kuşkonmaz-çiçeği-bakımı

Kuşkonmaz çiçeği bakımı (Neden sararır, nasıl dikilir?)

Kuşkonmaz çiçeği bakımı, anlamı, özellikleri, sulama, çoğaltma detaylarını ve “Ne zaman dikilir?” “Ne zaman çiçek açar?”, “Toprağı ve saksısı nasıl olmalı?”, “Hangi cephede yetişir?” gibi soruların yanıtını Bitkili Evim’den Naz Irmak Saf verdi.

KUŞKONMAZ ÇİÇEĞİ BAKIMI

Kuşkonmaz çiçeğinin bakımı kolaydır. Fırfırlı, tüylü kuşkonmaz eğreltiotu bitkisi yumuşak ve bulanık görünür, ancak kuşkonmaz çiçeği bitkisine bakarken dikenli sivri uzantıları olduğunu görünce şaşırabilirsiniz. Bu nedenle elinize eldiven takmayı unutmayın ki bu minik çıkıntılardan dolayı parmaklarınız zarar görmesin. 

Kuşkonmaz çiçeği, bulunduğu yerde mutlu olduğunda küçük çiçekler ve meyveler sağlayabilir. Kuşkonmaz çiçeğinin  “yaprakları” aslında kladofil adı verilen, yassı ve yapraklara benzeyen küçük dalcıklardır.

Olgun bitkiler odunsu hale gelir ve dallarda keskin dikenler oluşturabilir, bu nedenle eski dalları budarken dikkatli olun ve daha eski bir bitkiyi budamayı planlıyorsanız bahçe eldivenleri giyin.

Kuşkonmaz eğreltiotu bitkisi ( Asparagus aethiopicus syn. Asparagus densiflorus) asılı sepet veya saksılarda yaşamayı sever. Yaz mevsiminde verandaları süsleyen Kuşkonmaz çiçeği bitkisi kış mevsimiyle birlikte iç mekana taşınır. Kuşkonmaz çiçeği bitkisi iç mekan havasının temizlenmesine yardımcı olur. 

Kuşkonmaz eğreltiotu bitkisi aslında bir eğrelti otu değil, Liliaceae ailesinin bir üyesidir. Dış mekanda kuşkonmaz eğrelti çiçeğini yetiştirirken, en iyi sonucu almak için bitkiyi kısmen güneşte gölgeli bir yere yerleştirebilirsiniz .

KUŞKONMAZ ÇİÇEĞİ NE ZAMAN AÇAR?

kuşkonmaz çiçeği

Kuşkonmaz eğreltiotu bitkisi bazen çiçek açabilmektedir. Çiçekleri minik beyaz ve küçüktür. Ya mevsiminin sonlarında çiçek açar. Çiçeklerin yarısı daha sonra meyveye dönüşür.

KUŞKONMAZ ÇİÇEĞİ ÇOĞALTMA (NASIL DİKİLİR?)

Kuşkonmaz çiçeği bitkisini çoğaltmak için meyveleri ekilebilir. İç mekanda kuşkonmaz çiçeği yetiştirmek biraz daha fazla çaba gerektirir. Kuşkonmaz çiçeği tohumları meyvelerinden gelir. Ekimden önce, tohumları gece boyunca ıslatın. Ardından, iç mekanlarda saksılara veya tepsilere 1/4″ derinliğe ekerek filizlenmesini sağlayabilirsiniz. Çimlenme 4-8 hafta kadar sürmektedir.

Kuşkonmaz çiçeği bitkinizi günlük olarak buğulamayı yani nemlendirmeyi ihmal etmeyin. Bitkinin küçük yapraklarının kahverengiye dönmesini ve düşmesini önlemek için yakınına su dolu bir kap ya da çakıllı bir tepsi üzerine bitkiyi yerleştirebilirsiniz . Kuşkonmaz çiçekleri ölü görünene kadar kuruyabilir, ancak dış ilkbahar sıcaklıkları genellikle onları canlandırır. 

Bitkiyi her durumda iyi sulayın ve birkaç yılda bir saksı ve toprağını değiştirin. 

Kuşkonmaz çiçeği bitkisi saksıya bağlı olmayı tercih eder, bu nedenle yıllık olarak bitki geliştikçe sürgünlerini ayırabilirsiniz. Ya da aynı saksıda bakıma devam edebilirsiniz. 

KUŞKONMAZ ÇİÇEĞİ NEDEN SARARIR?

Nemi çok sevdiği için bulunduğu ortamda nem ister.  Kışın iç mekanda kullanılan yapay ısıtıcılar nedeniyle kapalı alanlarda bu nedenden dolayı genellikle sararır ve kurur. 

Kuşkonmaz çiçeği bitkisinin iç mekanlarda bakımı konusunda nem önemlidir. Bitkiye nem sağlamak için kavisli gövdelerini mutlaka nemlendirin. Yaz aylarında dışarıda kuşkonmaz çiçeği bitkisi yetiştirdiğinizde, sulamayı ihmal etmeyin. Yine büyümeye teşvik etmek için gübrelemeyi ve ara sıra ölü gövdeleri budamayı ihmal etmeyin.

KUŞKONMAZ ÇİÇEĞİ ÇEŞİTLERİ

kuşkonmaz çiçeği meyvesi

Kuşkonmaz çiçeğinin bazı çeşitleri vardır. Bunlar:

  • Kuşkonmaz setaceus: Çiçek aranjmanlarında sıklıkla kullanılan dantelli yapraklar; eğitilirse 10 feet yüksekliğe kadar büyüyebilir
  • Kuşkonmaz densiflorus ‘Myeri’: Tilki kuyruğu kuşkonmazı da denir; dik gövdelerde yoğun yapraklar
  • Kuşkonmaz densiflorus ‘Sprengeri’: Uzun dökülen sapları ve tam, neredeyse kabarık formu ile asılı bir bitki olarak popüler

KUŞKONMAZ HASTALIKLARI

Örümcek akarları, yaprak bitleri ve et böcekleri bu bitkinin yapraklarında takılmayı sever, böcek öldürücü sabunla onlardan kurtulabilirsiniz. Aşırı ıslak koşullar kök çürümesine neden olabilir.

Köpekler ve kediler için toksik madde içermektedir. Bu nedenle patili dostlarımızdan uzak tutmakta fayda var.

Kokina çiçeği bakımı evde nasıl yapılır? Yılbaşı çiçeği suya konulmalı mı?

Yılbaşı çiçeği bakımı nasıl yapılır? Çoğaltma, sulama detayları