Ev turu: Ormana birkaç adımlık mesafede 3 katlı şık bir evdeyiz

Merve-Hakan Aktaş çiftinin kızları İlke Beril ile yaşadıkları ev Çekmeköy’de, ormanın hemen kıyısında yer alıyor. Mimar Sevil Özer ve ev sahibesinin birlikte seçtiği klasik ve modern eşyalar birbiriyle uyum içinde. Bu evde eski ve değerli eşyalar yeniden hayat bularak bambaşka yüzlere bürünüyor.

Sehpa ve iki koltuk ev sahibinin ailesinden hatıra. Koltukların yüzü KA International’dan alınmış kumaşla değiştirilmiş ve varaklanmış. Ayaklı okuma lambası Artemidé. Bir duvarı kaplayan ceviz kaplama kütüphane ve dolap Atak Mobilya’dan Halil Usta’nın elinden çıkmış

ÜÇ KATLI EV DEKORASYONU

Merve Aktaş’ın Mimar Sevil Özer’le birlikte çalışarak dekore ettikleri ev Çekmeköy’de ormana yürüme mesafesinde bir sitede yer alıyor. Üç katlı evin girişi geniş bir antreye açılıyor. Antrenin ve bir duvarına boydan boya kitaplık yaptırılmış salonun zeminine Hint kayrağı döşenmiş. Burada hem İlke Beril piyano çalışıyor hem de çiftin çalışma mekânı olarak kullanılıyor.

Salonun ön bahçeye bakan ve çok ışık alan tarafı oturma bölümü olarak düzenlenmiş. Burası tam bir keyif köşesi. Giriş katında ayrıca çamaşırhane, kazan dairesi, misafir tuvaleti ve hizmetli odası bulunuyor. Burada çok kapı girişi olduğundan misafir tuvaletinin kapısı ayna olarak düşünülmüş. Misafir tuvaleti, oniks taşından lavabo esas alınarak tasarlanmış.

Televizyonun altında yer alan İtalyan dolap mat lakeden. Ev sahibesinin amcasından hatıra İznik çinisi lambaların şapkaları perde kumaşından yapılmış.

BİRİNCİ KAT TAMAMEN AÇIK KURGULANDI

Birinci kat tamamen açık olarak kurgulanmış. Bir tarafta zeminine parke döşenmiş büyük bir salon yer alıyor. Oturma bölümü şöminenin etrafına yerleştirilmiş. Salonla yemek bölümünün arasında yer alan kış bahçesiyle ev sahibesi özel olarak ilgileniyor.

Salonun karşı aksında yer alan ve arka bahçeye bakan bölümde yemek odası ve mutfak yer almakta. Evdeki bütün ahşap mobilyalar usta elinden çıkmış. Evin her mekânında yer alan, duvar kağıdıyla aynı renge boyanmış, dökme demirden kalorifer petekleri duvara paralel olarak, zeminden yukarıya yerleştirilmiş. 

Mimar Sevil Özer’in çizdiği mutfağı Atak Mobilya yapmış. Tezgâh mermerle kaplanmış. Fırın La Cornue marka

EN ÜST KAT

Kendi içinde bir daire olarak düşünülmüş ebeveyn yatak odası ve çocuk odası ise en üst katta yer alıyor. Ebeveyn dairesinde bir duvara boydan boya dolap yaptırılmış. Banyo açık olarak kurgulanmış. Burada jakuzinin yanı sıra duş bölümü de bulunmakta. Çocuk odasında da yatak, çalışma bölümü ve banyo yer alıyor. Odanın tavanı çok renkli; ressam İpek Doğulu Akarca fırçasıyla pastel renklerde bir gökyüzü kurgulamış.

Çocuk odası kendi başına bir daire olarak düşünülmüş. Bu bölümde uyuma, çalışma bölümü ve banyo yer alıyor. Tavandaki resmi Ressam İpek Doğulu Akarca tarafından yapılmış.

Bu evin tasarım sürecinde ev sahiplerinin ailelerinden hatıra kalmış, eski ve değerli eşyalar ilham perisi olmuş. Hazeran koltuklar modern kanepelerle uyum içinde. İznik çinisi parçalar lamba olarak kullanılıyor. Aynalar çocukluğu ve yakınlıkları anımsatıyor. Bu evde yeniden hayat bulan eşyalarla özel olarak seçilmiş olanlar bir arada mutlu yaşıyor.

İlke Beril’in pembe-beyaz banyosu son derece renkli ve bir o kadar da kullanışlı.

Ev sahibinin çocukluğunda kullandığı gardırop kapağı misafir tuvaletinin aynası olmuş. Duvarlarına Tureks Hint kayrak taşı, mozaik ve bambu duvar kağıdı döşenmiş. Ev sahibesi bu mekân için ilk olarak oniks taşından lavaboyu satın almış; tuvaletin tasarımı bu lavaboya göre yapılmış. Tezgâh bambu kaplama…

Ebeveyn yatak odası dairesinin içinde banyo açık olarak düşünülmüş; bu bölümde Ross Lovegrove marka jakuzili küvet ile duş bölümü yer alıyor.

Çekmeköy’de 129 m2 3+1 romantik bir düş evi