Kurutma makinesi tahliye hortumu nasıl takılır?

Son güncelleme:

Yoğuşturucu üniteye sahip kurutma makinelerinde bulunan su tankında kurutma sonrasında su birikir. Biriken su, her kurutma işlemi sonrasında boşaltılmalıdır. Su tankında biriken suyu periyodik olarak boşaltmak pek mümkün olmamaktadır. Dolayısıyla bu noktada tahliye hortumundan faydalanılır. Makine ile birlikte vereceğiniz su tahliye hortumu ile kurutma makinesinin su tankında biriken suyu doğrudan dışarıya verebilirsiniz. Kurutma makinesinin tahliye hortumunu takmak için aşağıdaki adımları izleyebilirsiniz; 

KURUTMA MAKİNESİ TAHLİYE HORTUMU NASIL TAKILIR?

 • İlk olarak kurutma makinesinin arkasındaki hortumu ucuna bağlı olduğu yerden eliniz ile çekerek çıkarmalısınız. Kurutma makinesinin hortumunu çıkarmak için herhangi bir alet kullanmamalısınız. 
 • Ardından makine ile verilen su tahliye hortumunun bir ucunu kurutma makinesindeki hortumu çıkardığınız yere tekrardan takmalısınız. 
 • Bahsedilen işlemleri gerçekleştirdikten sonra su tahliye hortumunun diğer ucunu direkt olarak su giderine ya da lavaboya sabitleyebilirsiniz. 

Kurutma Makinesi Tahliye Hortumu Takarken Nelere Dikkat Edilmeli?

 • Kurutma makinesinin tahliye hortumunun bağlantısını yerinden çıkmayacak şekilde yapmalısınız. Aksi takdirde su tahliyesi sırasında hortum yerinden çıkabilir ve olumsuz durumlar yaşanmasına sebebiyet verebilir. 
 • Su tahliye hortumunun takılacağı yükseklik de oldukça önemlidir. Kurutma makinesinin su tahliye hortumunu en fazla 80 cm yüksekliğe takmalısınız. 
 • Su tahliye hortumunun gider ile kurutma makinesi arasında kıvrılmamasına ve katlanmamasına dikkat etmelisiniz. Aynı zamanda kurutma makinesini doğru bir şekilde konumlandırarak makinenin tahliye hortumunun üzerine basılmasını önlemelisiniz. 

Kurutma Makinesi Nasıl Konumlandırılmalıdır?

Kurutma makinesinin konumu, tahliye hortumunun zarar görmemesi açısından oldukça önemlidir. Dolayısıyla kurutma makinesini en uygun alanda konumlandırmak gerekir. Kurutma makineniz için en doğru yeri bulmak için aşağıdaki maddelere göz atabilirsiniz. 

 • Kurutma makinesinin konumlandırılacağı alan sabit ve düz olmalıdır. Kurutma makinesi belirlenen alana yerleştirilirken en az iki kişi tarafından hareket ettirilmelidir. 
 • Kurutma makinesinin konumlandırılacağı alanın havalandırılmasının iyi olması gerekir. Bunun yanı sıra kurutma makinesinin tozsuz bir ortamda konumlandırılması da önem arz eder. 
 • Kurutma makinesi ile zemin arasındaki doğal boşluk engellenmemelidir. Dolayısı ile kurutma makinesi ile zemin arasındaki boşluğu kapatmak için tahta, bant ve halı gibi malzemelere başvurulmamalıdır. 
 • Kurutma makinesinin havalandırma ızgaraları kapatılmamalıdır. 
 • Kurutma makinesinin yükleme kapağının önünde herhangi bir engel bulunmamalıdır. Dolayısı ile kurutma makinenizi sürgülü kapı ya da menteşeli kapı önünde konumlandırmamanız gerekir. 
 • Kurutma makinesinin yerleştirildiği yerde musluk ve priz gibi engeller bulunmamalıdır. Bu engeller kurutma makinesinin doğru bir şekilde konumlandırılmasını engeller niteliktedir. 
 • Kurutma makinesi mobilyaların kenarlarına en az 1 cm boşluk kalacak şekilde konumlandırılmalıdır. 
 • Kurutma makinesi elektrik kablosunun üzerine koyulmamalıdır. 
 • Eğer tezgah  altı kullanım olacaksa kurutma makinesinin yanlarında ve arkasında en az 1 cm boşluk bırakılmalıdır. 

Kurutma Makinesi Nasıl Taşınır?

Kurutma makinesinin tahliye hortumu üzerinde birtakım işlemler gerçekleştirebilmek için çoğu zaman kurutma makinesinin taşınması gerekebilir. Kurutma makinesi oldukça dikkatli ve bilinçli bir şekilde taşınmalıdır. Aşağıdaki adımları izleyerek kurutma makinenizi güvenli bir şekilde taşıyabilirsiniz.

 • Kurutma makinesini taşımadan önce fişinin elektrik prizinden çekilmiş olduğundan emin olmalısınız. 
 • Kurutma makinesini taşımadan önce kurutma makinesinin içerisinde kalan suyu tamamen tahliye etmelisiniz. 
 • Kurutma makinesinin tahliye bağlantısı direkt yapılmış ise hortum bağlantılarını sökebilirsiniz. 

Kurutma Makinesinden Neden Ses Gelir?

Kurutma makinesinden gelen sesler genellikle tahliye hortumunda olan sorunlar ile ilişkilendirilmektedir. Fakar kurutma makinesinden gelen sesler çoğu zaman normal olarak algılanmalıdır. Kurutma makinesi çalışırken kompresörden gelen metalik seslerin doğal olduğu kabul edilir. Aynı zamanda kurutma makinesi çalışırken su tankına su pompalandığı için gelen pompa seslerinin de normal olduğu belirtilir. 

Isı pompalı kurutma makinesi ne demek? Kondenser ile farkı