Öncesi sonrası fotoğraflarla 85 metrekarede etkileyici dönüşüm

Son güncelleme:

Her metrekaresi kullanılır hale getirilen küçük daire, kır evi yaşamını şehre taşıyan dekorasyonu ile etkileyici.

Kanepe Tepe Home, koltuklar Mudo Concept, ayna Boyner Evde.Salon camının önündeki çiçekler ile Hakkı Bey bizzat ilgileniyor.

85 METREKARELİK 2+1 EV

Mürvet-Hakkı Tuncel çiftinin Gayrettepe’deki 85 metrekarelik daireleri 2 oda bir salondan oluşuyor. Uzun yıllar Hakkı Bey’in görevi nedeniyle Türkiye’nin birçok şehrinde yaşayan çift, bu eve geçtiğimiz yıl taşınmış.

EV KÜÇÜK, EŞYALAR BÜYÜKTÜ

“15 yıldan beridir tek kızımızdan ayrı yaşıyorduk. Emekli olduktan sonra Bursa’ya yerleştik ama bir yarımız hep İstanbul’da kızımızlaydı. Geçtiğimiz yıl şubat ayında İstanbul’da kirada olan evimize taşınma kararı verdik. Bu noktada aklımızı sadece 85 m2 evimize nasıl sığarız sorusu meşgul etti. Her ne kadar şehirle iç içe olup yeşilliklere bakan küçük bir evimiz olsa da diğer yandan eşyalarımın büyüklüğü, evin eski olması uykularımın günlerce kaçmasına sebep oldu.” diyor ev sahibesi.

Yemek bölümünde yer alan konsol Kervan, yemek masası Tepe Home, aydınlatmalar Zara Home’dan alınmış.

TESİSATLAR YENİLENDİ, MUTFAK AÇIK PLANA DÖNÜŞTÜRÜLDÜ

Evde büyük bir tadilat yapılmış. Elektrik, su ve doğalgaz tesisatları yenilenmiş. Mutfak açık plana dönüştürülmüş. Banyonun arkasında kalan balkon bu alana dahil edilerek mevcut banyo büyütülmüş.

l Kanepe Lazzoni, koltuk ve puf, Modoko MK Mobilya, halı Laurey Ashley, sehpa Hedef Mobilya.

Mürvet Hanım bu süreci şöyle anlatıyor: “Ben sadece görsellik ve kullanım açısından evi değerlendirirken sevgili dünürüm Mimar Ülkü Solmazel bu noktada beni yönlendiren kişi oldu. Ülkü Hanım her hafta büyük özveride bulunarak Ankara’dan günübirliğine İstanbul’a gelerek altyapı ve teknik çizimleri yaptı. Evi güncel durumda her metrakaresi kullanılır hale getirdi. Şu anda 300 metrekare bir evde yaşıyormuşum gibi rahat ve konforluyum.

Masa ve sandalyeler Ikea’dan alınmış. Masa üzerindeki vazo Linens, çiçekler ise Madame Coco’dan.

MUTFAK DEKORASYONU

“Mutfağın bulunduğu alanda keyifli bir yaşam alanı da oluşturulmuş. Burada yemek ve oturma köşesi bulunuyor. Eskiden sadece çift kişilik bir yatağın sığabildiği yatak odası da balkonun içeriye eklenmesiyle büyütülmüş: ”Bu sayede dolaplarımızı odaya sığdırdık. Aslına bakarsanız böylelikle bana ve eşime ait giysi dolapları yatak odamıza sığmış oldu. Eski evimizde dolaplar için ayrı bir oda mevcuttu, şimdi ise aynı oda içerisinde yer alıyor ve bu sayede bir odadan tasarruf etmiş oluyoruz.”

Mutfak dolapları Ankara Hedef Mobilya tarafından üretilmiş. Damacana kılıfını Mürvet Hanım’ın ablası Sema Aybars yapmış.

YATAK ODASI DEKORASYONU

Yatak odasının dolapları özel üretim, Hedef Mobilya tarafından yapılmış. Yatak başı Tepe Home, komodinler Mudo Concept.

BANYO DEKORASYONU

Banyo dolapları özel üretim. Ankara Siteler’deki Hedef Tasarım’a yaptırılmış. Dolap içindeki sepetler English Home’dan, aynayı ise Mürvet Hanım yapmış.

HAZIRLAYAN: GÜNSELİ BÜYÜKSAĞİŞ
FOTOĞRAFLAR: İBRAHİM ÖZBUNAR
Evim Dergisi 2016

Küçük balkonda etkileyici dönüşüm