Ev turu: Nostaljik ve sıcacık bir Bodrum evi

Güler Birol, 100 yıllık sandıklar, aynalar, kanaviçeler ve dantellerle süslü şirin Bodrum evinde dört mevsim yaşıyor.

Bitez’de bahçe içerisinde bir Bodrum evi. Rengarenk bahçesiyle sımsıcak bir şekilde karşılıyor bizleri. Farklı renklere boyanmış çitleri, geçmişten günümüze taşınan eski eşyaları ile içinizi ısıtıyor.

100 YILLIK SANDIKLAR, AYNALAR BAŞ KÖŞEDE

Güler Hanım doğma büyüme Bodrumlu. Uzun yıllar Bodrum merkezde yaşadıktan sonra bir süre önce Bitez’e taşınma kararı almış. Ailesinden kalma bu evde onların hatıralarını yaşatıyor. Mübadele döneminde karşı kıyıdan gelen ailesinin eşyalarının üzerinde küçük değişiklikler yaparak evinde kullanmış. 100 yıllık sandıklar, aynalar bu evin baş köşesinde yer alıyor. Onları ise binbir emekle yapılmış delik işler, kanaviçeler ve danteller süslüyor. El işi bu nakışların bazıları ise Güler Hanım tarafından yapılmış.

HER KÖŞEDE SİYAH BEYAZ FOTOĞRAFLAR

Aileden kalma siyah beyaz fotoğraflar ise evin en dikkat çeken objeleri. Her köşede onlara rastlıyorsunuz. Anıların keyifle sunulduğu evde, Bodrum’un eski günlerinin nostaljik havasını da soluyorsunuz.

Evin girişindeki antika kapaklı dolap delik iş örtü ile tamamlanmış. Üzerindeki ayna da aile büyüklerinden kalma. Mobilyaların birçoğu en az 50 yıllık. Tekstillerin tarihi ise çok daha eski yıllara dayanıyor. 

Bahçeye bakan verandadaki sedir aileden kalma. Rengi ve üzerindeki ahşap işlemeleriyle keyifli bir oturma alanı oluşturmuş. Bahçede eski kazanlar, testiler, boyalı su kabakları çeşitli alanlarda kendine yer buluyor.

HAZIRLAYAN: GÜNSELİ BÜYÜKSAĞİŞ
FOTOĞRAFLAR: FEVZİ ONDU
Evim Dergisi 2017

Bursa’da dekoratif bir ev: Yeşille katlanan samimiyet