Ev turu: 75 metrekarelik 1+1 evde yeni bir hayat

Küçük ev için dekorasyon önemli. Çok amaçlı eşyalarla hem alandan kazanmak hem de şık bir görüntü elde etmek mümkün. Peki nelere dikkat edilmeli?

Hande&Burak Arıkan çifti, Şişli Teşvikiye’deki 1+1 evlerinde her şeyi sil baştan yenileyerek kullanışlı çözümlere sahip bir yaşam alanı yaratmışlar.

Teşvikiye’de bir apartmanın en üst katında yer alan 75 metrekarelik 1+1 bir evdeyiz. Sahipleri Hande ve Burak Arıkan çifti, 2 yıl önce bu eve taşınmış.

Evi tercih etme sebeplerinden biri de küçük olmasıymış. Elbette ki eve ait minik bir terasın bulunması ve çiftin iş yerlerine yakın olması da bu kararlarında etkili olmuş.

MUTFAK, BANYO, TERAS, ŞÖMİNE…

Çift, taşınmadan önce evde köklü değişikliklere imza atmış. Burak Bey, yapılanları şu cümlelerle özetliyor:

Bina 60 yıllık. Dolayısıyla özellikle mutfak ve banyo çok eskiydi. Kapılar, yer döşemeleri eskiydi. Biz, evi tamamen yeniledik. Önceden salon olan yeri, yatak odası ve giyinme bölümü olarak kullandık. Mutfak ile banyonun yerlerini değiştirdik.

Mutfağı oturma bölümüne doğru açık olacak şekilde yeniden planladık. Teras arka tarafta olduğu için bu değişikliklerle teras, oturma bölümü ve mutfak birbirine bağlantılı olmuş oldu. Esasında metrekare olarak küçük alanlar olmasına rağmen, birleşince geniş hissi verdi.

Oturma bölümüne şömine ilave ettik ve bu alanı ahşap mobilyadan bir seperatör ile koridordan ayırdık. Teras kısmına çiçeklendirme, sulama sistemi ve aydınlatma yaptık. Terasa çıkan doğramaları komple açılabilir yaptık. Yaz aylarında açık olarak kullanıyoruz.”

DEKORASYONA NASIL BAŞLADILAR?

Küçük ev düşünenler, dekorasyonda modern tarzları sıklıkla tercih ediyor. Evlerinin dekorasyonunu modern tarzda yapan çift; yaşam alanlarında toprak tonları, gri, siyah ve kirli beyaz tercih etmiş.

Bu renklerin kombinasyonuna bitkilerin yeşili de ilave eklenince doğal ve huzurlu bir ortam ortaya çıkmış. Evi dekore ederken ki ilham kaynaklarını ise şöyle anlatıyorlar:

Evin yapısı dar ve uzun. Bu eve bakmak için ilk defa girdiğimde, ölçü alıp evin krokisini çıkarmıştım. Gittiğim evler, kafelerde görüp de beğendiğim ayrıntıları bu kroki üzerine mümkün olduğunca yerleştirmeye çalıştım.

Kroki üzerinde projelendirdiğim işin uygulaması için bir mimar ile anlaştım ve tadilata başladık. Fakat mimarın kendi problemlerinden dolayı tadilatı aksatması sebebiyle tadilatı kendim tamamladım.”

Küçük ev arka plan

SALON VE YATAK ODASI

Evin salonu planlanırken bu alana bir baca açtırılarak şömine yaptırılmış. Ayrıca plana, projeksiyon ve perde ile teras kısmına açılan doğramalar dahil edilmiş.

Mutfağın yeri eskiden banyoymuş. Banyonun yerinde ise küçücük bir mutfak varmış. Ev sahipleri mutfağı salona taşıyarak açık hale getirmişler. Böylece daha rahat ve ferah bir kullanım alanı elde edilmiş. Tezgahın ahşap, mobilyaların kırık beyaz olmasına özen gösterilmiş.

MUTFAKTA ANKASTRE ÜRÜNLER

Mutfakta ankastre ürünler kullanılarak mutfak mobilyalarının bütünlüğü sağlanmış. Yatak odasında ise bir alan komple dolaplara ayrılmış. Dolaplar kapaksız ve birbirini görecek şekilde tasarlanmış. Bu sayede, dolap yokmuş hissi veren bir giyinme bölümü oluşturulmuş.

Salona şömine sonradan eklenmiş. En üst katta oturmanın avantajı kullanılarak şömine için bir baca açtırılmış. Dar ve uzun bir yapıya sahip alanda şöminenin karşısına kanepe yerleştirilmiş. Kanepe ve koltuklar Adnan Serbest, sehpa Ikea, şömine ise Hürsan’dan alınmış.

Küçük ev için salon

SALONDAN BİR BÖLÜM TERASA KATILDI

Salondan bir bölüm terasa katılarak bu alan büyütülmüş. Terasın küçük de olsa bir deniz manzarası bulunuyor. Terasta, Teşvikiye için adeta vaha sayılan keyifli bir mekan oluşturulmuş.

Salonu mutfak ve koridordan ayırmak için açık raflardan bir kitaplık kullanılmış. Ancak açık raf kullanıldığı için alan tamamen de kapatılmamış. Bu alana kitap ve DVD’lerin yanı sıra tatillerden alınan objeler de yerleştirilmiş.

Mutfağın tam önünde kalan kısım da değerlendirilmiş, buraya masa ve sandalyeler yerleştirilerek bir yemek köşesi oluşturulmuş.

Küçük ev

Tatillerden toplanan taşların üzerine, toplandıkları yer ve tarih atılarak sehpanın üzerindeki bir kaseye yerleştirilmiş.

Küçük ev

Eskiden banyo olan alan tamamen açılarak kullanışlı ve şık bir mutfağa dönüştürülmüş. Burada su tesisatının olması genç çiftin işini oldukça kolaylaştırmış. Mutfak mobilyaları özel olarak yaptırılmış. Beyaz eşyalar ise Arçelik’ten alınmış.

Küçük ev için yatak odası

Küçük bir metrekareye sahip olan yatak odasında, yatak pencereye doğru konumlandırılmış. Duvarlar tuğla kaplanmış. Yatağın arkasında kalan alanda ise bir giyinme odası oluşturulmuş. Bu alanda iki dolap karşılıklı yerleştirilmiş ve ortada bir alan bırakılmış. Aydınlatma sarkıt ile sağlanmış.

Küçük ev için balkon

BALKONDAKİ BİTKİLER İÇİN SULAMA SİSTEMİ

Evin balkonu, yapılan tadilatla önceki haline göre 2 kat büyütülmüş. Doğal çiçekler ve yeşil bitkiler eklenmiş. Bitkilerin sulanması için bir sulama sistemi de kurulmuş.

Açılır kapanır kapı ve camlar ile bu alan salondan ayrılmış. Böylece istenildiğinde tamamen açılıp salonun bulunduğu alanın da büyümesi sağlanmış. Masa üzerindeki vintage sofra takımı Hande Hanım’ın anneannesinden kalma. Amerikan servisler ise DNC Home’dan.

Küçük ev

Eskiden mutfak olan küçük bir alan banyoya dönüştürülmüş. Buradaki dolaplar da mekana özel olarak yaptırılmış.

Yatak başı özel üretim, baza ise Yatsan’dan alınıp ithal kumaş ile kaplatılmış. Giyinme bölümü de alana özel imal ettirilmiş. Şifoniyer Ikea’dan satın alınmış.

Küçük ev

HAZIRLAYAN: GÜNSELİ BÜYÜKSAĞİŞ, FOTOĞRAFLAR: FEVZİ ONDU

Ev turu: Nişantaşı’nda 85 metrekarede 2 kişilik mutluluk