeyen bakterilerin yok edilmesini sağlamak amacı ile tercih edilen avizelerdir. Eğer siz de görünümün yanı sıra oturma odasının havasının temizliğine hassasiyet gösteriyorsanız pervaneli avize modellerine göz atabilirsiniz. 
 • Sanatsal eşyalar ile donatılmış bir oturma odası için en ideal avize modeli üfleme cam avizelerdir. Üfleme cam avizeler, cam üfleme tekniği kullanarak elde edilir ve farklı tarzda oluşturulan oturma odalarına uyum sağlaması ile bilinir. 
 • Lüks eşyaları barındıran bir oturma odası için ise en ideal avize modeli kristal avizelerdir. Kristallerinden yansıyan özel bir ışıltıyı barındıran kristal avizeler, bulunulan ortama lüks bir hava katmak amacı ile tercih edilen avize modellerindendir. 
 • Modern ve minimalist çizgilere sahip olan oturma odası için ise halatlı modeller oldukça idealdir. Rustik bir görünüm kazandırması ile öne çıkan halat avize modellerini tercih edebilir, oturma odanıza farklı bir hava katabilirsiniz. 

Avizelerde ölçü, yükseklik ve dikkat edilmesi gereken noktalar