Mutfakta arınma hissi: Mutfak dekorasyonunda düzen fikirleri

Son güncelleme:

Trafiğin çok yoğun olduğu mekanların başında gelen mutfakta sadelik ve düzen önem taşır. Aradıklarınızı kolay bulmanın yanı sıra mutfakta vakit geçirmekten de keyif almak için şimdi sadeleşme zamanı…

RAFLARA NASIL DAVRANMALI?

Açık rafları seviyorsanız düzenli görünmeleri için eşyaları sepetlerde gruplayarak saklayın. Ayrıca rafların üzerindeki düzenleyicilerin de tek renk olmasını tercih etmeye çalışın. Selene Nerulo mutfak, Kelebek Mutfak.

AÇIK RENK YÜZEYLER

Duvar ve zeminlerde açık tonlar tercih etmek arınma hissini pekiştirir. Arınma genel anlamda beyaz ve tonları ile özdeşleşen de bir kavramdır. Beyaz geriye giden bir tondur. Bu sebeple içinde bulunduğu ortamı aydınlık ve geniş gösterir.

Lumina mutfak, Intema.

BOŞLUKLARI DEĞERLENDİRİN

Kalabalık bir aile iseniz, mutfak eşyanız çoksa dolapları tavana kadar uzatarak ekstra alan kazanabilirsiniz. Her şey kapalı kapaklar ardında olacağı için dolap oranı fazla da olsa görsel olarak rahatsız etmez.

Ikea.

PARLAK VE AÇIK RENKLER

Karşılıklı konumlandırılmış mutfak dolaplarınız varsa mutfağın karanlık, basık görünmesine sebep olabilir. Bunu engellemek için parlak ve açık renk yüzeyler tercih edebilirsiniz.

Altın kural: Alan kullanımı Ferah bir mutfak için altın kurallardan biri de sahip olunan her alanı ideal şekilde değerlendirerek alan kazanmak. Böylelikle ekstra raf üniteleri kullanmak ya da artı bir dolap işgal etmek zorunda kalmazsınız.

KÜÇÜK KURTARICILAR

Düzen ve depolamaya yönelik her türlü şey önemli. Pratik hayat kurtarıcılar gereçlerin elinizin altında ama buna rağmen de son derece düzenli kalmasını sağlar.

Köşe kiler sistemi, Hafele.

ŞEFFAFLIK

Cam, pleksi gibi ürünler ışık geçirgenliğini sağladıkları için mutfaktaki ferahlık hissini artırır. Raflar, sandalye, masa gibi mobilyalarda tercih ederek alanı bölmediğinizi de göreceksiniz.

IŞIK DÜZEYİ

Mutfağınızda arınma hissi için yeterince gün ışığı alıyor olmasına dikkat etmeniz gerekir. Ama gün ışığının olmadığı zamanlarda da yeterli düzeyde ve amaca yönelik aydınlatmaların bulunmasına dikkat edin.

HAZIRLAYAN: İLKE YILMAZ

Mutfak ve banyoyu boyamanın püf noktaları