Önce-sonra: Kır evi stilindeki mutfağın modern dönüşümü

Son güncelleme:

Amagansett Körfezi’ndeki 1950’lerden kalma bu kır evi stilindeki balıkçı evi – New York’taki Noor Property Group’ta tasarımcı ve emlak geliştiricisi olan Amalia Graziani’nin tasarımı ile yeniden şekillendi.

Yapının sahipleri, yaklaşık 139 metrekarelik bu kiralık mülkün, modern stilde yenilenmesini ve balıkçılık tarihine dayanan klasik Hamptons estetiğini korumasını istedi.

Üç odalı, üç banyolu bu ev, körfezin harika manzarasına sahip bir alanda yer alıyor. Tahta pencereler ve ufalanan plastik dış cephe kaplaması gibi pek çok alan, evin ne kadar ihmal edildiğini kanıtlar nitelikteydi.

Graziani, “Doğal malzemeleri ve kaba kumaşları yoğun bir şekilde vurguladım ve deniz manzarası ile çevredeki doğanın odak noktası olarak kalması için sade bir palet kullandım” diyor.

Özellikle mutfağın tamamen yenilenmesi gerekiyordu. Tarihi yapısının yanı sıra, büyük bir odanın tam ortasında yer alıyordu. “Mutfağın, alanın ortasında olması garip geldi” diyor. 

Bunun yerine, sakin ve temiz görünen, havadar ve minimal bir alan tasarlandı. Graziani, “Trafiğin yoğun olduğu bir mutfakta bunu sürdürmek zordur, bu nedenle mutfak gelecekteki karmaşayı öngörecek şekilde tasarlandı” diyor.

Odayı geniş ve davetkar göstermek için ölçek ve ışığa vurgu yapıldı. Kısa süre sonra tavan çizgisini değiştirmenin ve birden fazla kaynaktan ışık getirmenin hedeflerine ulaşmasına yardımcı olacağını fark etti.

Fotoğraflar: Alice Gao / Noor Property Group – thekitchn.com

“Mutfağın asimetrik bir tavanı vardı, bu yüzden dengeyi sağlamak için mükemmel bir şekilde ortalanmış yapay bir eğimli çatı hattı inşa ettik” diyor ve tavanı açmanın tavan hattı boyunca odayı ışıkla dolduran büyük boy bir pencereye izin verdiğini açıklıyor. “İnşaat aşamasında işleri bu kadar basit tutmak çok fazla mühendislik gerektiriyordu, ancak keyifli bir mücadeleydi” diye belirtiyor.

Minimal, tek renkli görünümü daha da geliştirmek için Graziani, tüm aletleri ve ev tezgahı öğelerini gizlemek için özel panelleri tercih etti.

Öncesi – sonrası: Tamamen kendin yap adımlarıyla mutfağını yeniledi!