Mini saksılarda enfes lezzetler

Naneden fesleğene yemeklere lezzet, farklılık ve aroma katan bitkiler günümüzde sadece semt pazarlarında ya da bahçelerde bulunmuyor. Hemen tüm bitkilerin tohumlarını satın alarak pencere önünde, mutfak masanızda metal kaplarda ya da minik saksılarda  kendiniz de yetiştirebilir, dalından koparılmış taptaze lezzetlerle harika yemekler hazırlayabilirsiniz.

Yapı marketlerden ya da büyük botanik bahçelerinden bulabileceğiniz yeşillikler için yapılması gereken tek şey bakım ve saklama kurallarına uymak. Peki, nasıl uyacaksınız? Aslında çok basit, uygun topraktan yeterli bir miktarı saksı ya da kaba boşaltın ve tohumları serpin. Bir saksıya (elbette saksı büyüklüğü önemli) büyük yapraklı ya da yemişli olan bitkiler için 6 tohum, daha küçük olanlar için 10-12 tohum yeterli olacaktır. Tohumların üzerini bir parça toprakla örttükten sonra yüksekten ve eşit dağılımla sulamanız yeterli. Geriye sadece bitkinin yeşermesi için yeteri kadar beklemek kalıyor. Toprak kuruduğunda sulamayı ihmal etmeyin.

Bir başka önemli nokta da doğrudan güneş ışınlarına maruz kalmasını önlerken bolca ışık almasını sağlamanız. Bunun için evin en uygun yeri pencere önüdür.

Siz de yapabilirsiniz!
Pazardan ya da marketten aldığınız, hatta eskiden kalma birkaç toprak saksıyı sprey boya ile dilediğiniz renge veya aynı rengin birkaç farklı tonuna boyadıktan sonra kurumasını bekleyin. Daha sonra büyükçe etiketleri saksılara yapıştırın. Böylece hangi saksıda, hangi bitki olduğunu ve bakım notlarını takip edebilirsiniz.

Fotoğraf: Tepsi İkea, Bitki tohumları ve bitkiler Koçtaş.

Önceki
Evde sergi