öncesi sonrası çocuk odası
öncesi sonrası çocuk odası

Öncesi sonrası değişim: İki kardeşe tek bir oda

Son güncelleme:

Ikea ile yaptığımız çalışmada, İstanbul Yakacık’ta Kalaycı ailesinin çocukları Fatma Naz ve Efe Kaan için keyifli bir oda hazırladık.

IKEA iç mimarı Esra Parlakulaş, ilk olarak Fatma Naz ve Efe Kaan’ın annesi Melek Kalaycı ile görüştü. 6 yaşındaki Fatma Naz bu yıl 2. sınıfa gidecekti, Efe Kaan ise 4 yaşındaydı. Oda ilk olarak Jotun tarafından canlı renklere boyandı.

İki kardeş için yatağın yanı sıra hem çalışma hem de oyun alanı gerekiyordu. Öncelikle Fatma Naz’ın ders çalışabileceği bir alan, iki kardeşin birlikte oynayıp yatıp uyudukları ve hatta kuzenlerini ağırlayabilecekleri bir oda planlandı. Çoçukların kuzeni sıkça ailenin yanına kalmaya geldiği için ona da bir yatma alanı planlandı.

Odada üç yatağa yer verildi. Yataklardan birinin üzerine tente konularak burada da kişisel bir alan yaratıldı. Tente, oda içinde oda havasını yarattı.

Kura yatak sayesinde iki kardeş ve misafirliğe gelen kuzenleri için odada yatma alanı açıldı.

OYUN ALANI YATAĞIN ALTINDA

Yataklardan birinin altında rahatlıkla oynayabilmeleri için oyun alanı oluşturuldu. Bu oyun alanının içinde oyuncakların depolanacağı alanlar yaratıldı. Böylece bir oyun alanı kurgulanırken dağınık halde duran oyuncakların da ortadan kaldırılması sağlandı.

Çocukların oynayabileceği oyun tüneli de bu alana yerleştirildi. Fatma Naz için ders çalışacağı bir alan gerekiyordu. Ders çalışma bölümü olarak maksimum ışık sağlanan pencere önü düşünüldü. Bu alana çalışma masası, sandalye ve depolama alanı olarak raflar yerleştirildi.

Üst kattaki yatağın üzerine konulan tente ile burada Efe Kaan için kişisel bir alan yaratıldı. Tente istenildiğinde kolaylıkla katlanıp kaldırılabiliyor.

DEPOLAMA ÇÖZÜMLERİ

Çocukların kıyafetleri için de, içinde çeşitli depolama çözümleri olan dolaplara yer verildi. Oda perde, halı, aydınlatma, nevresim takımları ve renkli aksesuarlar kullanılarak tamamlandı.

Stuva raf ünitesi ile çalışma bölümünde okul gereçleri için depolama alanı oluşturuldu.
Ders çalışma bölümü odanın ışık alan alanına yerleştirildi. Burada Micke çalışma masası kullanıldı.

17 yıllık banyonun değişim hikayesi: Yenilenen banyonun öncesi ve sonrası