Organize bir mutfağın stil sırları nelerdir? İşte püf noktalar

Son güncelleme:

Düzenli raflar, temiz yüzeyler, dağınıklıktan uzak çekmeceler mutfağınızda her işin yolunda gitmesini sağlar. Üstelik böylesi bir düzen, mutfağı adeta bir terapi mekanına dönüştürür.

İŞE BİR PLANLA BAŞLAYIN

İster tamamen yepyeni bir mutfak düzeni tasarlayın, isterseniz mevcut mutfağınızda yenilemeler yapıyor olun, işin püf noktası iyi düşünülmüş bir master plandır. Siparişle yaptıracağınız dolaplar, gömme çekmeceler, sebze depolama alanları gibi mutfağınıza özel tasarımlar seçebileceğiniz gibi; kutular, sepetler, kaplar gibi basit çözümlerle de kendinize en uygun sistemi mutfağınızda kurabilirsiniz.

MUTFAK ALETLERİNİ RENKLERLE KODLAYIN

Tahta kaşık ve spatula saplarını pratik bir şekilde boya ile renklendirmek, istediğiniz aleti kolayca bulmanızı sağlayabilir. Örneğin çizgili kaşıkları et için kullanabilirsiniz. Kaşıkların saplarını 2 kat Eggshell boya ile boyadıktan sonra bir kat vernikleyin. Boyama işlemini, kaşıkların yiyecek ve sıvılara değen alt kısımlara uygulamayın.

Yüksekliği ayarlanan tabureler ada ya da tezgah bankosu altına kolayca gizlenerek yer tutmuyor.

MALZEMELER HER ZAMAN ELİNİZİN ALTINDA OLSUN

Aradığınızı bulmak için mutfak dolaplarını durmadan eşelemek gerçekten can sıkıcıdır. Bu yüzden göze hoş gelen basit depolama çözümlerini tercih edin. Mutfak tezgahının yanına ya da tezgah boyunca bir ray askı takarak mutfak havlularınızın ve bezlerinizin derli toplu durmasını sağlayabilirsiniz. Kuru bakliyatları ve çeşitli yiyecekleri şeffat kavanoz ve kutulara yerleştirerek raflara dizebilirsiniz. Böylece hem hoş bir görüntü elde edersiniz, hem de azalan yiyeceklerinizi takip edebilirsiniz. Tekerli servis masaları oldukça kullanışlıdır. Hazırlık aşamasında ve depolama için ekstra bir alan sağlarken, yemek pişirirken istediğiniz yere kolayca hareket ettirebilir, gerektiğinde doğrudan yemek masasına bile götürebilirsiniz.

Kelebek Mutfak.

KİLER DOLABINI DOLDURUN

Kiler tipi dolaplar; gömme içeçek ve baharat rafları, derin çekmeceleri ve ince rafları ile oldukça akılcı depolama çözümleri ile donatılır. Ancak bu tip bir dolaptan yararlanmak için mutlaka gömme olmasına gerek yoktur. Bağımsız, ayaklı bir kiler dolabı özellikle country stil dekorasyona mükemmel uyum sağlar ve geleneksel büfelere modern bir alternatif oluşturur. Rustik bir etki yaratmak isterseniz dolabı boyamayı düşünebilirsiniz.

DÜZEN KURALLARI

Her gün kullanılan malzemeler de stil sahibi olabilir. Seramik sanatçılarına ait ürünler ya da rustik kesme tahtası gibi mutfak tezgahı üzerinde bıraktığınızda görmekten keyif alacağınız mutfak gereçleri tercih edin. Böylece daha sevimsiz gereçler için çekmece ya da dolap içlerinde yeterli yeriniz kalacaktır. Eski ahşap kasalar açık raf düzeninde mutfak malzemelerini ya da yemek kitaplarını depolamak için ideal bir çözümdür.

Gün ışığını maksimize edin. Bu güneşli ve aydınlık atmosfer, mutfağı davetkar ve sıcak kılar.

DUVARI DEĞERLENDİRİN

Derli toplu açık raflardan, deri askı gibi daha ilginç fikirlere kadar duvara monte depolama çözümleri de özellikle küçük mutfaklarda harika bir seçenektir. Dolap kapaklarının atıl kalan iç yüzeylerini de değerlendirebilirsiniz, bir kapağın iç kısmını ince bir mantar tabakasıyla kaplayarak gizli bir mantar pano da oluşturabilirsiniz.

FAZLALIKLARI KALDIRIN, SADELEŞİN

Organize bir mutfağı tamamlamak için en önemli nokta dağınık olmayan bir dekorasyon düzenidir. Beyaz ve grinin nötral tonlarını natürel ahşap dolaplarla kombinlediğinizde modern country stile taze bir hava katabilirsiniz. Mahremiyet sağlarken, doğal gün ışığını kesmeyen tasarım cam filmleri de hantal perde ve storların yerine kullanabileceğiniz harika bir alternatif.

AKILCI MUTFAK YERLEŞİMİ İÇİN 5 ADIM

İşlevselliği yüksek ve stil sahibi bir mutfağa kavuşmak çok da zor değil. Doğru bir planlama ile uygun hamleleri yapmak ve fonksiyonel düşünmek yeterli.

Lucina, Kelebek Mutfak.

Mutfağınızı yenilemeye karar verdiniz. Bu noktada yapılan en büyük hata
işlevsellikten önce görünüme önem vermek. İşe ne kadar bilinçli, donanımlı başlarsanız şık ve ihtiyaçlarınıza cevap veren bir mutfağa sahip olma olasılığınız artar. Doğru kurgular, uygun depolama çözümleri, dolap, cihaz seçimleri ve planlama hata payını azaltır, zamandan ve maliyetten tasarruf sağlar. Stil sahibi bir mutfak tasarlayabilirsiniz, ama işe yarar bir düzen sağlamadığınızda hayal kırıklığına uğrayabilirsiniz.

YERLEŞİMİ PLANLAYIN

İşe mutfağı ölçerek başlayın. Pencere, kapı, baca çıkışı ve kombinin de ölçüsünü alın. Kullanacağınız şeyleri ölçekli olarak bir kağıda çizin ve kesin. Bunları mutfak planında istediğiniz yere yerleştirerek denemeler yapın. İçinize sinen yerleşimi bulana kadar devam edin. Ayrıca online mutfak tasarım uygulamalarını da kullanabilirsiniz. Solo cihazlar arasında yeterli boşluk bırakın ve aynı anda birden fazla kişi ile nasıl kullanacağınızı da hesaplayın.

ÖNCELİKLERİ BELİRLEYİN

Mutfakta durun ve etrafınıza bakın. Hiç kullanmadığınız, yer kaplayan şeylerin listesini yapın. Bu önceliklerinize odaklanmayı kolaylaştırır ve doğru bir planlama yapmanıza yardımcı olur.

MUTFAK YENİLERKEN İŞİNİZİ KOLAYLAŞTIRIN

Mutfak yenilerken de evde yaşamaya devam etmeniz gerekiyor. Bu yüzden alanı tamamen işlevsiz bir hale getirmek yerine:

  • Yiyecek ve içecekleri soğutmak için bir çözüm planlayın. Mikrodalga ve su ısıtıcısı gibi cihazlar mutfak dışında da çalışabilir. Temel gıdaların bozulmasını önlemek için ikinci el mini bir buzdolabı satın alınabilir.
  • Zemin ve tesisat komple değişiyorsa gürültülü ve can sıkıcı sonuçlar oluşabilir. Bu yüzden en iyisi, bir süreliğine annenizin ya da yakın bir arkadaşınızın evine gitmek olabilir.
  • Etrafın dağılmasını minimize etmek için eşyaları koridora taşıyın, tozlanmaması için bir çarşaf ile örtün. Eğer kolilere koyabiliyorsanız çok daha iyi olur.
  • Tozu azaltmak için fayans ve alçıpan kesimini, varsa dolap kertiklerini evin dışında veya bahçede yaptırın, kapıları mutlaka kapatın.

KULLANIŞLI VE FONKSİYONEL

Ailenizin yaşam ve mutfak alışkanlıklarını dikkate alın. Mesela, yemek pişirmeyi bir şova dönüştürmeyi ve eğlendirmeyi mi seviyorsunuz? Ya da pişirmek dışında çalıştığınız, çocukların ödev yaptığı ya da sohbet edilen bir yaşam alanı mı? Ve en önemlisi de aileniz genişledikçe değişime ve tüm ihtiyaçlara cevap verecek nitelikte mi? Vereceğiniz cevaplar doğru bir mutfak planlamaya yönlendirir.

Yarımada ünitesinde kullanılan açık raflar günlük gereç ve yiyecekleri depolama imkanı sunar.

YERİNDE DEPOLAMAYA DİKKAT!

Kullanışlı bir mutfağın sırrı sık kullanılan şeyler için uygun bir yer planlamakta gizli. Büyük cihazları ve en geniş tabak/tepsiyi ölçün. Bunları
nereye yerleştirmek gerektiğine karar verin. Küçük elektrikli aletler ve aksesuarları da dahil her şeyi işlevine göre düzenlemek, pişirirken çok hareket etmeden ve yorulmadan kolayca ulaşmanızı sağlar.

GÜVENLİK HER ŞEYDEN ÖNEMLİ

Küçük çocuklarınız varsa, mutfak onlar için tehlikeli alanlardan biri. En güvenli düzen, fırın ve ocaktan uzak tutmak. Ayrıca siz bir şeyler pişirirken, doğrarken veya sıcak tencere, tavaları kullanırken ayaklarınızın altına girmeleri de can sıkıcı ve tehlikeli. Mesela buzdolabını erişilebilir yapın ama mutfağın ortası yerine kapıya, girişe yakın olan tarafa yerleştirin. Böylece çocuklar siz bir şeyler pişirirken mutfağa tam girmeden yiyecek ve içeceklere kolayca ulaşabilirler.

Küçük evler için 5 şık Amerikan mutfak modeli