Modern eklektik stil, gösterişli ve sıra dışı! İşte stil ipuçları

Son güncelleme:

Her biri sanat eseri değerinde tasarımların, zamansız ama bir o kadar da gösterişli parçalarla harmanlandığı modern eklektik stil, son dönemlerde yaşam alanlarının en çok tercih edilen stillerinden birisi.

EKLEKTİK NEDİR?

Eklektik kelimesinin kökeni Yunanca’daki Eklektikos kelimesine dayanıyor. Eklektikos’u Türkçe’ye “en iyisini seçmek” olarak çevirebiliriz. Bu terim ilk olarak felsefede kullanılmış. Farklı doktrinler arasında kişinin kendisine en uygun olanları ayıklayarak bireysel doktrinini oluşturması için kullanılıyor.

Dekorasyonda kullanılması ise 19. yy’ın sonları ve 20.yy’ın başlarına dayanıyor. Dönemin mimarları tasarımlarında sadece Neoklasik, Gotik ya da Barok gibi tek bir tarza bağlı kalmayıp her bir ögeyi harmanladıkları yapı ya da dekorasyon stilini anlatmak için ilk kez o zaman eklektik kelimesini kullanmışlar.

ALAKASIZ ÜRÜNLER BİR ARAYA GELEREK AHENKLİ BİR GÖRÜNÜM OLUŞTURUYOR

En alakasız şeyler nasıl böylesine bir araya gelip de bu kadar ahenkli bir görünüm yaratabilir, diye soruyorsanız muhtemelen eklektik bir yaşam alanına bakıyorsunuz demektir.

Çünkü buradaki bütün ustalık armoni yaratmakla ilgili. Göze hitap eden, içinde bulunduğu mekana adeta heyecan katan stil, zamansız bir güzellik taşır.

  • Retro ve vintage mobilya ve tamamlayıcı aksesuarların bir arada kullanıldığı modern eklektik stilde biraz daha modern çizgilerin hakimiyetinde sofistike bir görünüm yaratılıyor.
  • Metalik ışıltıların zaman zaman sadece sehpa gibi küçük parçalarla sınırlı kalmadığına hatta mobilya gibi büyük parçalara taşındığına şahitlik edebilirsiniz.
  • Dövme bakır ve pirinç detaylar da stilin en çok tercih edilen malzemeleri arasında yer alıyor.
  • Zengin dokular, kadife gibi tuşesi yüksek kumaşlar modern eklektik evlerin olmazsa olmazlarından.
  • Turkuaz, şarap, kırmızı, nefti yeşil gibi koyu ve iddialı tonlar ise stilin adeta imzası niteliğinde…

Bir fotoğrafta beğendiğiniz stil kombinini evinize uyarlamanın en pratik yolu değiştireceğiniz ürünlerle bir moodboard hazırlamak.

KARIŞTIR, HARMANLA

Retro formlu koltuğun siyah ahşap ayakları kanepeyle uyumu yakalıyor. Pastel tonlarda klasik kanepenin yuvarlak hatları mekanın geometrisini dengeliyor. Pirinç ayaklı ahşap sehpa eklektik stile sıcaklık kazandırmış.

RENK VURGUSU

Renk vurgusu için güneşin parlak sarı tonunu ve ferahlatıcı yeşili deneyin. Modern eklektik stili desteklemek için kanepe, koltuk ve aydınlatmada bütçenizin biraz üstüne geçmekten kaçınmayın. Çünkü bunlar salonun kilit parçaları.

Eklektizm nedir? İç tasarımda eklektik tarz

Bu evdeki kuzeyli eklektik stil çok renkli ve çok sıcak