Ev turu: Nişantaşı’nda 85 metrekarede 2 kişilik mutluluk

Beril ve Mustafa Kemal Sözkesen’in İstanbul Nişantaşı’ndaki evleri, küçük metrekareli olmasına rağmen yapılan çözümlerle çok daha kullanışlı bir yuvaya dönüşmüş.

İki oda ve bir salondan oluşan bu 85 metrekarelik ev, 3 yıllık evli bir çifti ağırlıyor. Genç çift evlendikleri 2016 yılında bu eve taşınmışlar ve bu evi seçmelerindeki en büyük etken lokasyonu olmuş.

Ev sahibi Beril Hanım, evlerinde yaptıkları değişimi şöyle anlatıyor: “Evi aldığımızda içi eskiydi. Büyük oranda yıkıp tekrardan yaptırdık. Açık mutfak tercih ettiğimiz ve alanı daha efektif kullanmamızı sağlayacağından mutfak ve salon arasındaki duvarı kırarak, pencere açtık. Antre ve koridordaki yer karolarını değiştirdik. Banyo ve kiler alanında da değişiklikler yaptık. Yatak odalarını ise olduğu gibi bıraktık.”

Genç çift evlerinin dekorasyonunu yaparken dekorasyon dergilerinden, Pinterest ve Instagram’dan ilham almış. Bunların yanı sıra İç Mimar Gökçe Erdemir’in fikirlerini de alarak keyifli bir yaşam alanı oluşturmuşlar. Evin gerek mobilyaları, gerekse duvar renklerinde ağırlıklı olarak açık gri tercih edilmiş.

MUTFAK VE BANYO

Mutfak ve salon arasındaki duvar kırdırılarak açık mutfak haline dönüştürülmüş. Karşısındaki duvar ise taş döşenerek bir TV alanı oluşturulmuş. Bunu yaparken bütün bir duvarı taş döşemek istemedikleri için ortadan yalancı bir kolon geçirterek diğer tarafında küçük bir yemek alanı yaratılmış.

Açık renkte tercih edilen mutfağın mobilyaları Mopa Mutfak tarafından üretilmiş. Beyaz eşyalar, Arçelik’ten seçilmiş. Zeminde, ahşap görünümlü seramik kullanılmış. Salona açılan pencerenin önüne, kahvaltılar ve atıştırmalar için bar sandalyeleri yerleştirilmiş.

Ev sahipleri mutfak ve banyoyu daha verimli kullanmak istemişler. Bu nedenle mutfağın açık mutfak olmasına karar vermişler. Pencere açtırarak önündeki alanı da kullanmaya başlamışlar. “Çalışan biri olduğum için akşam saatlerinde misafir ağırlarken hem mutfakta iş yapıp, hem de misafirlerimle ilgilenebiliyorum. Ayrıca her şeyin elimin altında olması beni oldukça rahatlatıyor” diyor Beril Hanım.

YATAK ODASI

Ev sahipleri yatak odasını planlarken burada çok fazla eşya olmamasını özellikle istemişler. Öncelikli olarak dikkat ettikleri şey, az eşya kullanılması ve yatak ile dolabın büyük ebatlı olması olmuş. Evin küçük bir metrekareye sahip olan banyosunda ise mavi mozaik karolar kullanılarak hemzemin bir duş alanı tasarlanmış.

Salondaki mobilyalar Fuga Mobilya’dan alınmış. Aydınlatmalar ise Şişhane’den. Evin salonundan çıkılan balkon çok küçük olduğu için, iki kişinin kullanabileceği ufak ebatlı bir masa ve sandalyeler tercih edilmiş.

ŞAPKALAR DUVARLARDA

Beril Sözkesen, kimi ailesinden kalan, kimi de yurtiçi ve yurtdışı seyahatlerinden oluşturduğu şapka koleksiyonunu evinin giriş duvarında sergiliyor.

HAZIRLAYAN: GÜNSELİ BÜYÜKSAĞİŞ
FOTOĞRAFLAR FEVZİ ONDU
Evim Dergisi 2019

Küçük ev için dekorasyon: 75 metrekarede yeni bir hayat