Mayıs ayında bitkiler için yapılması gerekenler! Hangi bitkiler ekilir?

Mayıs ayında bitkiler için yapılması gerekenler nelerdir? Mayıs ayında bahçemizde, balkonumuzda ya da odalarımızda bulunan bitkiler için güzel bir ay. Peki bu ayda neler yapmak gerekiyor? Hangi bitkiler dikilebilir? İşte mayıs ayında yapılması gerekenler…

MAYIS AYINDA İLK 15 GÜN YAPILACAKLAR

Mayısın ilk günleri (1-3 Mayıs) kök bitkileri için ekim ve dikim zamanı! Ağaç, çalı ve çok yıllık çiçekleri bahçe ve balkona dikebilirsiniz.

Bahçede yapmanız gereken küçük onarım işlerini de yapılacaklar listenize ekleyin. Boya ve vernikle ilgili tüm işler için uygun bir zaman.

Baharın gelmesiyle çim alanlarda, çiçek tarhlarında beliren yabani otları da bu tarihler arasında temizleyin.

Sebze ve meyve bahçenizde olgunlaşan mahsulleri zaman kaybetmeden toplayın.

Bahçede genel olarak gübreleme ve bitkilerin yer değişimlerini de tamamlayabilirsiniz.

Çim biçme ve budama işlemlerini yapabilirsiniz.

4-10 Mayıs arasında bahçe işleri için “dinlenme zamanı” başlıyor. Bu dönemde tohum ekmekten kaçının. Sebze bahçenizde olgunlaşan mahsulleri hasat edebilir ve depolayabilirsiniz. Toprağın verimini artırmak içinse gübreleme yapabilirsiniz.

Ayın ilk günlerinde yapmadıysanız bu zaman içinde de yabani otları temizleye devam! 5 Mayıs günü sulama yapmayın. 5-6 Mayıs olumsuz hasat mevsimi günleri, bu yüzden ürünleri toplamayın! 7 Mayıs’tan sonra ise meyve bahçenizde olgunlaşan mahsulleri hasat edebilir ve depolayabilirsiniz. Fazla ürünleri ziyan olmaması için dondurabilirsiniz.

11 Mayıs ise; yeni ay zamanı! Bugün kendinize bir mola verin. Dinlenin ve meditasyon yapın… Mayıs 12-13-14 tarihlerinde tek yıllık çiçekleri, yapraklı bitkileri, mutfak otları ve salata çeşitlerini bahçeden toplayabilirsiniz. Erik ağacına göz aşısı yapmak için de ideal günler! 13 ve 14 Mayıs’ta bahçede sulama yapmak yok!

BAHÇE İŞLERİNDE 2. DÖNEM

15-16-17 Mayıs günleri olumsuz hasat mevsimi olduğu için ürünleri toplamamalısınız.

13-14-15-16-17-18 Mayıs tarihleri arasında ise bahçeye biraz daha renk katmaya ne dersiniz? Mevsimlik çiçekleri ve çiçekli bitkileri dikmek için iyi bir zaman!

18 Mayıs günü meyve veren bitkileri ekmek veya dikmek için de yine güzel bir gün, bunu değerlendirmelisiniz. Kimyasal gübreden uzak durun! Bugünlerde (18-19 Mayıs) kimyasal gübre uygularsanız bitkilerinizde yanma veya kurumalar görebilirsiniz. Evinizi havalandırın, bahçede yer alan yabani otları temizleyin.

Mayıs 21’de bahçede genel bir bakım yapabilir, eksiklerinizi çıkarabilirsiniz. Bunu izleyen günlerde de çiçeksiz noktalara çiçekler dikebilirsiniz.

23 Mayıs günü bahçede sulama yapmayın. 24-25- Mayıs günlerinde ise; meyve veren bitkileri ekmek veya dikmek için iyi bir dönem. Ayrıca yapraklı sebzelerin ekim ve dikim işlerini de listenize ekleyebilirsiniz.

Ayın 26’sı Dolunay zamanı! Bugün, dinlenme ve meditasyon zamanı… Özetle bugün bahçede mola veriyoruz!

27-28-29 Mayıs, kök bitkilerini ekebilir ya da dikebilirsiniz. Bahçeye ağaç, çalı veya çok yıllık çiçekleri davet edebilirsiniz. Bahçede olgunlaşan tüm mahsulleri hasat edebilirsiniz. Yine bitkilerin yer değişimlerini gerçekleştirebilir ve gübreleme yapabilirsiniz.

30-31 Mayıs günlerinde ise yine bahçeye sulama işlemi için ara verin. Küçük onarım işleri için de kolları sıvayabilirsiniz. Yabani otları temizlemeyi de ihmal etmeyin.

MAYIS AYINDA HANGİ BİTKİLER DİKİLİR? BİYODİNAMİK TAKVİM

bahçe-serası

Biyodinamik takvim, ay ve gezegenlerin burç kuşağındaki hareketine göre hazırlanmış rehber bir takvim. Maria Thun tarafından geliştirilmiş ve günümüzde de pek çok çiftçi tarafından kullanılmakta. Bu takvimde on iki yıldız, dört grup altında toplanmış. Bu gruplar: Kök, Yaprak, Çiçek ve Meyve olarak tanımlanmış. Hangi günlerde ne tür bitkilerin ekilmesinin uygun olduğu gibi konularda yol göstericidir.

Yaprak (Su Elementi) Yaprakları ve sapları kullanılan sebzelerin ekilmesi, şaşırtma yapılması ve bahçede yerine yerleştirilmesi için uygun zamandır. Bu ay: Lahana, salatalar, marul, ıspanak, yeşil soğan, brokoli, karnabahar dikebilirsiniz.

Meyve (Ateş Elementi) Meyve ve tohumlu bitkilerin ekilmesi, fide olduktan sonra bahçeye aktarılması için uygun zamandır. Bu ay için; Kiraz, çilek, domates, bezelye, rezene soğanı, fasulye, mısır, kabak, fındık, tahıl ve kabak türlerini dikebilirsiniz.

Kök (Toprak Elementi) Kök bitkileri ve kök sebzeler için en uygun zaman anlamına gelmektedir. Bu ay için; havuç, şalgam, patates, pancar, sarımsak, soğan ve pırasa listenizde yer alabilir.

Çiçek (Hava Elementi) Çiçekli bitkiler veya tıbbi amaç için kullanılan çiçekli bitkilerin, ot türlerinin ekilmesi, yer değişimleri ve hasat edilmesi için uygun zamandır. Çiçekli türler belirlenen günlerde kesilirse daha yoğun bir kokuya sahip olur ve daha uzun süre dayanır. Bu Çiçek günlerinde yapraklı bitkiler hasat edilmelidir. Aster, bezelye çiçeği, glayöl, ekinezya, çan çiçeği, defne, leylak, şebboy gibi çiçekler mayıs ayında sizleri bekliyor.

Bezelye çiçeği

ZODYAK SEMBOLLERİ

12 Zodyak burcu, 4 gruptan oluşur: Ateş, hava, toprak ve su…

Ateş burçları: Ay; Koç ve Yay meyveler için mükemmel bir uyum sergiler. Aslan ise fındık ve tohumlu mahsuller için idealdir.

Toprak burçları: Ay; Oğlak ve Boğa burcundayken kök sebzelerinin gelişimi için önemlidir. Özellikle de sarımsak. Başak burcundayken ise mutfak otlarını elden geçirebilirsiniz.

Hava burçları: Ay; Terazi, Kova ve İkizler burcu çiçekli ve güzel kokulu çiçeklerin yetişme zamanında önemli rol oynar.

Su burçları: Yengeç, Akrep ve Balık burcu zamanında ağaç, çalı ve çeşitli bitki dikimlerinin yanında su veren sebzeler de verimli dönemlerini yaşar.

BİTKİ-ÇİÇEK YETİŞTİRİCİLİĞİNDE MAYIS AYINDA NELER YAPMALI?

 • İç mekan bitkileri için mayıs ayı saksı değişim zamanıdır. Küçük gelen saksıları belirleyin ve uygun toprakla dikim yapın.
 • Saksı seçerk en, altında delik olmasına dikkat edin. Dikim yaparken bu deliği kapatacak şekilde ince bir tabaka çakıl taşı kullanın. Bunun üzerine uygun toprak ve bitkiyi dikebilirsiniz.
 • Lale, sümbül gibi soğanlı bitkilere saksı içinde balkonda ya da bahçede yer verebilirsiniz.
 • Bitki kök kısmında yoğun saçaklar varsa elinizle dikkatlice silkeleyin. Bu uygulama hava almasını sağlar. Ama fazla yaparsanız da köke zarar verirsiniz. Kökü zarar görmüş bitki belli zaman sonra bozulur.
 • Balkon bahçeciliği için farklı boylarda saksı içinde bitki tercih edebilirsiniz. Daha önce hiç bitki bakmadıysanız, az sayıyla başlayın sonra sayıyı arttırın.
 • Balkonda saksıları yan yana konumlandırırken farklı boylarda sehpa, masa veya saksılıklar kullanın. Bu sayede saksılar arasında boy oranını yakalayabilirsiniz.
 • Ağır ve büyük saksıların altında tekerlekli taşıyıcılar kullanın, rahat yer değiştirebilirsiniz.
 • Balkon saksılarına kolay ulaşmalısınız. Bakımları için sulama, solan çiçekleri kesme gibi işlemleri rahatlıkla yapmalısınız.
 • Bahçede düşen yaprakları çim üzerinde bırakmayın, düzenli temizleyin.
 • Çimlerde bozulmalar varsa kel kalan kısımlara yeni tohumlar serpin. Tohumla yetişmesi uzun zaman alır isterseniz o noktalarda serme çimde kullanabilirsiniz.
 • Yazlık mevsimlik çiçekleri bahçede çiçek tarhlarına ekleyebilirsiniz. Begonya, ateş çiçeği, kadife gibi türler bahçeyi renklendirir.
 • Hobi bahçesi tasarlayacaksanız alanları belirleyin ve fideleri dikin.
 • Hobi bahçesi çevresinde arıları çeken çiçekli bitkiler tercih edin. Lavanta, kadife çiçeği olmazsa olmazlar arasında.

Su istemeyen dış mekan bitkileri: Susuzluğa dayanıklı 19 çiçek

Balkonda yetişen ağaçlar! Bu ağaçları balkonda yetiştirebilirsiniz