17 yıllık banyonun değişim hikayesi: Yenilenen banyonun öncesi ve sonrası

Son güncelleme:

Burak-Renk Üstay çiftinin Tarabya’daki evine konuk olduk. Bir beyin jimnastiği ile başlayan dönüşüm hikayesinin sonunda, artık ihtiyaçlara yanıt veremeyen banyoda, mavi-beyazın hakimiyeti, yerini doğallığa bırakmış.

ÖNCE: Burak-Renk Üstay çiftinin Tarabya’daki evinde, 2000 yılından beri kullandıkları banyoda, artık eskidiği, güncelliğini yitirdiği, ve günün ihtiyaçlarına hizmet edemediği için ufak tefek değişiklik yapma fikri ile başlayan beyin jimnastiği, iç mimar arkadaşları Şehnaz Berker Tüfekçi’nin katkılarıyla, tepeden tırnağa bir değişimle sona ermiş. Banyoda değişim fikri, eskimiş duşakabini yenileme düşüncesiyle başlamış. “Acaba küveti de kaldırsakta yerine bir duş teknesi mi koysak” şeklinde gelişen düşünce “Şehnaz’ın da fikrini alalım” kararıyla tam bir revizyona dönüşmüş.

SONRA: Zamanlama, maliyet ve çıkacak molozlar düşünülünce mevcut seramikler kırılmadan seramik kaplama ve boya uygulaması yapılmış. Mevcuttaki havuzlu asma tavan ve aydınlatma sökülerek tavan yaklaşık 20 cm kadar yükseltilmiş. Tesisat yenilense de, yerleşimde değişikliğe ihtiyaç duyulmamış. Küvet kaldırılarak, hemzemin bir duş alanı yaratılmış. Tüm renovasyon, yıkım ve mobilya teslimi de dahil bir ay sürmüş.

DUŞ ALANI

Duş alanı için Seranit Aquanit marka seramik duş alanı tercih edilerek, hem ıslak alanda derz bertaraf edilmiş, hem de yine Seranit’ten seçilen seramiklerle uyumlu olması sağlanmış. Armatürlerde Grohe kullanılmış.

RENK SEÇİMİ

Banyoda güncel, zarif, ağırbaşlı renk tonları ve desenlerin kullanılmasına dikkat edilmiş.

Banyonun hem aile fertlerine, hem de konumu sebebiyle misafirlere hizmet edeceği düşünülerek, ihtiyaca uygun depolama alanları yaratılmış. Bu ekstra depolama alanları sayesinde etrafta kozmetik ürünlerin gözükmemesi, saç kurutma makinasının tezgahta durmaması ve havluların etrafta olmaması gibi gereklilikler de sağlanmış.

HAZIRLAYAN: GÜNSELİ BÜYÜKSAĞİŞ
FOTOĞRAFLAR: İBRAHİM ÖZBUNAR
Evim Dergisi 2017

Az masrafla dekoratif bir yemek odası alanı yaptılar