Orta sehpa alırken nelere dikkat edilmeli?

Son güncelleme:

Orta sehpa alırken nelere dikkat edilmeli? Bu küçük ama kullanışlı mobilyayı seçmek bazen çok zor olabilir. Vereceğimiz ipuçları işinizi oldukça kolaylaştıracak.

Sehpanızı mevcut mobilyalara uygun bir renk ve stilde seçin. Ebat ve şeklinin önemli olduğunu unutmayın.

Bir sehpa, üzerine bir kahve fincanı koyulan yardımcı elemandan çok daha fazlası… O kimi zaman aksesuarlarınızı, kitaplarınızı koyabileceğiniz bir alan, gerektiğinde bir yemek masası, bazen de odak noktası olan bir tasarım öğesidir. Bu kadar çok seçenek mevcutken, hangi stilin ve tasarımın yaşam alanınızda en iyi sonucu vereceğine karar vermek ise kafa karıştırıcı olabilir.

EBATLARA DİKKAT!

Orta sehpa alırken nelere dikkat edilmeli

Doğru ebatlarda sehpayı bulmak önemli. Kahve fincanınıza uzanmak için çok fazla eğilmek zorunda kalmak ya da konuklarınızın odanın içinde dolaşırken birbirlerinin yanından geçmek zorunda kalabileceği kadar büyük bir orta sehpa pek de kullanışlı olmaz.

Tasarımları ile dikkat çekecek modern formlarda birçok seçenek bulunuyor, ama daha klasik bir yaşam alanına sahipseniz sehpa seçerken de klasik modellere yönelebilirsiniz. Alçak ve minimalist bir sehpa bu alanda göze hoş gelmeyebilir. Sehpanızın ebatları önemlidir, bu nedenle şeklini dikkate alın ve etrafındaki mobilyalarla bir uyum yakalamasına dikkat edin. Orta sehpalarda en yaygın form dikdörtgendir, çünkü bu tarz sehpalar uzun bir kanepenin önüne veya karşılıklı iki kanepenin arasına yerleştirildiğinde şık bir görünüm de sağlar. Kolay erişim sağlamak ve mobilyaları boğmamak için orta sehpanızın uzunluğu kanepenizin uzunluğunun yarısı ile üçte ikisi arasında olmalıdır.

DOĞRU STİL…

Oturma odanızı planlarken, bu odadaki her parçayı seçerken başvurabileceğiniz bir moodboard oluşturursanız yaşam alanınınızın daha tutarlı görünmesini sağlayabilirsiniz. Ancak unutmayın, bu resimler sizin için yalnızca bir rehber, bu nedenle yaratıcı olun ve kendi görünümünüzü yaratın. İlham almak için odadaki mobilyalara, sanat eserlerine, döşemelere ve aksesuarlara bakın. Onlarla hangi sehpayı kullanabileceğinizini planlayın.

Orta sehpa alırken nelere dikkat edilmeli

Ahşap bir zemine sahipseniz, metalik bir sehpa kontrast bir görünüm yaratırken biraz da gösteriş ekleyebilir. Zemininiz seramik karolardan oluşuyor ise, ahşap bir sehpa görsel olarak sıcaklık katarken taş malzemeden kaynaklı olası yankıları gidermeye de yardımcı olabilir. Ayrıca sehpanın malzemeleri odanın geri kalanıyla da uyumlu olmalıdır. Mesela sahil evi görünümü için hasır bir sehpa seçmeniz uygun olabilir. Biraz Hollywood cazibesi katmak istiyorsanız, belki de cam ve krom en iyi seçimdir! Odadaki her parçanın dekorasyondaki diğer öğeleri de tamamlaması gerektiğini unutmayın ve seçimlerinizi buna uygun yapın.

ALTERNATİFLER

Aralarından seçim yapabileceğiniz birçok fonksiyonel ve geleneksel sehpa var, ancak istediğiniz işleve bağlı olarak sehpanızın bir masa büyüklüğünde olması gerekmez. Eski bir sandığı da sehpa olarak kullanabilirsiniz. Depolama alanı sağlamanın yanı sıra odanız için orijinal bir parça da olacaktır. Biraz endüstriyel bir his yaratmaya çalışıyorsanız, eski bir ahşap fıçı alın ve üst kısmı için biraz cam kestirin. Veya odanızda kolayca hareket ettirebileceğiniz tekerlekli eski bir çalışma masasını da rahatlıkla sehpa olarak kullanabilirsiniz. Bir başka seçenek de uzun bir pufu sehpa olarak kullanmak. Dolgulu üst kısmına ayaklarınızı da uzatabilirsiniz. İçecek ve yiyecekler için daha sert, düz bir yüzeye ihtiyacınız olduğunda ise üstüne dekoratif bir tepsi yerleştirebilirsiniz. Altından tabure ya da puflar çıkan bir orta sehpa ise fazladan misafiriniz olduğunda işinizi fazlasıyla kolaylaştırır. Eğer büyük bir aileye sahipseniz altında minik sehpalar bulunan puzzle orta sehpaları da rahatlıkla tercih edebilirsiniz. Bu sayede, akşam yemeklerinde veya film gecelerinde herkes kendi minik masasına sahip olur.

EKSTRA DEPOLAMA

Odanızın metrekaresi ve depolama alanınız kısıtlıysa, sehpanızın içinde fazladan yer olması harika bir fikir. Dekoratif öğeler, içecekler ve yiyecekler için işlevsel bir yüzeye ve her gün ihtiyaç duyulmayan öğeleri saklamak için ise bir depolama alanına sahip olmanızı sağlar. Büyük, derin çekmeceli veya altında boşluk olan bir sehpa tercih edin. Daha sonra saklama sepetlerini ya da kutuları altına yerleştirin. Hatta saksılar için yeri olan sehpaları da seçebilirsiniz.

Orta sehpa alırken nelere dikkat edilmeli

Orta sehpa alırken nelere dikkat edilmeli? sorusunun yanıtı bu şekilde. Aşağıdaki yazılarımız da ilginizi çekebilir…

Cibinlik yapımı | Kendin yap tarifi