Organize bir mutfağın stil sırları nelerdir? İşte püf noktalar

0

Düzenli raflar, temiz yüzeyler, dağınıklıktan uzak çekmeceler mutfağınızda her işin yolunda gitmesini sağlar. Üstelik böylesi bir düzen, mutfağı adeta bir terapi mekanına dönüştürür.

İŞE BİR PLANLA BAŞLAYIN *

İster tamamen yepyeni bir mutfak düzeni tasarlayın, isterseniz mevcut mutfağınızda yenilemeler yapıyor olun, işin püf noktası iyi düşünülmüş bir master plandır. Siparişle yaptıracağınız dolaplar, gömme çekmeceler, sebze depolama alanları gibi mutfağınıza özel tasarımlar seçebileceğiniz gibi; kutular, sepetler, kaplar gibi basit çözümlerle de kendinize en uygun sistemi mutfağınızda kurabilirsiniz.

MUTFAK ALETLERİNİ RENKLERLE KODLAYIN *

Tahta kaşık ve spatula saplarını pratik bir şekilde boya ile renklendirmek, istediğiniz aleti kolayca bulmanızı sağlayabilir. Örneğin çizgili kaşıkları et için kullanabilirsiniz. Kaşıkların saplarını 2 kat Eggshell boya ile boyadıktan sonra bir kat vernikleyin. Boyama işlemini, kaşıkların yiyecek ve sıvılara değen alt kısımlara uygulamayın.

MALZEMELER HER ZAMAN ELİNİZİN ALTINDA OLSUN *

Aradığınızı bulmak için mutfak dolaplarını durmadan eşelemek gerçekten can sıkıcıdır. Bu yüzden göze hoş gelen basit depolama çözümlerini tercih edin. Mutfak tezgahının yanına ya da tezgah boyunca bir ray askı takarak mutfak havlularınızın ve bezlerinizin derli toplu durmasını sağlayabilirsiniz. Kuru bakliyatları ve çeşitli yiyecekleri şeffat kavanoz ve kutulara yerleştirerek raflara dizebilirsiniz. Böylece hem hoş bir görüntü elde edersiniz, hem de azalan yiyeceklerinizi takip edebilirsiniz. Tekerli servis masaları oldukça kullanışlıdır. Hazırlık aşamasında ve depolama için ekstra bir alan sağlarken, yemek pişirirken istediğiniz yere kolayca hareket ettirebilir, gerektiğinde doğrudan yemek masasına bile götürebilirsiniz.

Kelebek Mutfak.

KİLER DOLABINI DOLDURUN *

Kiler tipi dolaplar; gömme içeçek ve baharat rafları, derin çekmeceleri ve ince rafları ile oldukça akılcı depolama çözümleri ile donatılır. Ancak bu tip bir dolaptan yararlanmak için mutlaka gömme olmasına gerek yoktur. Bağımsız, ayaklı bir kiler dolabı özellikle country stil dekorasyona mükemmel uyum sağlar ve geleneksel büfelere modern bir alternatif oluşturur. Rustik bir etki yaratmak isterseniz dolabı boyamayı düşünebilirsiniz.

MUTFAK İÇİN HIZLI YENİLEME ÖNERİLERİ

DÜZEN KURALLARI *

Her gün kullanılan malzemeler de stil sahibi olabilir. Seramik sanatçılarına ait ürünler ya da rustik kesme tahtası gibi mutfak tezgahı üzerinde bıraktığınızda görmekten keyif alacağınız mutfak gereçleri tercih edin. Böylece daha sevimsiz gereçler için çekmece ya da dolap içlerinde yeterli yeriniz kalacaktır. Eski ahşap kasalar açık raf düzeninde mutfak malzemelerini ya da yemek kitaplarını depolamak için ideal bir çözümdür.

DUVARI DEĞERLENDİRİN *

Derli toplu açık raflardan, deri askı gibi daha ilginç fikirlere kadar duvara monte depolama çözümleri de özellikle küçük mutfaklarda harika bir seçenektir. Dolap kapaklarının atıl kalan iç yüzeylerini de değerlendirebilirsiniz, bir kapağın iç kısmını ince bir mantar tabakasıyla kaplayarak gizli bir mantar pano da oluşturabilirsiniz.

SİZİN İÇİN RENGİ BOL MUTFAKLAR SEÇTİK

FAZLALIKLARI KALDIRIN, SADELEŞİN *

Organize bir mutfağı tamamlamak için en önemli nokta dağınık olmayan bir dekorasyon düzenidir. Beyaz ve grinin nötral tonlarını natürel ahşap dolaplarla kombinlediğinizde modern country stile taze bir hava katabilirsiniz. Mahremiyet sağlarken, doğal gün ışığını kesmeyen tasarım cam filmleri de hantal perde ve storların yerine kullanabileceğiniz harika bir alternatif.

HAZIRLAYAN: SEVDA BARANDIR SUNGURTEKİN

Küçük evler için 5 şık Amerikan mutfak modeli

Yorum yazın

E-posta adresiniz paylaşılmayacaktır.