Bursa’da dekoratif bir ev: Yeşille katlanan samimiyet

Son güncelleme:

Mimar Esat Fişek tarafından dekore edilen Bursa’daki bu ev, samimiyet katan doğal malzemeler ve egzotik bir hava yaratan bolca yeşil bitki kullanımı ile dikkat çekiyor.

BAHÇELİ, ULAŞIMI KOLAY, OTOBANA YAKIN

Bursa Balat’ta yeni yapılmış bir sitedeyiz. Evin sahipleri Güzin ve Alper Kaya çifti bir buçuk yıl önce evlendiklerinde bu eve taşınmışlar. Hayalleri bahçe içinde bir evde oturmakmış. Bu ev de bir apartman dairesi olmasına rağmen giriş katı olduğundan bir bahçeye sahip. Aynı zamanda şehre ulaşımının kolay olması ve otobana yakınlığı da seçimlerinde onları etkilemiş.

110 METREKARE 2+1

Net 110 metrekare yaşama alanına sahip olan ev, 2 oda ve salondan oluşuyor. Güzin Hanım, “yeni yapı olması bizim için büyük bir artı oluşturdu. Yeni evli olduğumuz için de küçük bir evle başlamak istedik; 2 kişi için yeterli olacağını düşündük” diyor.

Ev inşaat firması tarafından teslim edildiğinde mutfak ve banyolar hazırmış. “Mutfakta dolaplar aslında 2 renkti; alt kapaklar koyu kahverengi üst kapaklar beyaz. Biz komple mat beyaz kapaklarla değiştirdik. Tezgahı uzattık, tezgahın uzamasıyla fırın ve mikrodalga karşı duvara geçmiş oldu, onların yanına bir de kiler dolabı ekledik. Süpürgelikler standarttı, geniş süpürgeliklerle değiştirdik. Oda ve banyo kapıları klasik beyaz kapıydı, süpürgeliklerle uyumlu olarak yeniledik. Koridor ve salonun bir duvarı doğal hasır duvar kağıdıyla kapladık. Yatak odasındaki büyük duvara doğal taş uygulaması yaptırdık. Salonun duvarlarını yeşil renge boyadık.” diye anlatıyor Güzin Hanım yapılan değişiklikleri.

YAŞAM ALANI SALON

Ayrı bir oturma odası bulunmadığı için, salon ev sahipleri için başlıbaşına bir yaşam alanı olmuş. Mimar Esat Fişek bu nedenle salonun rahat, şık ve kullanışlı olmasına dikkat etmiş. Kitaplık Hamm Design’dan alınmış. Masa ev sahibi Alper Bey’in işyerinde yaptırılmış.

Salondaki deri koltuk Delmo Mobilya tarafından özel olarak yapılmış. Ahşap mobilyalar Hamm Design’dan satın alınmış ve mekanda bolca yeşil bitkiye yer verilmiş.
Evin odalarından biri giyinme odasına dönüştürüldüğü için yatak odasında hiç dolap kullanılmamış. Böylece ferah ve geniş bir odaya sahip olunmuş. Bir duvarı kaplayan pencere de içeriye bolca ışık girmesini sağlayarak ferahlığı artırıyor.
Mobilyalarla uyumlu olması için zeminde parke kullanılmış. Retro stildeki şık yatak Delmo Mobilya’ya yaptırılmış.

HAZIRLAYAN: GÜNSELİ BÜYÜKSAĞİŞ
FOTOĞRAFLAR: FEVZİ ONDU
Evim Dergisi 2019

Bursa’daki bu evin vazgeçilmezi bitkiler