Mandala nedir? Mandala nasıl yapılır? Ne işe yarar? – Evim
mandala-nedir

Mandala nedir? Mandala nasıl yapılır? Ne işe yarar?

Mandala nedir? sorusunun yanıtını ve detayları bu rehberde bulabilirsiniz. İşte Mandalanın kısa tarihi, yapılışı…

MANDALA NEDİR?

TenSticker- Mandala duvar çıkartması

Manda (Enerji – öz), La (kap) anlamına gelmektedir. Kısacası Mandalaya enerjiyi tutan kap diyebiliriz. Sanskritçe bir kelimedir. Mandala, bilinçaltında saklanan gerçekleri ortaya çıkartmamıza da araç olur. Yaptığımız çalışmalar sonrasında bilinçaltına attığımız bilgilerimizin açığa çıkmasıyla bize gerçek bir dışa vurum ve aydınlanma yaşatır. Böylelikle temiz bir bilinçle ihtiyacımız olan her şeyi sırasıyla yaşamımıza çekmeye başlarız.

Mandala nedir? sorusunun yanıtı kısaca şu şekilde; Hinduizm ve Budizm’de evrenin yapısını simgelediği düşünülen, ritüel ve meditasyon amacı ile kullanılan sembollere mandala denir. Mandala, Sanskritçe’de basitçe ‘çember’ anlamına gelir. Kelimenin kökenine bakıldığında, “Manda” enerji veya öz, “La” ise kap kavramını ifade eder; mandala ise “enerjiyi saklayan/tutan kap” olarak tanımlanabilir.

MANDALANIN KISA TARİHİ

Life Full of Cheer

40.000 yıl önce yapılmış olduğu düşünülen bazı mağara resimlerinde de mandala benzeri şekillere rastlamak mümkün. Batı Tibet’teki Khartse Vadisi’nde bulunan Budist kalıntılarda mandala çizimleri içeren duvar ve tavan boyamaları dikkat çekiyor.

MANDALA NASIL YAPILIR?

Mandala nedir

Mandala basitçe, merkezdeki bir noktanın çevresine çizilen halkalar ve diğer şekillerden oluşan, çoğunlukla dairesel bir bütünlüğü olan bir şekildir. Mandala çizmeye her zaman ortadan başlanır, ortadaki küçük dairelerin etrafına çeşitli şekiller ve desenler eklenerek mandala büyütülür.

Tibet’te ve Hindistan’da rahipler, kum ve taş gibi çeşitli malzemeler kullanarak farklı mandalalar yapıyorlar. Yapımı saatler, hatta günler sürebilen bu büyük mandalalar spiritüel gelişimlerinin bir parçası sayılıyor. Büyük bir titizlikle yaptıkları mandala tamamlanınca, çemberin çevresinde şarkılar söyleniyor, dualar okunuyor. Daha sonra yapılan mandala bozuluyor. Malzemeler ise törenle bir kavanoza dolduruluyor veya yakındaki bir göle dökülüyor. Kendi mandalanızı çizmek için zaman ayırabilirsiniz. Hazır mandalaları alıp boyamanız da sakinleşmenize, odaklanmanıza yardımcı olacak eğlenceli bir aktivite olabilir.

Çocuklar için mandala boyama kitapları da mevcut. Bir bütünlük oluşturan şekilleri boyamak çocuklar için de odaklanabilecekleri faydalı bir etkinlik. Mandalada renk tercihleri, desenlerin formuna bağlı olduğu gibi, çoğu zaman da kişinin içinde bulunduğu ruh halinin bir yansıması olarak değerlendirilebilir. Bu yönüyle mandala, kişinin kendisini bir ifade ediş şekli olarak değerlendirilebilir ve kişinin bilinçaltında saklı olanların bilinç düzeyine çıkmasına katkı sağlar.

Mandalada ayrıca, tema bütünlüğünün yanı sıra renk bütünlüğü de önemlidir. Bir mandalanın teması, tek bir mandala deseninde değil, mandalanın desen bütünlüğünde açığa çıkar. Desen bütünlüğünün görsel açıdan mükemmeliyeti, renk bütünlüğünü gözetmesine bağlıdır. Bu bütünlüğü koruyan çalışmalar, yalnızca çizim ve boyamayla değil, aynı zamanda görsel açıdan da rahatlatıcı etkilere sahiptir.

MANDALA NE İŞE YARAR?

Mandala nedir

Meditasyon amacı ile kullanılan mandalalarda genellikle ortadaki nokta “ben” ve çevreleyen şekiller de “benim etrafımdaki evren” şeklinde düşünülür. Uzakdoğu’da mandalalar, meditasyon ve farkındalığı geliştirmek amacı ile kullanılıyor.

Bazı inanç sistemlerinde niyetinizi, dileğinizi mandalanın ortasına koyduğunuzda ve o dileği şekillerle çevreleyip bir mandala oluşturduğunuzda, bu enerjiyi sabitlediğinize ve dileğinizi gerçekleştirmeyi kolaylaştırdığınıza inanılır. Bir inancı veya dileği simgeleyen mandalayı duvarınıza asabilir veya bir tılsım gibi üzerinizde taşıyabilirsiniz.

Mandala çalışmalarının en önemli faydası, kişiyi ruhsal bakımdan bir dinginlik haline taşımasıdır. Zihni meşgul eden çok sayıda konu, mandala çalışmasındaki yoğunlaşma sırasında dağılıp gider. Estetik bakımdan başarılı mandalalar, parça içindeki bütünü, bütün içindeki parçaları görmeyi sağlar ve görsel zekanın gelişmesini hızlandırır. El becerilerinin yanı sıra dikkat gelişiminde de faydalı olan mandalalar, sabırlı olmak konusunda kişilerin direncini yükseltir ve başta stres olmak üzere pek çok olumsuzlukla kendi başına mücadele etme güç ve olanaklarını geliştirir. Sevdiklerimizle yaptığımız mandalalar ise keyifli vakit geçirmemize katkı sağladığı gibi, sosyal ilişkilerimizin güçlenmesine de yardımcı olur. Piyasada pek çok çeşidini bulabileceğimiz mandala kitapları, bu tür etkinlikleri dilediğimiz ortamlarda gerçekleştirmemizi ve çalışmalarımızı uzun süreler korumamızı sağlar.

İç Mimar Gizem Uçkun Tiryaki

Evin havası nasıl temizlenir? 11 adımda hava tazelensin