Öncesi sonrası: Mutfak baştan aşağı yenilendi

Son güncelleme:

Evlerimizin yuva sıcaklığını hissettiren başlıca köşesi olan mutfaklar, pandemiden sonra yemek yapmaya ve ev içinde sosyalleşmeye ilginin artmasıyla birlikte adeta evin kalbine dönüştü. Pandemi döneminde mutfağını yenilemeye karar verenlerden biri olan felsefe öğretmeni Hande Uyansoy yaşadığı süreci anlattı.

MUTFAK YENİLEME

ÖNCESİ

Mutfak alanını yenilemek, mekanı yeni mutfak dolaplarıyla şık hale getirmenin ötesinde kullanıcının ihtiyaçlarına birebir uyumlu, karosundan eviyesine ve ışıklandırmasına kadar tüm ayrıntıların dahil edildiği kapsamlı bir planlama gerektiriyor. Mutfağınızın A’dan Z’ye her unsurunu size özel tasarlayan ve hayata geçiren profesyonel bir ekiple çalışmak, bu nedenle işin asıl önemli kısmını oluşturuyor.

ÖNCESİ

Pandemiyle birlikte pek çok kişi gibi felsefe öğretmeni Hande Uyansoy için de yeni bir mutfak, ihtiyaç listesinin baş sırasına oturmuş. Kızlarıyla birlikte mutfakta vakit geçirmeyi çok sevdiklerini anlatan Hande Uyansoy, bir arkadaşının tavsiyesi üzerine geldiği Suadiye İntema’da, kendisinin hiçbir ayrıntıyla uğraşmasına gerek kalmadan tüm süreci tamamen profesyonel ekibin yönettiği bütüncül bir hizmet verildiğini öğrenmiş ve kararını vermiş. Kendisi için mutfağın önemini, “Mutfak evin merkezi, hatta kalbi diyebilirim. Hem ruhumuzu hem de gözümüzü doyuran, kızlarımla hoş vakit geçirdiğim, sohbet ettiğim bir mekan” sözleriyle anlatan Uyansoy, Acıbadem’de bizleri ağırladığı evinde yaşadığı yenileme sürecini anlattı.

Güncel trendlerde stil sahibi bir mutfak istediğini belirten Hande Uyansoy, Toscana serisinde karar kılmış. Deneyimli tasarım ekibi, önce kendisinden hayalindeki mutfağı ve nelere ihtiyaç duyduğunu dinledikten sonra, ona özel bir mutfak tasarımı hazırlamışlar ve nasıl olacağını üç boyutlu görseller ile dijital ortamda da göstermişler.

SİYAHIN AĞIRBAŞLI ŞIKLIĞI FONKSİYONELLİKLE BİRLEŞİYOR

Sezonun en çok tercih edilen renklerinden siyah rengin hakimiyetiyle ağırbaşlı bir şıklık havasının yaratıldığı Hande Uyansoy’un mutfağında, altın renkte kulplar ise zarif detaylarıyla klasik atmosferi daha da güçlendiriyor. Tasarım ekibinin Hande Hanım’ın ihtiyaçlarına uygun şekilde eklediği geniş depolama alanları, mutfaktaki tüm malzemelere gerektiğinde kolayca ulaşabilme imkanı veren mekanizmalarıyla kullanım kolaylığı sağlıyor. Ortaya konumlanan ve yemek alanıyla mutfağı ayıran ada ünitesi ise hem yemek hazırlığı için hem de servis alanı olarak kullanılabilmesiyle fonksiyonellik sağlıyor.

“TAMAMEN BANA ÖZEL BİR MUTFAK TASARLANDI”

SONRASI

Mutfağını yenilemeye karar verdiğinde kendisi için olmazsa olmazları belirlediğini anlatan Hande Uyansoy, “Mutfak hem estetik hem de işlevsel bir mekan olmalı. Ayrıntılar, sağlamlık ve kalite… Bunların hepsi mutfağın olmazsa olmazları. Mutfağınızda büründüğünüz ruh halinin yaptığınız yemeklere de yansıdığını düşünüyorum. Bu nedenle kişiyi özel hissettiren ve ona mutluluk veren tüm detaylar seçtiğim mutfakta olmalıydı. İntema’yı, tasarımları işlevselliği ve estetiği bir arada barındırdığı, yıllara meydan okuyan modelleri ve kişiye özel mutfaklar yaratmaları nedeniyle seçtim. Tamamen bana özel bir mutfak tasarladılar” diyor.

Mutfak mobilyası seçimini yaptıktan sonra, ekibin mutfak tezgahından eviye ve beyaz eşyalara kadar tüm detaylarla ilgilendiğini anlatan Hande Uyansoy, “Ben sadece mutfak modelini seçtim, kalan her şeyi ekip halletti. Ve sonunda hayalimdeki mutfak gerçeğe dönüştü” diye konuşuyor.

SONRASI

Proje danışmanıyla çok uyumlu çalıştıklarını anlatan Uyansoy, şöyle devam ediyor:

Öncelikle karşımda beni anlayan profesyonel bir ekip vardı. İntema Suadiye mağazasından iç mimar Selin Hanım, kelimenin tam anlamıyla hayallerimi gerçek ve somut objelere dönüştürdü. Malum tadilat işleri zorlu ve meşakkatli… Çalışan ekibin özenli ve dakik kişilerden oluşması bu zorlu süreci kolaylaştırıyor. En büyük artılardan biri, yeni mutfağımın tabiri caizse ‘anahtar teslim’ şekilde teslim edilmesiydi. Proje, satın alma, işçilik… Bunların hepsi tek elden ilerledi.”

“KURUMSAL BİR FİRMAYLA ÇALIŞMAK, SÜRECİ RAHAT ATLATMAMI SAĞLADI”

SONRASI

Projelendirmeden itibaren mutfakla ilgili her şeyle proje danışmanının ilgilendiğini belirten Hande Uyansoy, “Kızlarıyla yalnız yaşayan bir anne olarak mutfağın her birimi için ayrı kişi ve kuruluşlarla iletişimde olma işi beni çok yoracaktı. Karşımda her an ulaşabileceğim bir kurumsal bir firmanın olduğunu bilmek, süreci rahat ve kolay atlamamı sağladı. Ayrıca mutfağımla ilgili tüm ihtiyaçlarımı tek bir adresten temin etmiş oldum. Öncelikle tüm bu parçaların birbirine entegre bir biçimde tek elden temin edilmesi ve mutfağıma uygulanması hem estetik hem de fonksiyonellik açısından optimizasyon sağladı” diye devam ediyor.  

SONRASI

Yeni mutfağındaki malzeme kalitesinden, aldığı profesyonel hizmet ve projenin titizlikle uygulanmasından çok memnun kaldığını anlatan Hande Uyansoy, sözlerini şöyle tamamlıyor:

“Zamanlama, titizlik, iş disiplini harikaydı. Özellikle yer karolarının döşenmesi ve montajında çok kaliteli bir işçilik çıkarıldı. Mutfak hayatımızın önemli bir parçası. Yeni mutfak yaptırmak isteyenler, iyi araştırma yapsınlar, kalite ve fonksiyonellikten asla vazgeçmesinler. Farklı kalemler için farklı kişi ve kurumlar ile çalışmak yerine, her şeyi tek elden temin edebilecekleri kurumsal bir firmayı tercih etmelerini tavsiye ederim ki, bu da zaten İntema’nın tanımı oluyor.”  

SONRASI

Öncesi sonrası: Kahverengi dolaplı mutfak şaşırtıcı renkle yenilendi