Londra’da 13 metrekarede mikro yaşam

Son güncelleme:

13 metrekarede yaşam nasıl olur? Studiomama’nın Londra’da tasarladığı bu küçük ev, dar bir alana normal, gündelik bir yaşamı sığdırmayı başarıyor.

Nina Tolstrup ve Jack Mama’nın öncülüğünde kurulan tasarım ofisi Studiomama imzası taşıyan 13 metrekarelik bir evdeyiz. Londra’da eski bir taksi durağından bozma bu ev tam tamına 13 metrekare.

Evde bir adet katlanabilen gizli yatak, çalışma alanı, genişletilebilen bir yemek alanı, mutfak da dahil olmak üzere bir evde bulabileceğiniz her şey var. İşlevsel düşünülmüş mobilyalar sayesinde bu ev belki de Londra’nın en küçük evi olabilir.

Alana göre tasarlanmış olan tüm mobilyaların yapımında kontraplak kullanılmış. Malzeme birliği sayesinde mekandaki tüm alanlar birbiri ile uyumlu görünüyor, gözü rahatsız eden, üst üsteymiş gibi ya da dağınık görünen tek bir detay bulunmuyor.

MUTFAK

Dikdörtgen odanın diğer ucunda da mutfak bulunuyor. Hemen yanında ise evin antresi ve iki uzun dolap yer alıyor.

DEPOLAMA

Farklı ebatlarda tasarlanan dolapların her biri farklı işlevlere göre bölünerek düzeni kusursuz sağlıyor. Bu dolaplardan birinde ise gizli bir çalışma alanı yer alıyor.

YEMEK ALANI

Bankların her iki yanında kanatlar gerektiğinde açılarak ekstra oturma alanı yaratıyor. Pembe yastıklar ise sadece konforlu bir oturum sağlamakla kalmıyor aynı zamanda arka kısımlarında yer alan gizli depolama alanını saklamak için kullanılıyorlar.

UYKU ALANI

Yatak, dikdörtgen olan bu odanın en uç köşesine yerleştirilmiş. Kullanılmadığı zamanda katlanarak gizlenebiliyor. Evde de ekstra bir kullanım alanı yaratılmış oluyor. Açıldığındaysa yanında bir komodin ve kitap rafı da açığa çıkıyor.

BANYO

Evin tek ayrılmış bölümü banyo. Mutfağın hemen arka kısmında bir bölücü yardımıyla mekanın geri kalan kısmından ayrı planlanmış.

HAZIRLAYAN: İLKE YILMAZ
FOTOĞRAFLAR: STUDIOMAMA

Nişantaşı’nda 85 metrekarede 2 kişilik mutluluk

50 metrekarede şık çözümler

https://www.evimdergisi.com.tr/50-metrekarede-sik-cozumler/

Küçük banyo dekorasyonu: 6 metrekarelik banyoda 2 stil bol çözüm