Kusurların mükemmel birlikteliği: Wabi-Sabi stili

0

wabi-sabi-stili

Evde farklı bir dekorasyon stili arayışınız mı var? O halde Doğu’nun gizemini, Uzakdoğu’nun ise naif yaşam tarzını kucaklayan Wabi-Sabi’den ilham alabilirsiniz.

WABİ-SABİ STİLİNİN ŞİFRELERİ *

  • Son dönemlerde dekorasyon alanında evler İskandinav stili ile adeta kuşatıldı. Aslında hala popüleritesini devam ettiren bu stil şimdilerde aslında ona çok da uzak olmayan, benzer yalınlıkta devam eden bir başka stile yerini veriyor: Wabi-Sabi.
  • Bu stil aslında Japon felsefesine göre bir yaşam stili. Tam olarak doğuşu ise 15.yy’a rastlıyor. Döneminde abartılı dekorasyon stillerine, fazla gösterişli yaşam şekillerine bir tepki olarak ortaya çıkıyor. İşte Wabi-Sabi bu anlayışın tersi bir akım olarak ortaya çıkıyor. Tam olarak bu ifadeyi şöyle aktarabiliriz: Kusurların içindeki kusursuzluğu keşfetmek, mükemmel olamayanla güzeli yaratmak.
  • Doğal olana yer açın: Wabi-Sabi’nin büyük bir kısmı doğal olanı kucakladığı için bu dekorasyon stili bambu, ham ahşap, rattan gibi doğal malzemelerin sıklıkla kullanıldığı bir stildir. Döküm, paslı metaller de özellikle küçük objelerde rahatlıkla kullanabileceğiniz malzemelerden. Örneğin döküm bir demlik gibi.
  • Basit düşünün: Küçük ve yalın hatlı mobilyalar, ince  tasarımlar içe mekandaki ferahlık hissini beslediği için Wabi-Sabi de bu tarz mobilyalar ağırlıkta. Ayrıca Japon felsefesi ile uyuşan bir yanı da olduğu için yaşam alanlarını olabildiğince ferah dekore etmeye özen gösterin. Bunu başarabilmek için de fonksiyonelliği ön planda tutun. Hafif mobilya ve objeleri ya da farklı amaçlara yönelik kullanabileceğiniz eşyalara yer açın.
  • Kusurları kucaklayın: Eskileri atmayın. Onları mevcuttaki dekorasyonunuza yeniden nasıl kazandırabileceğinizi düşünün. Son derece modern bir masanın üzerinde bazen boyası dökülmüş bir vazo ona son derece sofistike bir görünüm katabilir.

WABİ SABİ STİLİ DEKORASYON ÖRNEKLERİ *

Zara Home
cepaynasi.blogspot.com.tr
hellolovelystudio.com
H&M Home.
Zara Home.
Tasevim.com.tr
Kütahya Porselen

Kusurlu güzellik Wabi-Sabi evinizi sadeleştirecek

Yorum yazın

E-posta adresiniz paylaşılmayacaktır.