mutfak-ipuçları

Mutfakta saklama, sergileme ipuçları! İşlevsel bir mutfak oluşturun

Son güncelleme:

Mutfakta saklama, sergileme ipuçlarını bir araya getirdik. Mutfak, evin en kolay dağılan bölümü. Bu mekanda işlevsel ve şık bir depolama ya da sergileme için ipuçlarımızı dikkate alın.

SERGİLEYİN

 • Her şeyi kapalı kapılar ardında bıraktığınızda mutfak hastane gibi görünebilir. Koleksiyonlarınızın bir kısmını sergilerseniz, mutfağınızı kişiselleştirmiş de olursunuz.
 • Köşe dolaplara erişmek genellikle zordur. Bu nedenle onları yemek kitaplarınız için kapaksız olarak da kullanabilirsiniz.
 • Standlı mikser gibi bazı küçük ev aletleri tezgah üzerinde çok şık durur. Ayrıca kim, her pasta yaptığında dolaptan mikser çıkarmak ister ki?
 • Dolap kapaklarında bir ya da iki renk kullanırsanız çok daha şık durur.

SAKLAYIN

 • Derin çekmeceler büyük tavaları ve servis tabaklarını mükemmel gizler.
 • Büyük boy tabakları, doğrama tahtalarını ve fırın tepsilerini yerleştirmek için mekanizmalı köşe dolaplar işe yarar.
 • Yeni bir mutfak planlıyorsanız, dolaplarınızın içinde ayarlanabilir raflara yönelin, böylece farklı uzunluktaki aksesuarlarınızı da saklayabilirsiniz.
 • Yeni bir ada ünitesi, size ekstra bir çalışma yüzeyi ve saklama alanı sunar. Eğer yaptırıyorsanız tasarımına ekstra çekmece ve raflar eklemeyi unutmayın.
Kulpsuz dolaplar dağınıklığı saklarken temiz bir görünüm de sağlar. Yemek kitaplarını ve aksesuarları saklamanın harika bir yolu. – Prime Mutfak, İntema.

DÜZEN İPUÇLARI

 • Tavana kadar uzayan bölmeler veya dolaplar yaptırmanız, dolabın üst kısmında toz birikmesi anlamına gelmez.
 • Tekli saklama kapları yerine set olanlarını alın. İç içe koyarak saklayabileceğiniz için dolabınızda yer kazanırsınız.
 • Kiler dolabının kapısının içine baharatlar için kısa raflar yerleştirip ekstra depolama alanı kazanın.

İŞLEVSEL KÖŞELER

Arya konfor köşe mekanizması, Lineadecor.

Alternatif köşe dolap çözümleri sayesinde, ulaşılması zor, kör köşeleri daha işlevsel hale getirebilirsiniz. Bu sayede mutfağınızı maksimum verimde kullanabilirsiniz.

ÇEKMECELER

Ikea.

Bol çekmeceli dolap alternatifleri ortalığı toplamanızı kolaylaştırır. Elinizin altında bulunmasını ama görünmesini istemediğiniz eşyalarınızı burada saklayabilirsiniz.

SAKLAMA KAPLARI

Mutfakta karşılaşılan en büyük problemlerden biri sürekli artan mutfak araç-gereçlerini, malzeme ve aksesuarları hiçbir zaman yeterli gelmeyen dolap ve çekmecelere sığdırmaktır. Mutfak dolaplarınız depolama ihtiyacınızı tam olarak karşılamıyorsa bir takım eklemelerle mutfakta daha rahat bir düzen oluşturabilirsiniz. Vintage stilde kap, kavanoz ve kutulara mutfak malzemelerini yerleştirerek dolaplarınızda ve tezgahınızda hem şık hem de daha düzenli bir görünüm yakalayabilirsiniz. Bu hoş saklama kaplarını duvara asacağınız bir raf üzerinde de rahatlıkla sergileyebilirsiniz.  

ADA ÜNİTE

Eğer mutfağınızda yer varsa ada ünitesini yemek hazırlamak ve kahvaltı etmek için kullanabilir, alt ve yan kısımlarını da depolama amaçlı değerlendirebilirsiniz. Büyük tencere ve tavalarınızı, sık kullanmadığınız mutfak robotlarınızı bu bölümde tutabilirsiniz. Eski ahşap masalarınızı bile ada ünitesine dönüştürebilir, alt kısmına dolap, çekmece ya da raf ekletebilirsiniz. Ana mutfak tezgahı ile ada ünitesi arasında en az 125 cm gibi bir aralığın bulunması mutfakta çok daha rahat çalışmanızı sağlayacaktır.

AÇIK RAFLAR

Mutfağın bir duvarına yaptıracağınız açık raf sistemi de pratik bir şekilde kurtarıcınız olabilir. Kapakları olmayan bir sistemle her şey elinizin altında olurken, kullanacağınız şık sepet ve kavanozlarla da hoş ve düzenli bir görünüm yakalayabilirsiniz. Neredeyse yerden tavana kadar uzanan, hatta modüler olabilen raflar mutfağınızda farklı bir hava yaratabilir.

MUTFAK DIŞINDA DEPOLAMA ALANLARI

Mutfak malzemelerini mutlaka mutfakta tutmanız gerekmez. Evinizin kullanılmayan atıl köşelerini de mutfak malzemeleriniz için bir depolama alanına dönüştürebilirsiniz. Merdiven altı gibi çoğunlukla biçimsiz köşelere raflar monte ettirebilir, tabak-çanak, vazo vb. eşyalarınızın yanı sıra sebzelerinizi bile saklayabileceğiniz alanlar oluşturabilir, bu alanları sürgülü kapılar ile gizleyebilirsiniz. Biraz hayal gücünüzü çalıştırarak evinizin diğer köşelerinde de benzer uygulamalar yapabilirsiniz.

Mutfakta saklama, sergileme ipuçları bu şekilde. Aşağıdaki yazılarımız da ilginizi çekebilir…

Mutfak düzenleme ipuçları ve mutfak düzeni için pratik fikirler

Küçük bir mutfak kiler olmadan nasıl düzenlenir?

Mutfakta arınma hissi: Mutfak dekorasyonunda düzen fikirleri

Mutfak yemek odasına nasıl dönüştürülür?