Kusursuz banyoya 10 adım

Son güncelleme:

Banyoyu değiştirmek istiyorsunuz ama planlama ve teknik uygulama konusunda endişeleriniz var. Banyo tadilatının 10 önemli ipucu ile takip işinizi kolaylaştırın.

1 KİLİT NOKTA AYDINLATMA:

Zayıf bir aydınlatma banyo gibi küçük, doğal ışık almayan alanda gölgeler oluşturarak mekanı boğucu gösterir. Bütçeye ve ihtiyaçlara uygun bir aydınlatma planı oluştururken de 3 olmazsa olmaza dikkat edin: + Genel tavan ışığı + Makyaj, traş, duş için noktasal ışık + Bedeninize, ruhunuza iyi gelen bir atmosfer ışığı

2 DOĞRU DEPOLAMA PLANI:

Bakım ürünleri, malzemeler ve gereçler zamanla dağınıklığa ve karmaşaya neden olur. Bu yüzden köşe raflar, aynalı dolaplar, raflı lavabo üniteleri gibi ekstra depolama alanı planlamak gereksiz gibi gelse de, banyonun her santimine ihtiyacınız olduğunu unutmayın.

3 BOYA İLE TASARRUF:

Seramik şık ama artan maliyetler yüzünden pahalı da bir seçenek. Bir kutu boya ile dilediğiniz görüntüye hesaplı yoldan sahip olabilirsiniz. Üstelik yeni nesil boyalar leke tutmuyor, küf ve nem oluşumunu önlüyor, kabarmıyor. Duvar kağıdı da şık bir alternatif olabilir.

4 DERZ HARCINI DÜŞÜNÜN:

Seramikleri seçtiniz ancak derz için hangi seçenekler var ustanızla konuşun. Farklı harçların artı ve eksilerini öğrenin. Mesela beyaz derzler ilk yapıldığında harika görünür. Ama zamanla rengi solabilir ve çabuk kirlenebilir. Fayanslarınızı şık gösterecek farklı neler var, öğrenin.

5 YALINLIK İYİDİR:

Kıvrımlı, oymalı mobilyalar, zemin yükseltileri, kartonpiyerler, profiller ve alanı boğan gereksiz detaylardan veya süslemelerden kaçının. Banyonuz ne kadar düz hatlı ve sade olursa o kadar şık görünür. Ayrıca daha uygun bir maliyet çıkar.

6 HAVALANDIRMA ÖNEMLİ:

Banyoda yeterli genişlikte bir pencere olsa bile zamanla oluşan buhar ve nem evin diğer alanlarına da etki eder. Ekstra aspiratör veya havalandırma cihazı kullanarak bunun önüne geçebilir, banyo mobilyalarının ve yapı elamanlarının da ömrünü uzatırsınız.

7 AKILLI AYNALARA YATIRIM YAPIN:

Doğru noktaya yerleştirilen büyük bir ayna, banyonun daha geniş görünmesini sağlar. Küçük ve çok parçalı aynalar ışığı yansıtarak alanı ferahlatır ve herkese özel kullanım imkanı verir. Oval, yuvarlak ya da dikdörtgen, kendinden ışıklı ve buhar önleyici akıllı bir ayna banyoda her zaman hayatı kolaylaştırır.

8 ETKİLEYİCİ ODAK NOKTALARI:

Bütçeniz kısıtlıysa, tek bir ürüne yatırım yaparak çarpıcı odak noktası oluşturun. Bunun için daha çok ödüllü bir batarya, şık bir aydınlatma veya özel tasarım bir duş kabini gibi dikkat çeken seçeneklere yönelin. Etkileyici bir odak noktası düşük maliyetli detayları gizleyerek dikkati başka yöne çeker.

9 ELEKTRİK ÇIKIŞLARINA KOLAY ERİŞİM:

Kullandığınız cihaz ve aletlere uygun elektrik çıkış noktaları planlayın. Fön makinesi, maşa gibi saç şekillendirme aletleri için çoklu prizler, diş fırçaları ve tıraş makineleri için dolap içine ekstra priz yerleştirin.

10 DAİMA DANIŞACAĞINIZ BİRİ OLSUN:

Tesisatçı ile iyi bir iletişim kurun. Onlara tam olarak ne istediğinizi söyleyin ve tüm gereksinimlerinizi öğrenin. Süreç boyunca kontrol edin ve bilgi alın. Daha sonra da ihtiyaç olacağından irtibatı kesmeyin.