minder nedir

Minder nedir? Cepli sandalye minderi yapımı videolu tarif

Son güncelleme:

Minder nedir? Yaz gelip, sıcaklar bastırdığında balkonda, terasta ya da bahçede rahat minder ve yastıklarla biraz olsun serinleyen akşamın keyfini çıkarmak bir başkadır. O halde bu hafta sonu elinizdeki yastık ve minderleri gözden geçirin. Eskiyen kılıfları yaza uygun renkli, cıvıl cıvıl kumaşlardan dikeceğiniz yeni kılıflarla değiştirin. Hatta eski minderlerinizi birleştirerek daha rahat oturabileceğiniz geniş minderler yapın.    

MİNDER NEDİR?

Minder nedir

İçi yumuşak bir malzeme ile doldurularak dikilen, oturmaya, yaslanmaya yarar şilte anlamını taşır. Ev dekorasyonlarında çeşitli kullanım alanları mevcuttur. Gelin daha yakından inceleyelim!

Evlerimiz mükemmel rahatlığın var olması ve yaşatılması gereken yaşam alanlarıdır. Kim eve geldiğinde yumuşacık koltuklara kendini bırakmak istemez ki? Kanepeler ya da sofalar bir yana dursun bu rahatlık konusunda oradan oraya taşınabilen minderler kadar güzeli de yoktur hani. Eviniz her nasıl olursa olsun, hangi stilde döşenmiş olursa olsun minderlerle evinizin dilediğiniz köşesini süsleyebilirsiniz. Kısacası minder nedir? sorusunun yanıtı şu şekilde; minderler hem ekonomik ulaşılabilen , hem evi süsleyen, hem de yorgunluğunuzu atabileceğiniz objelerdendir.

Minder kullanımının en güzel özelliklerinden biri de her dekorasyon stiline uyum sağlayabiliyor oluşu. Dolayısıyla minderler otantik, lüks , avangard hatta modern evlere dahi yakışıyor. Dilerseniz siz de evinizde renkli, rahatlık dolu minderlere yer verebilirsiniz.

BOHEM- OTANTİK MİNDER MODELLERİ

Pinterest

Otantik yani etnik ya da tribal desenli minder modelleri bohem bir evin güzide parçalarındandır. Bu tür renkli ve sıcak görselli minder modellerini salondan tutun da balkona kadar her yerde kullanabilirsiniz. Unutmayın ki Zen felsefesinden Fengshui ye kadar birçok Uzak Doğu kültüründe yer minderlerine sıklıkla yer verilmektedir.

ÇOCUK ODASINI MİNDERLERLE RENKLENDİRİN

Pinterest

Farklı tasarımlara sahip olan kadife yer minderleri, çocuklar için oyun oynarken ya da dinlenirken en güzel arkadaşlardan biri olabilir.

ŞÖMİNE ÖNÜ KONFOR

Dilerseniz şöminenin hemen önünü bu şekilde renklendirebileceğiniz gibi dilerseniz rahat divan, sedir ya da sofaların önünde de kullanabilirsiniz.

 Ayrıca halı kullanılmayan ahşap, masif ya da taş zeminli bir evde de minderler en güzel dinlenme aracı olabilir. Minderler daha çok yazlık evlerin çıplak tabanında, terasta, havuz kenarında, çimenlerin üzerinde dahi kullanılabilir. Ama bu, kış evinizin kalın halısının üzerinde de minder kullanamayacaksınız anlamına gelmez elbette.

Dilerseniz üst üste konan minderleri basit birer koltuk haline de dönüştürebilirsiniz. Minderlerin her zaman kare ya da dikdörtgen formlu olmasına gerek yok. Dilerseniz yuvarlak formlu minderler de kullanabilirsiniz.

Minderleri daha teknik inceleyecek olursak ;

SÜNGER DANSİTE NEDİR?

Dansite bir yoğunluk birimidir. Tıp ve kimya gibi birçok alanda kullanılan bir tabirdir. Sünger yoğunluğunda da dansite terimi kullanılmaktadır. DNS olarak da kısaca tabir edilmektedir. Dansite hesaplaması daha çok bir metreküp süngerin kaç kilo geldiğine işaret eder. Sertlik birimi değildir. Birçok kullanıcı dansiteyi sertlik birimi olarak bilmektedir. Dansite sadece süngerin kalitesini gösterir. Piyasada kaliteli ve mukavemetli olarak en çok tercih edilen süngerler gri 32 ve 28 dansite süngerlerdir. 35 dansite ve HR gibi daha lüks süngerler de mevcuttur. Fakat sağlam ve kullanışlı bir ürün için 32 dansite yeterli kaliteye sahiptir.

KOLTUK SÜNGERİ KAÇ DANSİTE OLMALI?

Kullanıcılar genelde yumuşak süngerlerin kalitesiz, sert süngerlerin ise daha kaliteli olduğunu düşünür. Bu bilgi yanlış. Yukarıda da belirttiğimiz gibi, sünger kalitesi dansite ile ölçülüyor. Sert yada yumuşak olmasından değil. Yani aynı kalitede sert ve yumuşak sünger olabiliyor. Fakat bizim (özellikle yataklarda) tavsiye ettiğimiz sert süngerdir.. Bu sebeple yatak için sert 32 dansite kullanabilirsiniz. Koltuk için ise sert yada orta yumuşak tercihi yapabilirsiniz.

YATAK SÜNGERİ KAÇ DANSİTE OLMALI?

Eğer yaylı yatak değilde, sadece süngerden yatak alacaksanız (ki en kaliteli ve sağlıklı yatak budur) 32 dansite sizin için ideal olacaktır. Yukarıda da belirttiğimiz gibi hem yetişkinler için ve hem de bebekler için süngerin sert olması daha sağlıklıdır. Genel olarak bel rahatsızlığı yaşayan hastaların sert koltuk ve yatakları kullandıklarını unutmayın.

FİYATLANDIRMA

Özel yapım minder fiyatlandırması metreküp üzerinden yapılır. Biye, düğme, kapitone ve bağcık gibi özel işlemler fiyatı etkiler. Farkı kumaş türleri ve özel ölçüler de dikkat edilecek unsurladır.

Mağazalardan ya da online olarak da satın alabileceğiniz minderlerin fiyatları marka ve modellerine göre 10 tl ile 1.000 tl arasında değişebilmektedir.

İç Mimar Gizem Uçkun Tiryaki

MİNDER YAPIMI VİDEOLU TARİF

Sandalye minderlerinizi daha fonksiyonel yapmak ister misiniz?

Cepli sandalye minderi ile sandalyelerinizi daha fonksiyonel hale getirebilirsiniz.

MALZEMELER: Yarım metre amerikan bezi • Stencil • Stencil yapıştırıcı • Akrilik boya • Textile medium • Sünger • İğne-iplik • Düğme

YAPILIŞI: Sandalyenizin boyutlarında kestiğiniz kumaşın bir ucunu cepli hale getirmek için önce yanlarından ardından da ortasından dikin. Böylece 2 cep elde etmiş olacaksınız. Textile medium ve akrilik boyayı karıştırdıktan sonra stencil yardımı ile ceplerin üzerine ve minder olacak kısma desenler çıkarın. Diğer ucunu iki yanından dikip içine elyaf doldurun ve en son ucunu dikerek kapatın.

Yatak, yastık ve yorganlarda kullanılan dolgu malzemeleri

Panç nakışı ile yastık süsleme: Kendin yap tarifi