Önce – sonra: Karanlık oturma odasının aydınlık dönüşümü muhteşem!

Son güncelleme:

Birçok insan için oturma odasında bir kanepe ve TV olmazsa olmazlardandır, bu nedenle pek çok evde TV, odak noktası halindedir. Ancak televizyonu istediğiniz zaman gizleyebilir, bir galeri duvarına saklayabilirsiniz.

Singapur’da yaşayan çift Leana Doray ve Dharma Sadasivan’ın ( @modernasianlife ) oturma odası yeniden tasarlandı. Odaya şık, minimalist bir görünüm kazandırıldı.

“GALERİ HAVASI İSTEDİK”

Leana, “Evimizin genel olarak galeri benzeri bir havasının olmasını istedik, böylece küratörlüğünü yapıp, sergilemek istediğimiz şeylere görsel olarak dikkat çekebilecek ve dikkat dağıtıcı şeyleri ortadan kaldırabilecektik” diyor.

Ev sahibi daha önce, pencereyi kapatan ağaçlar nedeniyle oturma odasının karanlık olduğunu ve “aydınlatma ile boya renginin çok sıcak tonlarda sarı olduğunu” söylüyor. Ayrıca, sıfır depolama alanı vardı. Leana, “Alanın verimli bir şekilde kullanıldığını hissetmiyordum” diyor.

Ev sahipleri bir şirketle anlaştı ve duvar boyunca yeni, uzun bir konsol inşa edilmesini istedi. Dolabın üzerine TV yerleştirildi. Leana, “Televizyon kapalıyken duvarımızda kötü bir görüntü oluşmasını istemiyorduk. Kullanılmadığı zaman ortadan kaybolmasını istedik.” diyor.

TV, kapalı olduğu zamanlarda bir tablo gibi görünecek şekilde düzenlendi. Ev sahibi, misafirler geldiğinde, sık sık sanat eseri sandıklarını söylüyor.

Bir TV’yi alanınızda kusursuz göstermeye çalışıyorsanız, ev sahibinin tavsiyesi, kabloları kesinlikle gizlemek – bu biraz savurganlık anlamına gelse bile. “İlk önce TV’den elektrik noktasına kanal açtık, ancak dikkat dağıtıcı olduğuna karar verdik ve elektrikçimize kabloyu gizlemek için duvarı deldirdik” diyor.

Bunların dışında evin duvarları parlak beyaza boyadı ve pencere çerçeveleri mat siyaha boyadı. Çerçeveleri siyaha boyamak, “hemen dışarıdaki muhteşem yeşilliklere dikkat çeken görsel bir çerçeve oluşturur” diyor Leana. Daha fazla ışığın içeri girmesine izin vermek için yeşillikler de eklendi.

Çift ayrıca eski sarı renkli aydınlatma armatürlerini sıcak beyaz koy ve tavan lambalarıyla değiştirdi ve sakin, minimalist havayı tamamlamak için odada beyaz ve kirli beyaz mobilyalar kullandı.

Leana, “Oturma odasının bir diğer önemli özelliği, gün ışığının evimize daha derinden yansıması için bir duvara stratejik olarak yerleştirilmiş tabandan tavana eğimli aynalardır” diyor. “Aynı zamanda tüm alanı geniş gösteriyor.”

Öncesi sonrası fotoğraflarla kitapsever ailenin dekorasyonu