Mudanya’da sihirli dokunuşlarla ısınan yalın İskandinav stili bir ev

Bursa’nın Mudanya ilçesindeki bu dairede, ev sahibi sihirli dokunuşlarıyla yalın stilin sıcaklık dozunu epey yükseltmiş.

125 METREKARELİK DAİRE

Mudanya’da ev

Bursa’nın Mudanya ilçesinde bir eve konuk oluyoruz. Banu- Arda Karaman çifti oğulları Anıl ile birlikte 10 yıldır bu evde yaşıyor. Site içerisinde yer alan 125 metrekarelik bu daire bolca gün ışığı alması, kullanışlı planlaması ve deniz manzarasıyla cezbetmiş onları:

“Evimize taşındığımızda çok kötü durumda değildi. Uzun süre ilk taşındığımızdaki hali ile oturduk. Yaklaşık 1,5 yıl önce yavaş yavaş tadilat yaptırmaya başladık. Tüm kapıları, giriş ve mutfaktaki seramikleri yeniledik, balkon ve mutfakta tadilat yaptırdık.”

Mudanya’da ev turu
Oturma odası ev sahiplerinin daha çok dinlenme alanı olarak kullandıkları bir mekan. Bu nedenle köşe koltuk üzerinde bolca yastık kullanılmış. Banu Hanım koltuğun köşesine kıvrılıp yastıkların içerisine dinlenmeyi, uyumayı ya da kitap okumayı çok seviyor. Koltuk Enza Home, yastıklar Ikea, şal @gdeyneli, tablolar @Atolye5.

Ev sahibinin hayallerinde beyazın yoğun kullanıldığı bir ev varmış ve bunu da gerçeğe dönüştürmüş:

Bursa ev turu

“Ferahlığı ve sadeliği seviyorum. Ayrıca beyaz mobilyaları istediğiniz renk ile kombinleme şansınız bulunuyor. Beyaz mobilyalar, gri duvarlar, aksesuarlarda ise kahve, kiremit, taba renklerini kullanmayı tercih ettim. Sadece oturma odamda pembe/gri renkleri hakim.”

Banu Hanım evini dekore ederken İskandinav stilinden esinlenmiş, ancak bu stile kendi minik dokunuşlarını da eklemeyi ihmal etmemiş. Evdeki mobilyaları Banu Hanım tasarlamış ve bir mobilyacıya yaptırmış.

Masa, sandalyeler, kesme tahtası ikea, tabure @atolyekurun, avize ve hasır kilim trendyol.com.tr kahve makinesi ve su ısıtıcısı Ariete, hasır duvar süsleri @parOdia, fincanlar @mudinluvceramic, @milkwaydesign, @themuglover, @fusska, @sis. artceramics.
Bursa ev turu
Mutfakta tercihleri beyaz mat lake dolaptan yana olmuş. Hasır ve ahşabın verdiği sıcaklık, detaylarla bu odaya da eklenmiş.

Yatak odasında büyük ve geniş bir dolap ve bazalı yatak saklama alanı elde etmek açısından ev sahiplerinin tercihi olmuş. Eskiden yemek bölümünde yatay duran siyah ayna yenilenerek yatak odasında boy aynası olarak kullanılmış. Dolap ve yatak başlığı özel yapım. Komodin başındaki aynayı Banu Hanım yapmış. Avize @harvest.maison, vazolar ve nevresim, Bella Maison, örtü H&M Home.

Bursa ev turu

Makyaj aynası ve komodinler Ikea’dan alınmış, makrome Zeynep Velibeyoğlu tarafından yapılmı.

ÇİÇEKLİK BABASININ EL EMEĞİ

Vestiyer alanındaki bank ve çiçeklerin olduğu alandaki çiçeklik Banu Hanım’ın babasının el emeği. Aynalar ve abajurlar ise yine ev Banu Hanım tarafından yapılmış. Beyazın yanı sıra hasır ve ahşabın verdiği sıcaklığı da seven evin sahipleri mutfaktan antreye kadar her köşede bu dokuları tercih etmiş.

çiçeklik
Bu köşedeki çiçeklik Banu Hanım’ın babası tarafından yapılmış. Bambu aynaları ise bambu çubuk, ayna, silikon ve doğal rafya kullanarak kendisi yapmış.
Masa, sandalyeler ve çiçeklik Ikea, duvardaki ayna seti @aynadaa. co’dan alınmış. Dekoratif merdiven Banu Hanım’ın babası tarafından yapılmış. Kız saksılar @fegahome, makrome ise el yapımı.

HAZIRLAYAN: GÜNSELİ BÜYÜKSAĞİŞ
FOTOĞRAFLAR: BANU KARAMAN

Bahçeşehir’de modern natüralist bir evdeyiz