öncesi-sonrası-mutfak-yenileme

Öncesi ve sonrası: 2000’lerin başından kalma mutfağa sofistike bir yenileme

Yeni bir ev satın aldığınızda beğenmediğiniz bazı odalar olabilir. Sıkıcı bir yatak odası ya da eski bir mutfak bunlardan en sık karşılaştığımız örnekler. Elise Zernis, 2002’de yapılan bu evin mutfağını değiştirmek istedi.

Ev sahibi evi satın aldığında, evin inşaatı üzerinden yaklaşık 20 yıl geçmiş olmasına rağmen mutfağın yenilenmediğini gördü. “Eve gördüğümüz anda aşık olduk ama mutfağı hemen yenilemek istediğimizi anladık.” diyor. 

Zernis, çok sayıda koyu meşe dolap, eski laminat tezgah ve çatlaklardan sızdıran bir mutfakla karşı karşıyaydı ve kendisini mutlu eden, ailesine daha özel hissettiren bir mutfak istiyordu.

İLK ADIM DOLAPLARI YENİLEMEK OLDU

İlk olarak dolaplarla uğraşmaya karar verdiler. Maliyeti en aza indirmek için çoğunu sökmedi ancak koyu yeşile boyadı. Elise Zernis, “Tekrar yapmamız gerekseydi, bu proje için daha fazla zaman ayırabilirdim” diyor.

“Dolapları boyamak çok fazla zaman aldı. Temizlik, zımparalama, astarlama, zımparalama ve ardından üç kat boya yaptık” Yine de bu kadar çabaya değdi: Yeni rengi ile dolaplar artık yepyeni görünüyor.

ÜST DOLAPLAR

Üst dolapların da bir kısmı yerine kaldı ancak bir bölümü açık raflarla değiştirildi. Bu sayede mutfağın çok daha geniş görünmesi sağlandı.

Ayrıca tezgah arası biraz klasik, biraz modern, sıra dışı bir geometrik desende seramiklerle değiştirildi.

Mutfak yenilemesinde en büyük maliyet ise yeni cihazlar oldu. Ocakta çatlak, buzdolabında ise sızıntı vardı. Eşyalar da bu nedenle değiştirildi.

Öte yandan en büyük maliyetlerden biri de tezgah yenilemesi oldu. Eski tezgah beyaz kuvars tezgahla değiştirildi. Yeni tezgah şık beyaz ve çok daha modern görünüyor. Ada için ise Elise, yerel bir satıcı ile anlaşıldı.

Tüm proje yaklaşık üç ay sürdü ve sadece yaklaşık 8.500 dolara mal oldu – değişikliğin ne kadar büyük olduğu düşünüldüğünde oldukça etkileyici.

Öncesi sonrası fotoğraflarla, şehir evine yaz bahçesi