Öncesi sonrası fotoğraflarla kitapsever ailenin dekorasyonu

Yeniden dekore edilmeye hazır boş bir alan arıyorsanız, Lee Braden ve eşine ait bu bej renkli oturma odası gibi bir oda duvarı adeta altın madenidir. Lee, “Evimiz 1995 yılında inşa edildi.” diyor.

ÖNCESİ

“KENDİ KÜTÜPHANEM KONUSUNDA HAYALLERİM VARDI”

Evdeki bu alan atıl durumdaydı. Kullanılmayan bir alan olduğu için çok boş görünüyordu. Ancak bu boş alan, Lee’nin uzun süredir devam eden bir hayali hayata geçirmesi için mükemmel bir yerdi: bir ev kütüphanesi. 

Lee, “Kütüphaneler her zaman sığınağım oldu ve hayatımda önemli bir rol oynadı” diyor. “Eşimle 2016’da bir kütüphanede evlendim. Kendi kütüphanemin nasıl görünmesini istediğime dair onlarca yıllık hayallerim vardı.”

Büyük penceresi ve geniş duvar alanıyla bu oda, hayali gerçekleştirmek için en iyi adaydı.

ÖNCESİ

TÜM PROJEYİ KENDİLERİ YAPTI

Lee ve Eeşi tüm projeyi hafta sonları ve akşamları işten çıktıklarında çalışarak kendileri yaptılar. Tabandan tavana raflardan bir duvar inşa ederek başladılar; 

Art Deco tarzı sütun kapakları ve dökme demir basamaklı kütüphane merdiveni gibi küçük ayrıntılar, gömme parçaların ekstra lüks görünmesini sağladı. Çift ayrıca, alana biraz yumuşak aydınlatma eklemek için uyumlu dört adet kısılabilir aplik kurdu.

RENK KONUSUNU 9 AY DÜŞÜNDÜ

Lee, odanın gösterişli koyu yeşil rengini seçmenin uzun zaman aldığını söylüyor; “Renk örnekleri üzerinde kafa yorarak dokuz ay geçirdim çünkü zümrüt bir taşın ışığı yansıtmasını taklit etmeye takıntılıydım – merkezde daha koyu ve kenarlara doğru daha parlak… İnsanların odada dikildiklerinde mücevherin içine girmiş gibi hissetmelerini istiyorum.”

Lee, “Bu projeye başlamadan önce birçok kütüphaneyi ziyaret ettim ve yüzlercesine daha baktım” diyor. Ve hala değişim devam ediyor! Lee ve eşi bu yıl halıyı söküp parke zeminlerle değiştirmeyi planlıyor.

Ama şimdilik, küçük ev kütüphanesi, güzel bir kitapla günü geçirmek için uygun, göz alıcı ve rahat bir mekân.

Fotoğraflar: Lee Braden

Eski bir misafir tuvaletinin şık dönüşümü! İşte öncesi ve sonrası